Barselona - İspanya

Barcelona, İspanya’nın Katalonya bölgesinin en güzel şehirlerinden biri. Madrid’ten sonra ise ülkenin en önemli ikinci şehri. Katalonya bölgesinin başkenti ve toplam 1,6 milyon nüfusa sahip. Bu güzel şehirde rotanızı belirlemeye ve belli başlı yerleri tespit etmeye çalışıyorsanız işte birkaç küçük ip ucu. Barcelona Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi çok büyük sanatçıların da vatanı, çevrede bu büyük isimlerin eserlerini görebilirsiniz. Ve unutmadan burada İspanyolca pek konuşulmuyor, bölge Katalanca dilini kullanıyor.

Şehri keşfe başlamak için en doğru yerlerden biri Barcelona’nın en eski meydanlarından biri olan Catalunya Meydanı (Plaça de Catalunya). Bu meydan ortasında heykeller, çevrede birçok pandomim sanatçısının bulunduğu oldukça geniş bir yer.

Bu meydanda yer alan La Ramblas Caddesi’nin ortası tamamen yayalara yürüyüş yolu olarak ayrılmış ve her iki yanında yer alan şeritler araç trafiğine ayrılmış durumda. Yaya yolu olarak ayrılmış olan bölümde çok fazla çiçekçi, müzisyen, sokak satıcısı ve gazete büfesi bulunuyor.

Buradan sonra Montjuik Tepesi’ne yürüyebilirsiniz. Burada bulunan Katalanya Ulusal Sanat Müzesi’nin mutlaka gezmelisiniz.

İçerisinde Roma, Gotik, Rönesans ve Barok tarzı heykeller, resimler, sanatsal objeler ve kabartmalar gibi zengin bir koleksiyon mevcut.

Barselona’da gezilip görülecek çok yer var ama ilk olarak bu şehre hayat vermiş olan ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eserlerini ziyaret etmelisiniz. Sagrada Familia Kilisesi başlamak için ilk noktanız olabilir.

Burası Hristiyan Katolikler için bir hayli kutsal bir mekân ancak inşaatı halen devam ediyor. Tam 16 yıl boyunca kilisenin inşaatında çalışan Gaudi, 1926 yılında inşaatın önünde tramvay çarpması sonucu hayatını kaybetmiş.

Sagrada Familia’dan çıktıktan sonra Gaudi’nin bir diğer önemli eseri olan Casa Mila’ya doğru yürümeye başlayabilirsiniz. Evin dış cephesi dalgalı ve çatısında yer alan heykelimsi bacalar bir hayli sıra dışı. Dışardan bakıldığında düz duvarı olmayan, 1905–1910 yılları arasında inşa edilen Casa Mila zamanın ruhunu yakalamış adeta.

Etrafta dolaşmayıda ihmal etmemalisiniz. Ortaçağ tarzında binalar, Barok döneminin izlerini mutlaka görmelisiniz.

Gitmeniz gereken yerler sırasında Nou Camp Stadyumu ve Barselona’nın en ilgi çekici parkı olan Park Guel bulunuyor. Burada güzel bir hikaye bulunuyor aynı zamanda çılgın inşaatçı Gaudi bu parkı yaparken başka bir ülkeden seramik sipariş verilmiş. Ancak bunların tamamı yolda gelirken kırılmış. Kırılınca da satan firma seramikleri geri almamış ve Gaudi de bu parkın tamamında kırık seramikleri kullanıp farklı bir tarz yakalamış.

Yorulduğunuz zamanlar Las Ramblas’da buluşup bir yerelere oturup dinlenebilirsiniz. Burada “Mercat de Sant Josep” ya da bilinen adı ile “La Boqueria” mutlaka görülmeli. Burası bir meyve pazarı, dünya üzerinde yetişen nerdeyse tüm meyveler gayet temiz ve düzenli olarak satılıyor. Özellikle bayanlar bu mekanı kesinlikle es geçmemeli. Nou Camp Stadyumu ise kapasite bakımından (98.772 kişi) Avrupa’nın en büyük stadyumlarından birisi. Futbola gönül verenler için burası gerçekten görülmesi gereken bir stadyum. Çünkü dünyanın gelmiş geçmiş pek çok ünlü futbolcusu bu stadyum içerisinde top oynamış.

Yorulduğunuz zamanlar Las Ramblas’da buluşup bir yerelere oturup dinlenebilirsiniz. Burada “Mercat de Sant Josep” ya da bilinen adı ile “La Boqueria” mutlaka görülmeli. Burası bir meyve pazarı, dünya üzerinde yetişen nerdeyse tüm meyveler gayet temiz ve düzenli olarak satılıyor. Özellikle bayanlar bu mekanı kesinlikle es geçmemeli.  

Barcelona,  Akdeniz sıcaklığı ile görkemli bir tarihi bir arada tutabilmiş bir şehir. Tarihi binalar arasında göze çarpan geometrik şekillerdeki yapılar. Farklı bina süslemeleri ve heykelleri ile bir çok Avrupa kentinden farklılaşıyor. Dillere destan akımlar başlatan sanatçıları, eğlenceyi seven sıcak  insanlarıyla burası gerçekten farklı kumaşta bir ülke. Barcelona’da hayat geç başlıyor ve geç sona eriyor. Bir çok Barcelona’lı sabah geç kalkıyor. Öğlen saat 14:00 civarındaysa hayat daha yavaş akmaya başlıyor. Siesta zamanı! Dükkanlar, saat 13:30 ile 16:00 arasında kapanıyor. Eczaneler buna dahil. Dışarıdaki kalabalık bu saatlerde yerini sokaklarda gezen turistlere bırakıyor.

Barcelonalı’lar da diğer Avrupa kentleri gibi ulaşımda bisikleti çoklukla tercih ediyorlar. Mesela şehrin her yerinde bisiklet istasyonları var. Bunlar herkesin kullanımına açık. Sadece Aylık ya da yıllık bisiklet kartı alıyorsunuz. Bunu bir bisiklet istasyonunda okutarak bisikleti alıp gideceğiniz yere gidiyorsunuz. Oradaki başka bir bisiklet istasyonuna bırakıyorsunuz. Daha sonra başka bir bölgedeki bisiklet istasyonundan alıp başka yere bırakıyorsunuz.