Bangkok'un Yüzen Pazarları

Bangkok’un sokakları lüks, otantik ya da uygunfiyatlaalışverişimkânı sağlayan sayısız pazarları, alışveriş merkezleriyle süslüdür. Tayland’ın başkentinin biraz dışına çıktığınızda ise alışveriş anlayışınızı belki de tamamen değiştirebilecek yeni bir kavramla karışı karşıya geleceksiniz: Yüzen pazarlar. Bangkok zamanında gerçekten Tayland’ın Venedik’i iken yerel halkın tercih ettiği alışveriş merkeziydi. Ancak zamanla daha çok turist odaklı bir yer olmasına rağmen hala taze sebze ve meyve satın almak için oldukça farklı bir yer.

Bangkok’a yakın ya da uzak hiç fark etmez, herhangi bir yüzen pazara gittiğinizde teknelerde o anda hazırlanan yerel yemeklerden de yiyebilirsiniz. Size bir nebze de olsun havasını yansıtabilmek için bu mutlaka görülmesi gerekilen yüzen marketlerden bazılarını derledik.

TALİNG CHAN

Bangkok şehrine en yakın yüzen market olan Taling Chan şehir merkezine birkaç kilometre ötede. Bu pazar küçük ve hala biraz geleneksel yapısını koruyor. Taling Chan daha çok ırmak kenarına yayılmış, iskeleye dizi dizi bağlanmış teknelerinoluşturduğu bir yüzen pazardır. Dolayısıyla bu pazarda alışverişini yaptıktan sonra bir tekneyle gezintiye çıkabilir o sırada da taze pişirilmiş deniz ürünlerinden yiyebilirsiniz. Yemeğiniz bittikten sonra da bir gölgede ayak masajı yaptırabilirsiniz. Ancak burayla ilgili dikkat etmeniz gereken şey ise sivrisinekler tarafından da çok seviliyor olması. Hazırlıklı gitmekte yarar var.

WAT SAİ

Eğer Bangkok’tan çıkmak istemiyorsanız ya da gitmeyi tercih ettiğiniz yerin şehir merkezine çok da uzak olmasını istemiyorsanız Wat Sai arabayla sadece yarım saatlik sürüş mesafesinde. Yapılan yeni yolların bu tarihî pazarı terk edilmiş hale getirmesine kadar zamanında yerlilerin en uğrak mekânlarındanken yine aynı şekilde turistik gezinti için de en önemli yerlerinden biriydi. Ancak Wat Sai’yi insanlardan ayırmak o kadar da kolay olmadı ve tekrardan eski ihtişamlı günlerine geri dönmese de insan neşesiyle dolmaya başladı yeniden. Bu pazara tekneyle yavaş yavaş girdiğinizde Tay hayat tarzının yavaş yavaş önünüze serildiğini görürsünüz. Daha sonra pazarın içerine geldiğinizde ise birbirinden taze ve yöreye özgü ürünlerle tanışırsınız.

KHLONG LAT MAYOM

Taling Chan’la aynı bölgede bulunan Khlong Lat Mayom yüzen pazarlar listesindeki en genç üyelerden. Ancak genç olmasına karşın daha eski yüzer marketlere göre daha geleneksel bir görüntüye sahip. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise henüz turistler tarafından keşfedilmemiş olması ve hala yerel halk tarafından daha çok tercih edilen bir yer olması olabilir. Diğer pazarlara oranla daha fazla organik yerel ürünlere sahip olduğu iddiasındalar. Eğer çok fazla kalabalık olmasını istemiyorsanız günün erken saatlerinde gitmenizde fayda var. Khlong Lat Mayom’da dükkânlar hem kara üzerinde hem suyun üzerinde bulunuyorlar. Eğer gezinize başka bir tat katmak istiyorsanız 90 dakika süren ve Tayland’ın kırsal yaşamını görebileceğiniz bir tekne turunu tercih edebilirsiniz.

BANG PHLİ

Bang Phli yüzen pazarı Bangkok şehir merkezinden 29 kilometre ötede. Bir taksi tutup 20 dakikada ulaşmak mümkün. Geleneksel Tayland’ı görmek istiyorsanız gerçekten görmeye değer bir yer. Turistler için yapılmış şık sunumlu yemekler bulamayacaksınız ya da etrafınızda o kadar da İngilizce konuşan olmayacak fakat yerel halkla takılma ve son derece leziz ve taze yerel yemekler tatma fırsatınız olacak. Bu bölgedeyken meşhur Luang Pho To imajının evi olan küçük tapınağı ziyaret edebilirsiniz. Ekim ayında orada olursanız nehre Nilüfer Fırlatma Festivali’ne denk gelebilirsiniz ve etrafınızda binlerce nilüfer yaprağıyla yürüyebilirsiniz.

AMPHAWA

Bangkok şehir merkezine biraz uzakta olan Amphawa’ya ulaşım şehir merkezinden hareket eden otobüslerle oluyor. 50 kilometre mesafede olmasına karşın yolculuk bir buçuk saate yakın sürüyor. Daha çabuk gitmek için elbette taksi de tutabilirsiniz ancak taksiye binmeden önce pazarlığınızı yapmanızı öneririz. Buraya ulaştığınızda ise buranın daha çok Tay halkına ve göçmen yerlilere daha çok hitap ettiğini göreceksiniz. Amphava Kanalı üzerinde bulunan bu pazarda turistik hediyelik eşyalara çok sık rastlamazsınız. Onun yerine daha çok el yapımı kartpostallar, değişik yerel kıyafetlerle bolca haşır neşir olursunuz. Şüphesiz ki turistik bir yer olan Amphawa, daha çok yerli turiste hitap etmektedir. Dolayısıyla Tay halkının etkileşimini görebilmek adına ilginç bir gezi olacaktır.

Bu listemize göz atıp yüzen pazarlara gitmeyi planlıyorsanız birkaç ufak hatırlatmada bulunabiliriz. Öncelikle bir şey içecekseniz yerel olanlara yönelmenizi öneririz, turistler için seri üretilmiş ürünlerden uzak durun. Hem kalitesi açısından hem de gerçek lezzeti tadabilmeniz açısından önemli. Hava sıcak olabilir dolayısıyla güneşten ve sıcaktan koruyacak bazı örtüler ya da şemsiye bulundurmanızda fayda olabilir. Son olarak da kalabalık teknelerde yürürken ve tekne değiştirirken ellerinizi kendinize yakın tutun ve dikkatli olun. Zira teknelerin ufak bir hareketi canınızı son derece yakabilir ve Bangkok’tan pek de istemediğiniz bir hatıra bırakabilir.