Bern - İsviçre Hakkında Merak Edilenler

İsviçre’nin başkenti olan Bern, aynı zamanda Bern Kantonu'nun da merkezidir. Sakin ve huzur dolu bir kent olan Bern'de, sanata ve sanatçıya çok büyük önem verilmektedir.

Bern

Bern, Fransa sınırına yakın olsa da konuşulan dil Almancadır ve Alman etkisi mimari yapılarda da net olarak gözlemlenmektedir.

İsviçre Parlamentosu’na ev sahipliği yapan kent, 1291 senesine dayanan demokrasisiyle dünyanın en eski özgür rejimine sahip olması ile ünlenmiştir. Avrupa Birliği'ne girmemeyi tercih etmiş olan İsviçre, halen kendi para birimi olan İsviçre Frangını kullanmaktadır.

Bern

Parlamento binasının gece görüntüsü de oldukça etkileyicidir.

Avrupa’nın en iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden biri olan kent, Unesco tarafından dünyanın en değerli hazinelerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Kentin sembolü ise "Ayı" dır. Ayı, Zahringen Hanedanı'nı temsil etmektedir. Kent'te her yerde, flamalar üzerinde, heykellerde, hediyelik eşya dükkanlarında biblo olarak karşınıza çıkabilir.

Bern

Bern’i gezmeye tren istasyonunun altından başlayabilirsiniz. Burada pek çok alışveriş mekanı mevcuttur. Ayrıca eskiden kenti çevreleyen surların bir bölümü de cam bölmeler içine alınmış ve ışıklandırılmıştır. Yine burada Aziz Christopher Kulesi'nin (Christoffelturm) kalıntılarını görebilirsiniz. Tüm bu tarihi yapılar korunma altına alınmıştır

Bern

.

Tren istasyonundan asansöre binip yukarıya çıkarsanız, direkt olarak Bern’in en önemli alışveriş caddesi olan Spitalgasse’ye bağlanabilirsiniz. Yaklaşık 6 km boyunca devam eden caddede sağlı sollu tarihi binalar yer almaktadır. Cadde boyunca çok sayıda çeşme görebilirsiniz. Bu çeşmelerin pek çoğu 16. yy’da yapılmıştır.

Spitalgasse’nin devamı niteliğindeki, Marktgasse Caddesi'nde iki tane göz alıcı çeşme ve 16. yy’a tarihlenen bir saat kulesi bulunmaktadır. İsviçre saat işçiliğinin en güzel örneği olarak gösterilen ve Zeitglockebtrum adı ile bilinen saat kulesinde her saat başı bir seramoni yapılmaktadır.

Bern

Saat kulesinden sola dönerseniz, Kornhausplatz’a doğru ilerliyorsunuz. Bu meydan günümüzde sergi ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapan Kornhaus binası ile ünlüdür. Bu bina zamanında tahıl deposu olarak kullanılmıştır.

Aynı cadde üzerinde 49 numaralı ev Albert Einstein ve ailesine aittir. Günümüzde evin alt katı cafe, üst katları ise müze olarak hizmet vermektedir.

Bern

Barenplatz Meydanı, kafeleri ve dev satranç platformları ile ünlüdür.

Kentin ilk kurulduğu Nydeggstallen bölgesindeki yapılar ve Nydegg Kilisesi görülmeye değerdir.

Bern

Nydeggstallen bölgesinin en sonunda ise 1461 – 1489 senelerinde yapılmış olan Bern’in en eski köprüsü Undertorbrücke yer almaktadır.

Junkernstrasse, Bern’deki en eski yerleşimlerden biridir. Burada, tarihi binaları ve kentin en büyük katedralinin bulunduğu Münsterplatz’ı gezebilirsiniz. Zaten bu meydana da adını meşhur Münster Katedrali vermiştir. Yapımı iki yüzyıldan fazla sürmüş olan katedral, İsviçre’nin en görkemli katedrali olarak kabul edilmektedir.

Bern

Matte bölgesi, kentin bohem kesiminin tercih ettiği bölge olarak da adlandırılmaktadır. 3 katlı dik çatılı bitişik nizam evler harika bir görüntü sunar. Bölgede çok sayıda sanat galerisi bulunmaktadır.