Arusha - Tanzanya

Güzel Tanzanya’nın Arusha şehrine geldiyseniz gene doğa ile iç içesiniz demektir. Yaklaşık 400.000 kişilik nüfuslu kent, Tanzanya’daki en gelişmiş alt yapılardan birine sahip.

Deniz seviyesinden 5.895 m yüksekte yer alan Klimanjaro tek başına duran ve ilk olarak ziyaret edebileceğiniz noktalardan biri. Aynı zamanda sönmüş bir volkan. En yüksek noktası ise Kibo zirvesi. Buraya ilk tırmanış 1889 Senesinde Dr. Hans Meyer ve Ludwig Purscheller tarafından gerçekleştirilmiş. 1902'den 1918'e kadar Kaiser-Wilhelm-Spitze adı ile bilinen dağ, sahip olduğu tabiat neticesinde 1987 yılında, UNESCO tarafından Dünya Doğa Mirası ilan edilmiş. Fotoğrafçılar için, sabahları oldukça heybetli ve güçlü göründüğünü hatırlatmakta fayda var.

Klimanjaro’dan sonra karnınız acıktıysa, buranın mutfağı oldukça güzel ve doyurucu olduğundan sofradan mutlu kalkabilirsiniz.

Yemekten sonra şehrin merkezine gitmelisiniz. Çok büyük olmasa da ana cadde ve caddenin kenarlarında yükselen pembe renkli binalar oldukça hoş görünüyorlar.

Bu binaların alt katlarında ise küçük hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Arusha ülkenin ticaret merkezi olduğundan burada el ürünlerini çok daha uygun fiyatlara satın almak mümkün. Tabii sıkı pazarlık etmek şart.

Bu dükkanlarda yasal olmadığı halde satılan fildişi ve fildişinden yapılma ürünleri de bulmak mümkün. Ancak öyle gözle görünür yerlerde tutmuyorlar. Yasal olmadığı için daha çok dükkanın arka bölümlerinde gizliyorlar. Eğer sorarsanız gün yüzüne çıkıyor bu ürünler. Ufak bir fildişinden yapılma heykelin bedeli yaklaşık 75 – 80 dolar civarında.

Kent merkezinde bir maasai pazarı da mevcut. Maasai pazarı oldukça renkli ve hareketli. Gerek tezgahlarda gerekse yere serilmiş örtüler üzerinde çeşitli el yapımı ürünleri bulmak mümkün. Özellikle bu pazar çevresinde kentin önemli ulaşım aracı olan daladalaların bolluğu dikkat çekiyor. Daladalalar kent içindeki minibüslere verilen isim.

Bu kent biraz sade görünsede aslında oldukça önemli.  Hutular’la Tutsiler’in savaştığı Rwanda iç savaşını sonlandıran Barış Anlaşması 1993 Ağustos’unda Arusha’da imzalanmış ve 1994 yılından beri de kent Uluslararası Rwanda Ceza Mahkemesi’ne de ev sahipliği yapmakta. Ayrıca İnsan ve Halkların Hakları Afrika Mahkemesi de burada görev yapmaktadır.

Renkli doğası, insanı ve yaşamıyla Arusha sizlere farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Unutamadığınız yerler hanesine buranında adını yazabilirsiniz.