Batum Hakkında

Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti, Gürcistan’ın parlayan yıldızı Batum; Karadeniz’e kıyısı olan bir liman kentidir.

Türk vatandaşları, sadece nüfus cüzdanları ile Gürcistan’a geçiş yapabilmekteler.

Türkiye’den çıkarken adınızı ve soyadınızı yazıp imzaladığınız kâğıda damga vurdurup bölgeden ayrılana kadar kaybetmemeniz yeterli.

Batum seyahatinizi esşiz kılmak istiyorsanız Hilton Batumi'de  konaklayarak; restoranında leziz yemeklerini tadabilir ve yorgunluğunuza birebir masajlarla rahatlayabilirsiniz.

Batum

Batum merkez ile Sarp Sınır Kapısı arası 19 kilometre, Sarp Sınır Kapısı’ndan Hopa 20 km, Rize 111 km, Artvin ise 90 km. Yani Rize’den de Artvin’den de 1,5 saatte ulaşmak mümkün.

Şehrin harika görüntüsü gece de oldukça etkileyici.

Gürcistan’ın leziz peynirleriyle yapılan Haçapuri (khachapuri), aslında bir pide çeşidi. Her bölgenin, farklı şekilde yaptığı bir haçapurisi var. Diğer lezzetler arasında; et ve sebzeler ile hazırlanan bir çeşit güveç Chashushuli, ıspanaklı turplu lahanalı sebze topları Pkhali, kızarmış patlıcan arasına cevizli bir ezme sürülerek servis edilen Badrijani Nigzvit, ıslatılmış yufka üzerine peynirden oluşan Sinori sayılabilir.

6 May Park ve harika göl manzarası Hilton Batumi'nin oldukça yakınında yer alıyor.

Batum Botanik Bahçesi, şehir merkezine 9 km mesafede yer alan yaklaşık 108 hektarlık bir alanda bulunuyor ve dünyanın en büyük botanik parkları arasında yer alıyor. İçinde 5 binden fazla bitki türü barındıran Batum Botanik Bahçesi’nde, dünyanın birçok farklı ülkesinden bitkiler de bulunuyor.

Batum

Geçtiğimiz senelerde düzenlenen Batum sokak sanatı festivalinde yapılmış graffitilerden biri.

Batum’un büyük dönme dolabı, 55 metre yüksekliğinde ve turunu 10 dakikada tamamlıyor.

Keda bölgesinde yer alan Makhuntseti Köprüsü, tamamen volkanik taşlardan yapılmış olup 19,5 metre uzunluğunda.

57 metre yükseklikten dökülen Makhuntseti Şelalesi’nden etkilenmemek mümkün değil.

Batum’un 15 km güneyindeki Gonio Kalesi, Çoruh Nehri ağzında yer alıyor. 12 Havari’den biri olan Aziz Matthias’ın mezarının burada olduğuna inanılmaktadır.

Batum’u bu güzel kiralık bisikletlerle de turlayabilirsiniz. Bisikleti Batum Turizm ofislerinden 20 Lari’ye kiralamak mümkün.

Batum

25 metrelik Chacha Tower’ın çeşmesinden, yaz akşamları saat 19.00’da 5 dakikalığına Chacha akıyor. Güçlü bir Gürcü içkisi olan Chacha, votkaya benzeyen bir içecek.

Ajara Wine House… Lezzetli Gürcü şaraplarını tatmak ve beğendiklerinizi satın almak için çok doğru bir nokta. Bölgede yaklaşık 600 çeşit üzüm var ve şarapçılık geçmişi 8000 yıl geriye gidiyor.

Bir tarafta limanda gemiler yapılırken, diğer tarafta şehrin karmaşası devam ediyor.

Batum’un en önemli turistik yerlerinden biri olan Piazza Meydanı’nı unutmadan listeyi bitirmeyelim : )

Fazla kalabalıklaşmadan ve henüz pahalılaşmamışken kendinize Batum’a bir seyahat ayarlayın.

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.