Beyaz Güzelliklerle Bütünleşerek Gezmek – Karlı Rotalar - 2

Güzel ülkemin dışında karlar altında da birçok ülke gezdim, buzullar gördüm.

GÜNEY AMERİKA BUZULLARI – PERİTO MORENO

Dünyanın en büyük buzullarının bulunduğu Arjantin göllerindeki buzullara ulaşmadan küçüklü büyüklü buz parçalarının üzerindeki mavi, lacivert tonları beni heyecanlandırmaya başlıyor, buzullar görünmeye başladığında ise heyecanım artıyor, işte buzulların tam karşısındayım, muhteşem görüntü nefesimi kesiyor. Buzulun içindeki derin oyukların oluşan maviden müthiş bir laciverte doğru giden  renk yelpazesi karşısında büyüleniyorum. Kesinlikle görülesi bir yer, hangi mevsim olursa olsun müthiş.
 
KUZEY AMERİKA BUZULLARI - ALASKA - JUNEAU

Amerika’nın en büyük milli ormanı Tongas bölgesindeki Mendenhall ve Hubard Kuzey Buzulları, Arjantin buzulları kadar ihtişamlı olmasa da ihtişamlı güzellikleri karşısında büyüleneceksiniz. Hangi mevsim giderseniz gidin buzular size güzellikler ve kışı yaşatacaklar.
 
NORVEÇ FİYORTLARI 

Haziran ayında bir gemi turu ile gittiğimiz Grönland, Alaska gibi kuzey ülkelerinde görülen ilginç bir kıyı şeridine sahip ülke dünyanın en ünlü fiyortları. Yemyeşil muhteşem dağlar, zirveden akan nehir suları, biraz Karadeniz’i hatırlatıyor bana. Gemiz karaya yanaştığında bir kara turu alıyorsunuz ve aniden şaşkınlık içindesiniz. Kar yağıyor, dağlar yollar beyaza bürünüveriyor.

BALTIK ÜLKELERİ

Estonya, LetonyaveLitvanya’ya yine bir yılbaşı haftası gitmiştim. En çok da nedense aklımda kalan Tallin şehri, meydana kurulan Noel pazarında dolaşırken birden yağmaya başlayan bembeyaz güzellikle bütünleşircesine meydanda kar altında dans etmiştim.. hala kullandığım çok şık bir keçe bere de o günden güzel bir anı. Üstelik de seyahatten 2 gün önce düşüp kolumu kırmış ama bir gezgin olarak seyahatimi iptal etmemiş ve alçılı kolum ile karla iç içe keyifle gezmiştim.

Sigulda yakınında, Gauja nehri ovasında bir tepeye kurulmuş, 13. yüzyıldan kalma kırmızı tuğladan yapılmış bir Orta çağ kalesini... Duvarlarına aşıkların isimlerini yazdığı, Baltıkların en büyük iç erozyon mağarası Gutman Mağarası'nı, büyüleyici güzellikte bir göller yöresi, bir göl ve ortasındaki yarımadaya inşa edilmiş ve silüeti göle düşmüş muhteşem kale Trakai... Rundale Kalesi, Sigulda. Her yer, karlı manzaralar muhteşemdi, gezmek de...
Karlar içinde gezdiğim bu masalsı yörelere mutlaka bahar aylarında gelmeli ve bu muhteşem manzarayı bir kez de güzel ve güneşli bir havada fotoğraflamayı çok isterim.

NEW YORK'TA BEMBEYAZ BİR SABAHA UYANMAK

Seyahate çıkarken gideceğiniz ülkenin hava durumuna bakarsınız elbette, ancak uygun fiyatlı uçak bileti almak ya da otelinizden erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak isterseniz erken davranmanız gerekir. Bu durumda da bir sabah uyandığınızda beyazlara bürünmüş bir şehir ile karşılaşmak belki hoş bile olabilir. New York ve Central Park ve bembeyaz gelinliklerini giymiş ağaçlar, donmuş bir göl, kürk örtüler altında fayton sefası, hiç de fena olmaz ne dersiniz? Defalarca bahar ve yaz aylarında gitmiş olsam da bu efsanevi şehri böyle yaşamak da inanın çok hoş olacaktır.
 
Dün güzel yurdumuzu karlar altında güzel yurdumu yazarken yazdığım gibi.. liste uzayıp gidiyor...

Bir gezgin iseniz hava şartları sizi engellemez, gezmek çok güzel, her zaman, her hava ve her koşulunda…

Sevgiyle ve geziyle kalın…

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.