Google+

Arama formu

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

1990’ların başında bazı bilim adamları, Biyosfer-2 adı verilen dünyanın en büyük ekoloji projelerinden biri üzerinde çalışıyordu. Proje ismini ABD’de ki Arizona Çölü’nde yer alan dev yapıdan alıyordu. Burası Arizona Çölü’nde 13.000 m2’lik bir alana yayılan cam ağırlıklı yapı malzemeleri ve betonla inşa edilmiş, kapıları dışarıya sımsıkı kapatılmış bir yaşam alanıydı. Yapılan planlara göre, dış dünyaya kapalı bu dev yapının içinde, yeryüzünde yaşama kaynaklık eden su, oksijen ve azot çevrimi gibi mekanizmaların kendiliğinden işlediği bir ekosistem kurulacaktı. Yeryüzünden izole edildiği halde işleyecek bu ekosistem 2 yıl boyunca içerideki 8 kişiye de hayat imkânı sağlayacaktı. Burada küçük derecikler akıyor, bitki örtüleri gelişiyor, buharlaşma-terlemeye bağlı yağmurlar yağıyordu. Bütün besin maddeleri yapının içinde üretiliyordu. 

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2-1

Biyosfer-2 o güne kadar oluşturulan kapalı araştırma alanlarının en büyüğü ve en kompleksiydi. Bu nedenle Biyosfer-2 için kendi alanının en büyük projesi demek yanlış olmayacaktır. Yapının içinde okyanus, çöl, savan, bataklık gibi dünyanın farklı bölgelerinden biyomlar vardı.

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2-2

Deneyler sona erdiğinde işler tam olarak planlandığı gibi gitmemişti. İçerideki oksijen oranı % 14’e düşerek deniz seviyesinden 5300 metre yükseklikteki düzeye inmişti. Karbondioksit konsantrasyonunda ani yükselmeler olmuş, azot oksit miktarı ise insan beyninde hasara yol açacak oranlara ulaşmıştı. Temiz su sağlayan sistem kirlenmiş, Biyosfer-2 de yaşayan 25 omurgalı canlı türünden 19’u yok olmuş, bitkilerin tozlaşmasını sağlayan böceklerin tamamı ölmüş, göllerdeki yosunlar aşırı büyümüş ve gıda bitkileri sarmaşıklarla sarılıp boğulmuştu. Biyosfer-2’deki felaketler bununla da kalmamış tüm tesisi karıncalar, çekirgeler ve hamamböcekleri istila etmişti.

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2-3

Proje özel fonlar ve akademisyenlerin destekleriyle bir süre daha devam etti. Günümüzde ise bu büyük alan Arizona Üniversitesine devredilmiş durumda. Kısa süren deneyler ve eğitimlerin gerçekleştiği kompleksi ziyaret etmek de mümkün…

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2-4

BİR EKOSİSTEM DENEYİ : BİYOSFER-2-5