Ankaralı Ünlüler

Türkiye’nin kalbinin attığı şehir, başkent Ankara, asırlardır pek çok köklü aileye ve ünlü isme ev sahipliği yapıyor. Bu isimlerden bazıları televizyon ekranları, bazılarıysa beyaz perde aracılığıyla hayatımıza girdi. Ankara’da hayata gözlerini açmış 10 ünlü ismi daha yakından tanımak için galeriye göz atabilir, Ankara’yı daha yakından tanımak içinse Ankara rehberimizi okuyabilirsiniz. Sizin de aklınıza gelen Ankaralı ünlüler varsa yorum kısmına ekleyin ve listeyi uzatmamıza yardımcı olun.

AHMET MÜMTAZ TAYLAN

Doğum tarihi: 12 Eylül 1965 Mesleği: Yönetmen, oyuncu 1965 yılında Ankara’da dünyaya gelen yönetmen ve oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1989 yılında mezun olmuştur. Devlet Tiyatrolarında genel müdür danışmanlığı ve sanat yönetmenliği gibi çeşitli görevler aldıktan sonra 2006 yılında Devlet Tiyatrolarından istifa etmiştir. Televizyon dizilerinin usta oyuncusu Ahmet Mümtaz Taylan birçok dizide rol almıştır. Özellikle "Leyla ile Mecnun" dizisindeki rolü ile seyircinin gönlünde taht kuran oyuncu sinemada da önemli projelerde yer almıştır. Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nü de kazanan Nuri Bilgi Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı "Bir Zamanlar Anadolu"da filminde de oyunculuğunu göstermiştir. Yönettiği birçok tiyatro oyunu da bulunmaktadır.

BEREN SAAT

Doğum tarihi: 26 Şubat 1984 Mesleği: Oyuncu Ankara’nın gurur kaynaklarından Beren Saat, 1984 yılında dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarında Ankara’da yaşayan oyuncu kolej yıllarında birçok müzikalde de yer almıştır. "Hatırla Sevgili"deki hafızalarımıza kazınan oyunculuğundan sonra "Aşk-ı Memnu" dizisiyle iyice ünlenmeye başlamıştır. Profesyonel oyunculuk kariyeri Türkiye’nin Yıldızları yarışması ile başlar. Burada ikinci olan oyuncu Tomris Giritlioğlu’nun dikkatini çeker ve ilk başrolünü de yine Tomris Giritlioğlu’nun hazırladığı dizide oynar. 2010 senesinde Yılın Oyuncusu seçilen Beren Saat her geçen yıl başarılarına bir yenisini ekleyerek merdivenleri hızla tırmanmıştır. 2013 yılında da Yılın Kadını seçilmiştir. Birçok kurum tarafından defalarca Yılın Oyuncusu seçilen Beren Saat 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Kenan Doğulu ile evlenmiştir.

BORAN KUZUM

Doğum Tarihi: 1 Ekim 1992 Mesleği: Oyuncu Boran Kuzum 1 Ekim 1992’de Ankara’da doğmuştur. Eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Tiyatro Oyunculuk Bölümü'nde tamamlamıştır. Rol aldığı ilk dizi “Analar ve Anneler” ancak dizi uzun soluklu olmamıştır. İlerleyen dönemlerde “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Şehzade Mustafa karakterini canlandırmıştır. İki senedir “Vatanım Sensin” dizisinde Leon karakterine hayat vermekte olan Boran Kuzum ayrıca reklam filmlerinde de rol almaktadır. Tiyatro çalışmalarına da ara vermeyen genç oyuncu Pürtelaş Tiyatro’nun sahneye koyduğu “Martı” adlı Çehov oyununda Treplev karakterini canlandırmaktadır.  

ONUR SAYLAK

Doğum tarihi: 12 Mayıs 1977 Mesleği: Oyuncu   Tam adıyla Arif Onur Saylak, 12 Mayıs 1977 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lisans eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nde başlayan sanatçı bu fakültedeki eğitimini yarıda bırakmış ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne geçmiştir. Tiyatro sevdası bu dönemde başlayan sanatçı İletişim Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nda tiyatro yapmaya başlamıştır. Tiyatronun kanına karışmasıyla okuduğu bölümden de ayrılan sanatçı, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün sınavlarını kazanmış ve eğitim hayatını orada tamamlamıştır.  2003 yılında TRT 2 televizyonunda "Hadi Gidelim" adlı 13 bölümlük bir gençlik programı sunmuş ve televizyon ekranlarıyla tanışmıştır. 2010 yılında başrollerinde Tuba Büyüküstün ve Cansel Elçin'in bulunduğu "Gönülçelen" adlı dizide oynamıştır. 2009 senesinde Sonbahar filmindeki rolüyle, 41.Siyad Türk Sineması Ödülleri ve 2. Yeşilçam Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödüllerini kucaklamıştır. İki sezondur Vatanım Sensin adlı dizide Tevfik karakteriyle seyrettiğimiz Onur Saylak, 28 Temmuz 2011 tarihinde Paris’te Tuba Büyüküstün ile evlenmiş ve bu evlilikten iki kızları olmuştur ancak çiftin evlilikleri 2017 haziranda sona ermiştir.

CANSU DERE

Doğum Tarihi: 14 Ekim 1980 Mesleği: Manken, oyuncu 2000 yılında Miss Turkey Güzellik Yarışması’nda Türkiye 3. güzeli seçilen Cansu Dere 1980 yılında Ankara’da dünyaya gelmiş ancak orta öğrenimini İzmir’de üniversite eğitiminiyse İstanbul’da almıştır. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun olan oyuncunun ailesi aslen Balkan göçmenidir. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok defilede yer almış ancak 2005 senesinde rol aldığı “Alacakaranlık” adlı diziyle beraber televizyon dizilerine ağırlık vermeye başlamıştır.

DOĞA RUTKAY

Doğum Tarihi: 30 Ekim 1978 Mesleği: Oyuncu Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan sanatçı, 30 Ekim 1978 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Ünlü tiyatro oyuncusu Rutkay Aziz’in kızı olan Doğa Rutkay’ın Türk televizyon izleyicisiyle asıl tanışması 2001 senesinde Mehmet Ali Erbil ve Emel Sayın’la rol aldığı “Aşkım Aşkım” adlı diziyle oldu. Tiyatro yapmaya da devam eden oyuncu "27 numara", "Terk", “Averaj Takımı” gibi oyunlarda farklı rollere hayat verdi. 3 Eylül 2014’te televizyoncu Kerimcan Kamal’la evlenmiş olan oyuncu ikiz bebek beklemektedir.

ERDAL BEŞİKÇİOĞLU

Doğum tarihi: 5 Ocak 1970 Mesleği: Oyuncu, tiyatrocu   1970 yılında Ankara’da doğan ünlü oyuncu, hafızalarımızda "Behzat Ç." karakteri ile yer etmiştir. Ortaokulu ve liseyi Kayseri ve İzmir’de okuduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitim alan oyuncu mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev almıştır. 1991 senesinden itibaren tiyatro oyunlarında yer alan oyuncu tiyatro oyunları da yönetmiştir. Özellikle Behzat Ç. karakteri ile akıllara kazınan oyuncu birçok dizide ve filmde de rol almıştır. Bu karakteriyle 2012 yılında Antalya Televizyon Ödülleri Drama dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almış ve Behzat Ç.’nin filmiyle de 48. Antalya Altın Portakal Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Rol aldığı filmlerden bazıları "Barda", "Eve Giden Yol", "Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku" ve rol aldığı dizilerden bazıları da "Tatlı Hayat", "Leyla ile Mecnun" ve "Adı Efsane"dir.

KARTAL TİBET

Doğum tarihi: 27 Mart 1938 Mesleği: Yönetmen, senarist, oyuncu Yeşilçam’ın büyük oyuncusu Kartal Tibet 1938 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Daha ilkokul yıllarındayken çevresindekilerin dikkatini çekmeye başlayan Kartal Tibet’in Radyo Çocuk Kulübü’ndeki piyeslerde başrol oynaması konuşulmaya başlar. Hocaları onu tiyatroya, babası ise Hukuk Fakültesi’ne yönlendirir fakat o mimar olmak ister fakat hayat onu Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na yönlendirir. Burada Tiyatro Bölümü’nden mezun olur ve Ankara Devlet Tiyatrosu sahnesinde rol almaya başlar. Sonraki sene "Meydan Sahnesi" adlı özel tiyatroyu kurar. Burada piyesler yönetir ve oyunlarda rol alır. Yeşilçam’a büyük katkıda bulunan oyuncu, senarist ve yönetmenin senaristlik yaptığı filmlerden bazıları "Davaro", "Şabaniye", "Sosyete Şaban", "Çarıklı Milyoner"dir. "Tosun Paşa", "Şark Bülbülü", "Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor" filmleri başta olmak üzere birçok filmin de yönetmenliğini yapmıştır. Tosun Paşa filmi ilk kez yönetmenlik yaptığı filmdir. 2002 ve 2006 yıllarında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller kazanmıştır.

MERT FIRAT

Doğum Tarihi: 10 Ocak 1981 Mesleği: Oyuncu Tam ismi Şahabettin Mert Fırat, baba tarafından Antakyalı, anne tarafından Kayserilidir ancak kendisi Ankara doğumludur. 2006 senesinde Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuş ve aynı sene İstanbul’da bulunan Oyun Atölyesi’nin sınavlarını kazanıp İstanbul’a yerleşmiştir. “Bizim Evin Halleri”, “Yersiz Yurtsuz”, “Binbir Gece”, “Aşk ve Gurur” dizilerinde yer almış olan oyuncu şu anda “Ufak Tefek Cinayetler” dizisinde Serhan karakterine hayat vermektedir. Başka Dilde Aşk adlı filmdeki rolüyle Ankara Uluslararası Film Festivali ve Sadri Alışık ödüllerinde “en iyi erkek oyuncu” seçilmiştir.

NİL KARAİBRAHİMGİL

Doğum Tarihi: 17 Ekim 1976 Mesleği: Şarkıcı, yazar Özellikle son 15 senedir Türk pop müziğine yön veren en güçlü kadın söz yazarı ve vokallerden biri olan Nil Karaibrahimgil 1976 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bilimi mezunudur. “Özgür kız” olarak hayatımıza girdikten sonra yayımladığı beş albümünün yanı sıra gazetelerde köşe yazarlığı da yapan sanatçı, Serdar Erener’le evli ve bir erkek çocuk annesi.

Etiketler