Google+

Arama formu

BEYAZIT KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Özge Kara tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

1884 yılında Kütüphane-i Umumi-i Osmani adıyla kurulan, günümüzde İstanbul’un en eski ve en büyük kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. 2009 yılında başlayan yenileme çalışmalarının ardından ortaya çıkan sonuç kitapseverleri sevindirecek türden. Nitekim çalışmalar, binanın tarihi binasını bozmadan, mümkün olan en az müdahaleyle yürütülmüş.

BEYAZIT KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ

Çalışmalar sırasında hassas ve özenli bir süreç izleyen Tabanlıoğlu Mimarlık, binanın açık avlusunun üzerine şeffat ve hafif bir membrandan üst örtü tasarlamış. Işığı filtreleyerek içeri alan örtü hem kitaplar hem de ziyareçiler için kontrollü bir iç atmosfer sağlıyor.

BEYAZIT KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ-1

Nadir kitapların ve el yazma eserlerin sergilendiği iç mekanda şeffaf kutular kullanılmış. Binanın zemin katında bulunan kutular, tarihi atmosfere modern bir dokunuş yapıyor.

BEYAZIT KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ-2

BEYAZIT KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ-3

İnşaat faaliyetleri sırasında ortaya çıkan Bizans Kilisesi’nin kalıntıları ise cam bir yüzeyin altından görülebiliyor.

BEYAZIT KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ-4

Restorasyon çalışmaları sırasında yapılan bir diğer değişiklik de binanın biraz daha genişleyebilmesi için ana girişin avluya alınması olmuş.

Kütüphanenin katları arasındaki dağılım ise şu şekilde: Modern Türk Yayınları ikinci katta yer alıyor. Süreli Yayınlar ise birinci katta. Zemin katta ise şeffaf kutularda sergilenen nadir ve değerli eserler bulunuyor.