Aralık Ayı Etkinlik Ajandası

2019’un son ayına girdik. Kültür sanat dünyası soğuğa ayaza aldırmadan, tam gaz ruhumuzu ısıtmaya devam ediyor. Aralık'ta gerçekleşecek olan kültür sanat etkinliklerine yakından bakalım.

Christmas Market

20 Aralık - 29 Aralık / İstanbul

Yeni yıla günler kaldı. İstanbul, yeni yıl partilerinin en renkli olduğu şehirlerin başında geliyor. Tam 9 gün sürecek etkinliklerde hem lezzet hem de müzk ziyafeti bir arada yaşanacak. İzmir lokmasından Alman Frankfurter Hot Dog lezzetine dünyadan ve Türkiye’den her türlü yiyeceği tadabileceğiniz stantların yanı sıra her akşam ünlü bir sanatçının konserini de izeme fırsatı bulacaksınız. Sanatçıalr arasında Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer, Jehan Barbur, Kalben gibi isimler dikkat çekiyor. Aynı zamanda kendin yap atölyeleri, atlı karınca, buz pateni, hediyelik eşya stantları gibi etkinlikler ve alışveriş olanakları da bir diğer renkli ayrıntılar…

Yeni yıla girerken alışveriş, yemek ve eğlence arayışındaysanız Four Seasons Hotel Bosphorus’da düzenlene bu etkinlik içi biletinizi şimdiden alın.

Altın Defne Film Festivali

6-12 Aralık / Antakya

Altın Defne Film Festivali, adını mitolojideki defne hikayesinden alıyor. Festival ilk olarak 20 - 26 Kasım 2013 tarihlerinde Fotofilm Sanat Merkezi ve Antakya Kültür Dergisi’nce düzenlenmiş.

2015'te kurulan Ansam Kültür Derneği'nin katkılarıyla gelişen festival geçen yıllar içerisinde yerel belediyelerin ve Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla daha zengin bir içeriğe sahip olmuştur.

Medeniyetler beşiği Antakya'da düzenlenen festivalde şehrin kültürüne ve tarihine uygun seçkiler bulunuyor. Ayrıca çeşitli ödüller ile sanatçılar onurlandırılıyor. Festivalin kapanış ve açılış törenleri ulusal kanallardan yayınlanarak daha geniş kitlelere ulaşacak.

Antakya Film Festivali, Türkiye'de sinema sektörünün her biriminde görev alan sinema profesyonelinin konuk edildiği bir festivaldir. Geniş kitlelere de ulaşan festival her yıl 50 bine yakın izleyiciye ulaşmaktadır. Festival 6-12 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Atakum Kitap Fuarı

6-15 Aralık / Samsun

Kitapseverlerin Samsun şehrinin Atakum Kent Meydanı'nda toplanacağı fuarda 50 yazar, 40 yayıncı ve 100 marka boy gösterecek. 6-15 Aralık tarihleri arasında 9 gün sürecek olan fuar 10:00-21:00 saatleri arasında açık olacaktır.

Ülkemizin birçok önemli yazarını bir araya getirecek olan fuarda söyleşiler ve imza günleri de gerçekleştirilecek. Kitapseverlerin sevdiği yazarları yakından göreceği ve çeşitli etkinlikleri severek takip edeceği fuarda İhsan Eliaçık, Hulki Cevizoğlu, Sinan Meydan, Bekir Öztürk, Sinan Yağmur, Vehbi Vakkasoğlu, İsmail Tokalak, Reyhan Erdoğan, Ahmet Eroğlu, İsmail Tezgel, Murat Ali Bilkay, Osman Ünal, Hanife Uzun, Halime Özoğlu Temel, Ufuk Tufan, Cemil Kılıç gibi isimlerin içerisinde yer aldığı 50 yazar bulunacak. Yine kitapseverlerin çokça ilgisini çekecek şeyler arasında 100 markanın yaptığı fuara özel indirimler bulunmaktadır.

Noel Bira Festivali

14 – 15 Aralık / Essen

Belçika bilindiği üzere biralarıyla ünlü ülkelerden biri. Her yıl, yeni yıla doğru Belçika’nın küçük ama sevimli şehirlerinden biri olan Essen’de bir bira tadım festivali düzenleniyor. Belçika’dan ve Avrupa’nın yakın ülkelerinden 3 binden fazla insanın katıldığı bira festivali eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Festivalde sadece Belçika biralarını değil dünyanın dört bir yanından farklı aromalara sahip biraları da deneme imkanı var. Bira çeşitleri 200’ü buluyor. İki gün süren festival hakkında detaylı bilgiyi bu siteden edinebilirsiniz.

Hornbill Festivali

1-10 Aralık / Hindistan

Festivallerin Festivali olarak da bilinen Hornbill Festivali, her yıl 1 Aralık ile 10 Aralık arasında Kuzeydoğu Hindistan'da bulunan Nagaland kentinde düzenlenmektedir. Festivaller şehri olarak anılan Nagaland'da düzenlenen bu ünlü festival, on yedi Naga kabilesinin geleneksel bir küme olması yönüyle kültürlerarası uyumu teşvik etmek için yaygın olarak kutlanır. Kutlama eski kabile yaşam şartları ile alakalı bilgiler edinilmesini sağlar. Davul, gong, kostüm ve ahşap oymacılığı gibi diğer enstrümanlar da dahil olmak üzere kabilelerin ilk yaşam tarzlarına dair pek çok aktarım gerçekleşmektedir.

Nagaland'da saygı ve folklörün sembolü olan bir kuştan adını alan Hornbill Festivali, her yıl 1-10 Aralık tarihleri arasındaki zaman diliminde renkli görüntülere sahne olur. Festivale katılım festival süresince satılan 20-30 rupilik biletlerle sağlanmaktadır. Kamera ile giriş maliyeti ise ekstra 50 rupidir.

Evgeny Grinko Konseri

8 Aralık / Bursa

Valse adlı bestesiyle akıllara kazınan piyanist Evgeny Grinko, bir kez daha Türkiye’ye geliyor. Sanatçı piyanonun yanı sıra davul ve gitar da çalabiliyor ve bu meziyetlerini konserlerinde cömertçe sergiliyor. Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesine sahip olan Grinko’yu izlemek için 8 Aralık Pazar akşamı saat 20:00’de Bursa Atatürk Kongre KM Osmangazi Salonu'nda yerinizi almalısınız. Bilet fiyatları 1. Kategori - 165.00 TL, 2. Kategori - 132.50 TL ve 3. Kategori - 110.00 TL. 4 ve 5. Kategoriler tükenmiş durumda.

3.Ankara Kahve & Çikolata Festivali

19-22 Aralık 2019 / Ankara Congresium

Kahve ve çikolata severler, bu kendilerine özel düzenlenmiş festivali kaçırmamalı. “2 tat 5 duyu” sloganıyla hayata geçirilen festival, hem kahve & çikolata aşıklarına hem de sektör uzmanlarına hitap ediyor. Festival kapsamında atölyeler, seminerler ve konferanslar düzenlenecek. Ayrıca kahve ve çikolata stantlarından hem tadım yapabilecek hem de beğendiğiniz lezzetleri satın alabileceksiniz. Üç gün sürecek etkinlik başkent Ankara'da Congresium'da düzenlenecek. 

Festivalde meraklıları için kahve hazırlama eğitimleri, çikolata yapma atölyeleri, barista eğitimi gibi eğlenceli ve öğretici aktiviteler de bulunuyor.

Aralık Ayı Tiyatro Oyunları

Pencere

10 Aralık / Oyun Atölyesi

Kadıköy Moda’da Oyun Atölyesi’nde oynanan Pencere’nin başrolünde başarılı oyuncu Haluk Bilginer ve Esra Bezen Bilgin var. Haluk Bilginer aynı zamanda İngiliz Yazar David Hare’nin yazdığı oyunun çevirisini yapmış. Oyun, 3 yıl önce ayrılan Tom ve Kyra’nın yeniden bir araya geldikleri gecede yaşananları anlatıyor.

Turta Girmemiş Orman (Çocuk Oyunu)

14-15 Aralık / Zeytinburnu Kültür Merkezi

Turta Girmemiş Orman’ın yamacında bulunan dağ, kocaman ve bir o kadar da lezzetli çileklerle doludur. Orman sakinleri sevimli aşçı ejderhanın dev çileği yemesini yasaklamıştır. En sevdiği şey olan çiçeklerden mahrum bırakılan aşçı ejderha, çok mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan'ın da morali baba ocağından ayrılmasından dolayı bozuktur. Bundan dolayı arkadaşı ejderhaya yardım etmeye çalışır. Ne var ki ejderhanın çilek yasağının nedenini bir türlü bulamaz. Ornanda çıkan yangın ise tüm gerçeği ortaya koyacaktır. Sevimli aşçı Ejderha'nın özlemini duyduğu lezzete kavuşup kavuşamayacağı merak konusudur.

 

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.