Google+

Arama formu

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi mubiug tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bir önceki yazımda bir haftalık cruise gezimizin denizde geçen kısmı ile ilgili detaylı bir yazı yazmıştım. Bu yazımda da asıl kafa yorulması gereken kısım olan kara gezileri ile ilgili tecrübelerimi anlatmaya çalışacağım.

28 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında çıktığımız cruise turunun rotası Barselona-Mallorca-Marsilya-La Spezia-Roma-Napoli  ve gemide geçen tam bir günün ardından tekrar Barselona şeklindeydi. Barselona bitiş ve başlangıçlı olmasına rağmen ne yazık ki Barselona'yı uçak saatleri sebebiyle gezemedik. Turla gezmekten pek keyif almadığımız için bu durakları kendi imkanlarımız ve tercihlerimiz doğrultusunda gezdik. Fazla detaya girmeden yazmaya çalışacağım.

PALMA DE MALLORCA, SPAIN
Ne yazık ki sizinle Mallorca ile ilgili çok fazla detay paylaşamayacağım çünkü biz zaman kısıtından dolayı bu şehri gezmek yerine limana en yakın sahilde denize girmeyi tercih ettik. Ama gezmek isteyenler için görülmesi gereken yerler: La Seu Katedrali, Bellver kalesi, Eski Belediye Binası, Boğa Güreşi Arenası olarak sıralanabilir.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ

PROVENCE (MARSEILLES), FRANCE
Bu durakta asıl amacımız Provence bölgesini görmekti ama bazı aksiliklerden dolayı Marsilya'yı gezebildik sadece.  Marsilya'da limanın bulunduğu cadde; yatlar, balıkçı tekneleri ve çeşitli restoranlar ile şehrin merkezi konumunda. Bu caddede yürüyüş yapıp  Amorino'da dondurma yiyebilir, lavantası ile ünlü bu bölgenin sabunlarından, kokularından alabilirsiniz. Notre Dame de la Garde Katedrali ve Longchamp Sarayı görülmesi gereken yapılar arasında.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-1

LA SPEZIA (PISA/FLORENCE)
Geminin bu durağında üç seçeneğiniz var: Cinque Terre, Pisa ve Floransa. Zor bir seçim açıkcası ama en kolayı Cinque Terre sanırım. Çünkü liman girişinde pek çok turizm firması Cinque Terre için uygun fiyatlara tekne turu satıyor. Bu bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde ve tur kapsamında beş köyü görme imkanınız oluyor. Ama biz Floransa'yı görmeyi tercih ettik. İki saatlik bir tren yolculuğu ile Floransa'ya ulaşabiliyorsunuz. Bu arada eğer gemiden sabahın erken saatlerinde inerseniz hem Pisa'yı hem de Floransa'yı görebilirsiniz. Tabii tren saatlerine dikkat etmek gerekir. Daha önceki yazımda bahsetmiştim kısıtlı zamanda ancak şehrin merkezini, önemli meydanları ve yapılarını görebiliyorsunuz. Floransa'nın atmosferini 3-4 saat kokladık diyebilirim. Ama benim nacizane tavsiyem La Spezia durağında Floransa'ya gitmemeniz olurdu; çünkü gidiş-dönüş zaten 4 saatiniz trende geçmiş oluyor. Yine de kısaca görülmesi gereken yerler listesi yapacak olursak;

- Accademia Gallery: Ünlü David Heykeli ile birlikte Michelangelo'nun en önemli heykellerini görebilirsiniz, tabii biletinizi önceden aldıysanız ya da kuyrukta beklemeyi göze alırsanız..
- Cathedral of Santa Maria del Fiore: 3000 kişilik kapasitesi ile dünyanın en büyük ikinci katedrali olma özelliği taşıyor. Yapımına 1296 yılında başlanan yapının tamamlanması 140 yıl sürmüş.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-2

- Baptistry: 11. yüzyılda inşa edilen sekizgen yapı üç adet bronz kapısı ile ünlü. Güzelliklerinden ve Rönesans'ın başlangıcı olarak kabul edildiklerinden dolayı Michelangelo tarafından"Cennet'in Kapıları"olarak adlandırılmışlar.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-3

- Piazza della Signoria: Floransa'nın en büyük meydanı olan Signoria meydanında Neptün Çeşmesi'ni ve David Heykeli'nin kopyasını görebilirsiniz.

- Ponte Vecchio: Kuyumcu ve hediyelik eşya dükkanları ile ünlü olan bu köprü Floransa'nın en meşhur ve en eski (14 .yy'da yapılmış) köprüsü. Ayrıca , II. Dünya Savaşı'nda Floransa'da bombalanmamış olan tek köprüymüş.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-4

CIVITAVECCHIA (ROME)
Civitavecchia durağında bir saatlik tren yolculuğunun ardından Roma'ya ulaşıyoruz. Kısıtlı zaman nedeniyle Vatikan'ı liste dışı bırakıyoruz ne yazık ki... Onun dışında görülmesi gereken başlıca yapıları sıralayalım.

- Trevi Fountain: Meşhur Aşk Çeşmesi Roma'nın simgesel yapılarından birisi.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-5

- The Roman Forum: Roma antik kentinden kalan kalıntılar görülmeye değer.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-6

- The Colosseum: MS 80 yılında yapımı tamamlanan kolezyum dünyanın yeni yedi harikasından birisi.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-7

- Spanish Steps

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-8

NAPPLES:  Bu durak cruise seyahatimizin son noktasıydı. Burada gezi için dört seçeneğimiz vardı: Pompei, Napoli,Sorrento ve Capri. Biz Capri'yi tercih ettik, Bu sebeple diğerleri hakkında bir detay veremeyeceğim. Geminin demirlediği limandan kısa bir yürüyüşle Capri'ye gidecek olan feribotlara ulaşmak mümkün. Feribotla Capri'ye geçmek yaklaşık bir saat sürüyor. Capri'ye gider gitmez dönüş biletlerinizi almanızı tavsiye ederim. Füniküler ile şehir merkezine yani adanın tepesine ulaşıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Aslında daha da keyiflisi limana inerken yürüyerek inmek. Yürüyüş yolunda pek çok güzel ev, bahçe, manzara görebilirsiniz. Bu seyahat boyunca geri dönmek istemediğim tek yer Capri oldu, kalbim Capri'de kaldı diyebilirim.

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-9

BİR CRUISE MACERASI: KARA GEZİLERİ-10

Cruise maceramızın kara gezilerini kısaca anlatmaya çalıştım. Bizim için unutulmaz bir tatil oldu. Düşünen, planlayan, bir gün gitmek isteyenler için umarım iyi bir referans olur.

Tatil planlarınız hiç bitmesin :)