Şili’nin Antofagasta bölgesi, kuraklığının içine saklanmış güzellikleriyle akıllarda kalacak bir yer.

Antofagasta bir liman şehri ve oldukça şaşırtıcı çünkü dünyanın en kurak çölünde bulunan bu liman şehri oldukça fazla bir canlılığa sahip.

İlk olarak Calama bölgesine gidebilirsiniz.  Calama, Antofagasta bölgesinde yer alan bir yerleşim. Çölün derinliklerine doğru bir yolculuk sizleri bekliyor. Yolda size eşlik edecek iki şey var, çorak topraklar ve yer yer tabelalar.

Calama kenti sahil şeridi ile And Dağları arasında, çölün tam ortasında yer alıyor. Şehrin özelliği Chuquican bakır madenlerine yakınlığından kaynaklanıyor. 4.300 metre uzunluğunda, 3 bin metre genişliğinde, 850 metre derinliğindeki Chuquicamata bakır madeni, dünyanın en büyük açık hava bakır madeni olma özelliğine sahip. 

Sıradaki adresiniz çölün vahası olarak nitelendirilen San Pedro olabilir. San Pedro, Atacama Tuz Gölü’nün batı tarafında bulunuyor. Bu köyde çöl turizmi insanların başlıca geçim kaynağı. Burada küçük kerpiçten yapılmış tek katlı köy evleri yerlerini almış. Turistler için konaklama yerleri de oldukça ilkel.

San Pedro, And dağları eteklerinde bulunduğundan, dağdan akan dereler nedeni ile burada az da olsa yeşillik görebiliyorsunuz. Bu yüzden “çölün vahası” deniliyor. San Pedro’dan çöl safarisi ve kum kayağı (sand broarding) turu alıp kum kayağı yapabilirsiniz.

El Tatio Gayzerleri, buranın bir diğer önemli olayı. 4.200 m yükseklikteki gayzerlere ulaşmak karayolu ile yaklaşık 2 saat sürüyor. Sabahın ilk ışıklarında gayzerler daha aktif olduğundan, turlar genellikle sabah erken saatlerde yapılıyor. Buradaki gayzerler dünyanın en yüksek gayzerleri. Yerkabuğunun altındaki magma tabakasının kaynattığı mineralce zengin suların metrelerce yükseğe tazyikle fışkırarak yarattığı bu görüntü çok etkileyici. Bu muhteşem doğa olayını kaçırmamanızı şiddetle öneriyoruz. Atacama çölü gerçekten gizli güzellikleri, doğanın nimetlerinin bünyesinde gizlemiş halde ve bunları görecek gözleri bekliyor.