Asvan - Mısır

Mısır’ın Asvan Şehri. Sıcak, kuru ve kurak şehir. Kum renginin hakim olduğu, tapınakların ve tanrıların şehri. İlk durak Asvan’ın yakınındaki Kom Ombo Tapınakları. M.Ö. 2. yüzyılda yapılan bu tapınağın bir tarafı timsah tanrı Sobek’e, diğer tarafı ise şahin tanrı Haroeris’e adanmış. İki tanrı tarafından paylaşılan tek bir tapınak. Bu nedenle de her şey çift olarak yapılmış.

Burada Tanrı Sobek’in kısmında bir timsah mumyası bulunuyor. Tapınağın tümü hiyerogliflerle donatılmış. Mısır’ı sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir yer. Bu hiyerogliflerin arasında cerrahi malzemelerin işlemelerini görürseniz şaşırmayın, çünkü burası aynı zamanda klinik olarakta hizmet veriyormuş.

Asvan’ın merkezine doğru gittiğimizde ilk olarak Asvan Barajı’nı görüyoruz. Mısır’ın elektriğinin büyük kısmını karşılıyan bu baraj 111 m yüksekliğinde ve 3 km uzunluğunda. Karşınızda duran baraj Ortadoğunun en büyük barajı.

Buradan sonra papirus yapım atölyesine gidilebilir. Tabii sizden beklenen bu yapım aşamasını izledikten sonra satın almanız. Ardından  Abu Simbel Tapınağı’na, Ramses’e ve Nefertiti’ye doğru yol alabilirsiniz. 

Abu Simbel Tapınakları 2. Ramses’in en çok sevdiği karısı Nefarteri’ye (2. Ramses’in 8 karısı vardı) aşkını göstermek ve düşmanlarına ne kadar güçlü olduğunun sinyalini vermek için yaptırdığı bir tapınak.

Bu tapınakların yapımı tam 20 yıl sürmüş ve kayaların içine oyularak inşa edilmiş. Bütün bunlar ve üzerinde bulunan hiyerogliflerle dillere destan bir yapı olmasına rağmen, Abu Simbel’in daha şaşırıtıcı bir durumu var.

Asvan barajı yapıldığında tapınak sular altında kalma tehlikesi ile karşılaşınca 1970 yılında yerinden taşınmış. Yaklaşık 300 bin ton ağırlığındaki bu devasa tapınaklar yerinden sökülerek, 200 kilometre uzakta olan günümüzdeki bulunduğu yere tam 6 sene sonunda taşınarak yeniden kurulmuş. Bu devasa kayaların, heykellerin kesilerek tekrar burada birleştirilmesi sırasında heykellerin görünüşlerinin bozulmaması için estetik cerrahların bilgisi alınmış.

55 metrelik kaya içine oyulmuş büyük tapınak, büyük tanrılar; Ra, Amon ve Harakhkes ile Firavun’un kendisine sunulmuş. Küçük tapınak ise tabii ki sevilen eş Nefertari’ye adanmıştır. Ve Nefertari’ye ithafen ‘Güneşin Parladığı Kadın’ yazılmış tapınağın duvarına.

Tapınaklardan sonra ünlü Mısır kraliçesi Nefertiti’nin köyü Nubya’ya doğru yol almaya başlayabilirsiniz. Bu köye ‘Felluca’ adı verilen Mısır’ın geleneksel yelkenli kayıklı ile ulaşılıyor. Bu kısa yolculukta ise size çalgıcılar ve yerel şarkıcılar eşlik ediyor.