Google+

Arama formu

ARTIK EVİNİZDE DENİZANASI BESLEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı Gezimanya üyesi EBRU ÖZER tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Evet artık kedi, köpek misali evde denizanası besleyebilir ona boncuk, şeffaf, sıvı gibi isimler verebiliriz. Tabii bunun için özel bir akvaryuma ihtiyaç var.

Bu akvaryumu da Floridalı bir şirket olan 2011’den beri denizanası ticareti yapan Jellyfish Art’tan temin etmeniz gerekiyor.

ARTIK EVİNİZDE DENİZANASI BESLEYEBİLİRSİNİZ

Jellyfish Art bunun için ürününü geliştirmiş durumda, silindir tank, LED ışıklar, filtre ve bir denizanasını güvenli şekilde büyütebilecek her şey size gönderdikleri kutunun içinde yer alıyor. Denizanalarını normal bir akvaryumda büyütemiyorsunuz  çünkü morfolojik ve fizyolojik özellikleri (%90’ı sudan oluşan bir canlı) göz önüne alındığında normal bir filtrenin onları emmesiyle hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabilir. Bu sebepten daha nazik bir ortamda bulunmaları şart.

ARTIK EVİNİZDE DENİZANASI BESLEYEBİLİRSİNİZ-1

ARTIK EVİNİZDE DENİZANASI BESLEYEBİLİRSİNİZ-2

Ayrıca denizanası bu gibi bir akvaryumun içinde rahatça yaşar mı gibi endişeleriniz olabilir. Jellyfish Art bu konuda size ‘’denizanalarının merkezi sinir sistemi alışageldiğimiz şekilde kompleks değil bu yüzden bir akvaryumda ya da okyanusta olup olmadığını muhtemelen anlayamaz’’ şeklinde bir cevap veriyor. Nasıl, kafalar rahatladı mı?

ARTIK EVİNİZDE DENİZANASI BESLEYEBİLİRSİNİZ-3

ARTIK EVİNİZDE DENİZANASI BESLEYEBİLİRSİNİZ-4

Buraya kadar kısaca durumdan bahsettik ama ister istemez akıllara deli sorular geliyor. Çünkü evde beslenmesi mevzu bahis edilen hayvan bir denizanası. Evet kedi, köpek, envai çeşit balık evlerimizde yaşıyor fakat deniz anası denildiğinde, ''dur biraz'' dediğimiz bir gerçek. Aynı şey timsah, piton gibi vahşi hayvanları beslemek için de geçerli. Evcilleşmenin çarkına sokulmamış bu hayvanları bu şekilde, biraz dekorasyon tadında hayatımıza dahil etmenin etik hali tartışmaya açık.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/pet-jellyfish-art-led-aquarium/