Bled - Slovenya

Bled, Slovenya’nın kuzey batısında yer alan, yukarı Carniola bölgesinde bulunan bir kasabadır. Slovenya'nın önemli turizm merkezlerinden olan Bled sahip olduğu manzarası, doğal güzellikleri ve huzurlu ortamı ile popüler bir balayı rotasıdır. Bu bölge buz devrine ait olan Bled Gölü ile ünlüdür. Burası kongre ve dinlenme anlamında da oldukça önemli bir bölge konumundadır.

Bled gölü, Ljubljana merkezine yaklaşık 55-60 kilometre uzaklıkta, Avusturya sınırına yakın bir bölgede yer almaktadır. Slovenya’nın en fazla turist çeken bölgesidir. Göl kıyısında birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Bled gölünün çevresi toplam 8 kilometre, gölün kendisi ise 5 kilometrekaredir. Gölün etrafında yürüyüş ve bisiklet yolları bulunmaktadır. Ormanın içinde ara ara sıralanmış ahşap şirin evler gözünüze çarpabilir. Bu ahşap evlerin göle yansıyan görüntüsü ise harikadır.

Göl kenarında minik tekneleri görmeniz mümkündür. “Pletna” denilen bu tekneler ile gölün ortasındaki adaya gidebilirsiniz. Buradaki tekneler sakin ortamı bozmamak ve gölü kirletmemek için sadece kürek ile çekilmektedir.

Gölde tekneyle yol alırken kano yapan sporcuları da görebilirsiniz.

Gölün ortasındaki adada St. Mary Assumption Kilisesi yer almaktadır. 99 basamaklı bu kilise, 2. Henry’nin emri ile 10 Nisan 1004 senesinde bitirilerek Bled papazına armağan edilmiştir. Bled’e balayına gelenlerin uğrak yeridir. İnanışa göre; eğer erkek eşini bu kilisenin merdivenlerinde kucağında taşırsa, iyi bir evliliğe adım attıkları anlamına gelmektedir.

Bled Kalesi 1011 yılında inşa edilmiştir ve gölden 130 metre yukarıda yer almaktadır.

Bled Kalesi'nden gölün kuş bakışı manzarası mükemmeldir.

Kalede aynı zamanda ilk ve ortaçağa ait ev ve el aletleri, o döneme özgü diğer bir takım eşyaların da sergilendiği bir müze bulunmaktadır. Ayrıca ortaçağ kostümleri giymiş bir grup, dönemi canlandıran ve yaklaşık 1 saat süren gösteriler yapmaktadır.

Kalenin içinde ortaçağdan kalma bir de şaraphane bulunmaktadır. Burada Sloven Şaraplarının tadına bakabilir veya satın alabilirsiniz.