Bodrum - Türkiye

Ülkemizin güneybatısında yer alan Bodrum, en önemli turizm merkezlerinden biridir. Güllük Körfezi ve Gökova Körfezi arasında kalan yarımadadan oluşan Bodrum, Muğla iline bağlıdır. Yarımadanın kuzey, güney ve batı kısımlarından Ege Denizi ile çevrilidir.

Tarihte Halikarnassos olarak bilinen ilçenin ismi Türkçe’ye Halikarnas olarak geçmiştir ve günümüzde de yer yer bu isimle anılır. Bodrum Kalesi’nin Aziz Petrus’a adanmasıyla şehir Petrium olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonra bu isim zamanla Bodrum haline gelmiştir. Tarihi M.Ö. 650 yılına kadar uzanan Bodrum günümüze kadar olan süre zarfında Pers, Karya, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük devletlere ev sahipliği yapmıştır.

Bodrum'un merkezinde mutlaka görülmesi gereken en önemli yer Bodrum Kalesi'dir.

Sahil boyunca pek çok tekne turu yapan firmalardan günlük tekne turları ile Bodrum’un muhteşem koylarını görmek ve billur sularında yüzmek Bodrum’un olmazsa olmazlarındandır. Vaktiniz kısıtlı değilse birkaç günlük mavi tur da çok keyifli olacaktır.

Liman bölgesinde bulunan pek çok kafe ve restoran her bütçeye uygun. Sabahları deniz kenarındaki kafelerde kahvaltınızı yapabilir, gece sakin müzik eşliğinde balığınızı yiyebilirsiniz.

Gece hayatı sevenlere de Bodrum çok fazla alternatif sunmaktadır. Sahil boyunca uzanan kafe ve barlarda günün ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz.

Bodrum yarımadasının batısında bulunan Turgutreis beldesi, Akyarlar’dan Kadıkalesi’ne kadar uzanan bir kıyı şeridine sahiptir. Turgutreis adını, Osmanlı donanmasının büyük amirali Turgut Reis'ten almıştır. Turgutreis’in önemi özellikle  D-Marin Marinasinin hizmete girmesi ile birlikte daha da artmıştır. D-Marin bünyesinde açılan mağazalar, alışveriş merkezleri ve restoranlar Turgutreis’e daha da fazla hareket katmıştır. D-Marin’den Yunan Adaları Kos ve Kalimnos’a yapılan seferler hem Türk hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Yunanca bağlık, bahçelik anlamına gelen Bitez, Bodrum’a 10 km uzaklıkta bulunur. Bitez yemyeşil doğası her tarafa yayılan mandalina ve zeytin bahçeleriyle ünlüdür. Bodrum'a çok yakın olmasına rağmen Bodrum kadar gürültülü, hareketli ve görkemli bir yapıda değildir, daha çok sessiz sakin bir tatil geçirmek için idealdir. Sahil şeridi yarım ay hilal şeklindedir ve denizi sörfe oldukça uygun bir yapıdadır.

Gümbet Bodrum’un bir mahallesi olmasına rağmen oldukça ünlüdür ve bir mahalleden fazlasıdır. Bodrum’a oldukça yakın olan Gümbet hareketli plajlarıyla da dikkat çeker. Yarımadanın en gözde su sporları merkezi olan Gümbet’te ziyaretçiler rahatlıkla su sporlarını deneyebilirler. Gece hayatının temelini oluşturan bar ve kulüpler, sabaha kadar süren eğlenceleriyle ziyaretçilere oldukça renkli ve hareketli bir seçenek sunar.

Bodrum’un küçük bir köyü olmasına rağmen modern ve dikkat çekici bir tatil merkezi olan Torba, yarımadanın en kuzeydoğuda kalan ucunda korunmalı bir koyda yer alır. Sakin bir yaşam yapısı sunmasının yanında Bodrum’a da yakın olmasıyla popüler olmuştur. 2500 yıllık olduğu tahmin edilen Lalegian kalıntıları, çok iyi korunmuş olan yuvarlak yapısıyla Torba köyüne yukardan bakan bir tepede bulunur. Tepenin doğu tarafında da Bizans döneminden kalma bir manastırın kalıntıları bulunmaktadır.

Yarımadanın kuzey kıyısında yer alan Türkbükü Bodrum’daki en popüler yerlerden biridir. Oldukça sakin bir koy iken ünlüler tarafından tercih edilen bu koy zamanla gelişmiş ve Bodrum’daki en hareketli koylardan biri haline gelmiştir. Fiyatlar ortalamanın çok üstündedir. Yaz turizminde önemli bir yere sahip olmasının yanında tarihi kalıntılarıyla da ilgi çeken bir yerdir. Beldenin yarımadanın içine doğru yükselen sırtlarında Leleg Kenti Madnasa'ya ait kalıntılar vardır ve bunun yanında ev kalıntıları, sarnıçlar, kaya mezarları gibi tarihi değeri olan yapılar da görülür.

Türkbükü’ne yaklaşık 20-25 dakika mesafede yer alan Gümüşlük, deniz ürünleri sunan restoranları ve gün batımı ile meşhurdur. Gümüşlük’te bulunan Tavşan adası’na arkeolojik kazı çalışmaları devam ettiğinden 2012 itibariyle çıkılamamaktadır.

Bodrum’a 18 km mesafede yer alan Yalıkavak, Yarımadanın kuzey doğusunda yer alır. İlk zamanlar bir süngerci köyü olan Yalıkavak, yel değirmenleri ve marinası ile meşhurdur.

Bodrum’da alışveriş için en önemli seçenek açık hava pazarlarıdır. Meyve sebzeden tekstil ürünlerine, el işi ürünlerden hediyelik eşyalara kadar pek çok şeyi bu açık hava pazarlarında bulabilirsiniz.

Bodrum'un merkezindeki mağazalar, hediyelik eşya dükkanları gece geç saatlere kadar açıktır.