Bitola, Makedonya’nın en büyük ikinci şehridir. Yunanistan sınırına yakın konumda bulunan kent, Pelagonya Vadisi'nin güneyinde yer alır. Baba Dağı eteklerinde Dragor Nehri kıyısında kurulu olan Bitola kenti, önemli bir endüstri, tarım, ticaret, eğitim ve kültür merkezidir. Bitola’nın adının “Manastır” anlamına gelen “Obitel” sözcüğünden türediği tahmin edilmektedir. 

Şehir çok büyük olmadığından yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Kentte önce Eski Pazar bölgesini gezebilir ardından kent meydanını ve tarihi eserleri görebilirsiniz.

Bitola

Ohrid’den Bitola’ya giden yol üzerinde Resne’ye uğrayabilirsiniz. Buraya Makedonyalılar tarafından Resen de denilmektedir. Resne’de görülmesi gereken en önemli yapı Resneli Niyazi Bey Sarayı'dır. İttihat ve Terakki döneminin önde gelenlerinden olan Resneli Niyazi Bey, birinci meşrutiyetin ilanına sebep olan ayaklanmanın lideridir. Bu saray, Fransa'daki Versailles Sarayı'nın daha ufak bir kopyasıdır. 

Eski adı Manastır olan kent 1382 senesinde 1. Murad döneminde Timurtaş Bey tarafından Türk topraklarına katılmıştır. 530 sene Osmanlı hakimiyetinde kalan kent 1912 senesinde Balkan Savaşı’nda Osmanlı’nın elinden çıkmıştır. O dönemlerde Manastırda 3.000 hane, 20 mahalle, 900 dükkan, 70 mescit ve cami yer almıştır. Kent merkezinde yer alan saat kulesi ise Bitolalılar’ın en fazla gurur duydukları eserlerden biridir. 

Manastır

Geleneksel olarak köklü bir ticaret merkezi olan Bitola, "konsolosluklar kenti" olarak da ünlüdür. Burada tam yirmi ülkenin konsolosluğu bulunmaktadır. Ancak bu kentin bizim için değeri biraz daha farklıdır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, buradaki Manastır Askeri İdadisi'nde okumuştur. 

Manastır Askeri İdadisi, geniş bir bahçe içerisinde yer alan iki katlı beyaz renkli eski bir binadır. Kapının girişinde Türkçe, İngilizce ve Makedonca olmak üzere 3 ayrı dilde “Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratıcısı ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk 1899 yılında askeri idadiyi bu kışlada bitirdi” yazmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan okulun ikinci katında Mustafa Kemal için ayrılmış bir bölüm bulunmaktadır. 

Bitola

Şehirde bulunan en önemli yapılardan biri de İshakiye olarak da bilinen İshak Çelebi Camisi'dir. Cami ilk olarak Hasan Çelebi bin İsa tarafından yapılmıştır. Zaman içerisinde pek çok değişikliğe uğramıştır. Diğer bir önemli cami ise Yeni Cami'dir.

Bitola Bezisten denilen kapalı çarşı ise gezilmeye değer bir başka önemli yerdir. 

Bitola

St. Dimitri Kilisesi ve St. Bogorodica Kilisesi de kentte ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. 

Şehirde küçük mağazalarda ve yerel pazarlarda istediğiniz ürünleri bulabilirsiniz. Mağazalar haftaiçi 08:00 – 20:00, cumartesi ise 08:00 – 14:00 arası açıktır. Pazar günleri kentte açık yer bulmak bir hayli zordur.