Google+

Arama formu

ARAÇ KİRALARKEN BİR SORUNLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN ÖNERİLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Son yıllarda gerek yurt içi gerekse yurt dışı seyahatlerinde araç kiralama seçeneğinin gittikçe arttığını siz de fark etmişsinizdir. Günümüz koşullarında bu oldukça mantıklı çünkü otobüs saatlerini, metro seferlerini kaçırma derdi olmadan özgürce gezmek ve gezi boyunca arada sırada durarak manzaranın keyfini çıkarmak herkesin isteyeceği şeyler. Biz de size yurt içi ve yurt dışında araç kiralarken herhangi sorunla karşılaşmamanız için bazı öneriler sunacağız.

ARAÇ KİRALARKEN BİR SORUNLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN ÖNERİLER

ERKEN REZERVASYON AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN

Uçak bileti alırken ve otel rezervasyonu yaparken faydalandığımız erken rezervasyon fırsatları araç kiralamada da mevcut. Buraya tıklayarak her zaman en iyi fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Her firmanın olmasa da bazı firmaların erken rezervasyon avantajları oluyor. Tarihleriniz belliyse ve hangi aracı kiralamak istediğinize karar verdiyseniz rezervasyonunuzu erkenden yaparak daha az ödeyebilir ve “araç bulabilecek miyim?” stresinden de kurtulmuş olursunuz. Havaalanından araç kiralıyorsanız uçuş bilgilerinizi doğru vermeniz beklenecektir, bu sayede uçaktan indiğinizde arabanız hazır olacaktır.

ARAÇ KİRALARKEN BİR SORUNLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN ÖNERİLER-1

İHTİYACINIZA GÖRE ARABANIZI İYİ SEÇİN

Genellikle araç kiralama şirketlerinde farklı farklı kiralama kategorileri bulunur. Bunların içinden size en uygununu seçmeniz mümkün. Örneğin çocuğunuzla geziyorsanız çocuk koltuğunuza uyacak bir araç seçmeniz mantıklı olacaktır ya da valizleriniz çoksa bagajı büyük bir araba seçmek en doğrusudur. Dar sokakları olan Roma gibi bir şehre gidiyorsanız küçük bir araba kiralamanız, dağlık yollardan geçecekseniz yol durumuna uygun bir cip seçmeniz gerekir. Bizim önerimiz ekstra bir durum yoksa küçük araç tercih etmeniz olacaktır zira hem yakıt masrafı hem de park etme derdi daha az olacaktır.

ANLAŞMANIZIN ŞARTLARINI İYİCE ANLAYIN

Aracınızı internetten kiralıyorken kiralama şartlarını iyice anlamanız çok önemlidir. Arabayı kullanmak için yaş kısıtlaması olup olmadığına, ek sürücüler için ekstra ücret ödenmesi gerekip gerekmediğine, çocuğunuz için lâzım olan çocuk koltuğu için ekstra ödemenin yazılıp yazılmadığına dikkat etmelisiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız sigortanızın neyi kapsayacağından da emin olmalısınız. Ayrıca aracınızı teslim alma noktasına geç kaldığınız takdirde ne kadar süreyle aracınızın başkasına kiralanmayacağını, sizin için tutulacağını da bu şartlarda okuyup anlamalısınız. Rezervasyonunuzu onaylamadan ve ödemeyi yapmadan önce bu şartları iyice okursanız daha sonradan ekstra ücretlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

HASAR FERAGATLARI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUN

Kaza hasarından feragat, araç kiralama sözleşmesinde bulunan ve hasar durumunda sürücünün sorumluluğunu azaltan bir uygulamadır. Eğer aracınız sigorta ile korunuyorsa hasardan feragat etme hakkınız vardır, siz de bu feragat sigortası kapsamına nelerin girdiğini sigortanızdan kontrol etmelisiniz. Çoğu firma ek ücret karşılığında hasardan feragat eder ve bu da bir kaza durumunda mali sorumluluğunuzu azaltır.

ARACINIZI TESLİM ALIRKEN DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE KONTROLLERİNİZİ YAPIN

Arabanızı teslim almadan önce kontrol etmenizde fayda olan birkaç nokta vardır. Bunlardan en önemlisi de aracın sizden önce oluşmuş bir hasarı olup olmadığını kontrol etmektir. Küçük bir çizik veya boya sökülmesi bile olsa bunu not almalı ve kira sözleşmenizde belirtmelisiniz. Sözleşmeyi imzalamadan önce bu hasarları tespit etmeli, sonradan başınızın ağrımaması için gerekirse hasarları fotoğrafla belgelemelisiniz.

ARAÇ KİRALARKEN BİR SORUNLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN ÖNERİLER-2

YERLEŞİMİNİZİ İYİ YAPIN

Sürüşünüze başlamadan önce arabayı tanımaya özen gösterin. Kontrol panelini tanıyıp sürücü koltuğunuzun ve aynalarınızın ayarlarını mutlaka yapın. Sürüş esnasında dikkatinizin dağılmaması için sileceklerin yerini, klimanın ve radyonun nasıl açılıp kapandığını öğrenin. Son olarak gittiğiniz ülkedeki araba ile yolculuk kurallarını bildiğinizden emin olun. Örneğin, İsveç’te farlarınız bütün gün açık olmalıdır, Bulgaristan’da arabanız kirli olmamalıdır ve İngiltere’de trafik tersten akar. Bu örnekler dışında gideceğiniz ülkedeki kuralları iyi bilmenizde fayda var.

ARAÇ KİRALARKEN BİR SORUNLA KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN ÖNERİLER-3

ARACINIZI TESLİM EDERKEN DİKKAT EDİN

Önceden ödenmiş bir yakıt planı anlaşmanız yoksa arabanızı teslim etmeden önce birkaç kilometre gidebilecek benzini olduğundan emin olun. Bazı durumlarda deposu dolu araç teslim aldığınızda sizin de deposu dolu teslim etmeniz beklenir, genellikle de deposunda hangi noktaya kadar yakıtla size teslim edildiyse sizin de aynı noktaya kadar doldurup götürmeniz beklenmektedir. Bir havaalanından araç kiraladıysanız, havaalanı yakınlarındaki benzin istasyonlarında bazen fiyatların biraz daha fazla olabileceğini de unutmayın. Tüm eşyalarınızı yanınıza aldığınızdan emin olduktan ve görevli arabanızı kontrol ettikten sonra herhangi bir sorun yoksa ek bir ücret ödemeden evinize gidebilirsiniz demektir.

Rentalcars.com adresi üzerinden en uygun fiyatlı araçları kontrol edip sabit şartlarla güvenli bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz. Kazasız sürüşler dileriz!