Bratislava - Slovakya

Slovakya'nın başkenti olan Bratislava, Avusturya'nın başkenti Viyana'nın 50 km kadar doğusundadır. Parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya'nın siyasi, ekonomik ve kültürel merkezi konumundadır. Geçmişte Mozart, Haydn, Beethoven, Rubinstein ve Hummel gibi pek çok müzisyene ev sahipliği yapmış olan şehir, hala müziğin merkezi olarak kabul edilmektedir.

Tuna Nehri kıyısında yer alan Bratislava'nın hem Avusturya'ya hem de Macaristan'a sınırı vardır. Bu özelliği ile dünyada iki devlete sınırı olan iki başkentten biridir. Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler, Yahudiler ve tabii ki Slovakların etkisiyle şekillenen bir kültür ve tarih mirasina sahiptir. Sofistike restoranları, geleneksel pub ve eğlence mekanları ve cazdan operaya kadar değişen geniş müzik yelpazesi ile Avrupa’nın en dinamik şehirlerinden biridir.

Bratislava'ya, Viyana’dan günü birlik gelirseniz, feribottan indiğiniz gibi sizi küçük city buslar karşılamaktadır. Bu tur, 1.5 saati araç içinde şehir turu ve 30 dakikası yürüyüş ile rehberlik hizmeti olmak üzere toplam 2 saat sürmektedir.

Bratislava oldukça küçük bir şehir olduğundan buraya en az bir gününüzü ayırmalısınız. Şehri keşfetmeye eski kaleyi ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Eski kale şehrin tepesinde kurulmuştur ve buradan Bratislava'nın oldukça güzel hallerini fotoğraflayabilirsiniz. Kale sürekli tadilat halinde olduğundan çoğu zaman ziyarete kapalıdır.

Nehrin üzerindeki köprüler dikkatinizi çekebilir. Bunlardan en önemlileri Novy Most ve Stari Most Köprüleri'dir. Novy Most’un üzerinde döner bir restoran bulunmaktadır. Gece Bratislava’yı izlemek isteyenler için hoş bir alternatiftir. Aynı zamanda yeni yerleşim yeri ile eski şehri birbirine bağlamaktadır. Stari Most ise, üstü yuvarlak bir köprüdür. Köprünün üstündeki yuvarlak kısım tek parça gümüşten yapılmıştır.

18.yy’da inşa edilmiş olan Başkanlık Sarayı, önündeki su havuzu ve içindeki dünya heykeli ile görülebilecek yerler arasındadır. Başkanlık sarayının diğer adı ise Grassalkovich Sarayı'dır. Bu bina 18.yy’da bir çok politikacıya, içlerinde Joseph Haydn’ın da yer aldığı sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Bu sarayın bahçelerinde siz de Bratislava’nın yerel halkı gibi yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Fotoğraf: worldtravelimages

1452'de yapılmış olan St. Martin Katedrali mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kulesi 85 metre olan bu katedralde bir de büyük bir taç bulunmaktadır. Bu taç 1 metre yüksekliğinde ve 300 kg ağırlığında olup Macaristan Kraliyet Tacı'nın bir replikası gibi yapılmıştır. Fotoğraf: commons.wikimedia

Eski şehir çevresi her zaman çok kalabalık ve hareketlidir. Eski şehir meydanında düzenli bir şekilde sıralanmış minik ahşap kulübeler yer almaktadır. Bu kulübelerden, Slovakya'ya özgü magnetler, el işlemeleri, tablolar ve süs eşyaları satın alabilirsiniz.

Eski şehir meydanındaki en önemli yapı “Church of Saint John of Matha and Saint Felix of Valois” olarak da bilinen Trinity Kilisesi'dir. Barok tarzında olan bu kilise, 1529 senesinde Osmanlıların saldırısı sırasında yıkılan St. Michael Kilisesi'nin yerine yapılmıştır. Kilisenin iç dizaynında Viyana’daki St. Peter's Kilisesi'nden etkilenilmiştir. Duvarlarda ve tavanda oldukça güzel freskler yer almaktadır. Fotoğraf: deviantart

Trinity Kilisesi'ni biraz geçtikten sonra Michael’s Gate'i (Michael Kapısı) görebilirsiniz. Bu kapı eski şehre giriş kapısıdır. Bu kapının ilk yapılışı 14.yy’ın ilk yarısına rastlamaktadır. Bu gotik kapının üst tarafı da aynı zamanda kare bir kuledir ve bu kule aynı zamanda silah müzesi olarak hizmet vermektedir.

Eski şehir meydanı aynı zamanda Hlavne Namestie Meydanı olarak da bilinmektedir. Meydanın tam ortasında 1572 senesinde yapılmış olan Maximilian Çeşmesi yer almaktadır. Burası kentin buluşma noktasıdır. Kışın ise bu meydanda “Christmas Market" leri kurulmaktadır. Fotoğraf: goeasteurope

Meydanda ayrıca banka dayanmış bronz bir Napolyon heykeli de yer almaktadır.

Bratislava’da neredeyse her sokakta farklı farklı bronz heykeller mevcuttur. Bunlardan en önemlisi ise “Cumil” adı verilen heykeldir. Logar kapağından çıkan sadece kolları ve kafası görünen bu bronz heykel 1997 senesinde yapılmıştır. “Cumil”in sembolik anlamı ise; 1805 senesindeki istilayı hatırlatmak ve bu istila sonrası Korzon’un yani eski şehrin yeniden inşasını anlatmaktır. Fotoğraf: bratislavaguide

Aynı sokak üzerinde ilerlediğinizde köşede duran paparazzi heykelini de görebilirsiniz.

Slovak Ulusal Tiyatro Binası, 1884-1886 senelerinde Viyanalı mimarlar Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer tarafından yapılmıştır. 1920’den bu yana da tiyatro binası olarak hizmet vermektedir. Bina girişinin üst tarafında yuvarlaklar içerisinde Schubert, Mozart ve Shakespeare’in büstleri bulunmaktadır. Tiyatro binasının hemen önünde ise 1888’de yapılmış olan Ganymede Çeşmesi yer almaktadır.

Mavili Kilise adı ile geçen ama dış cephesi bembeyaz, iç duvarları mavi olan kilise Bratislava'da mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Diğer adı ise St. Elizabeth Kilisesi'dir. İçerisindeki mavi renkli mozaiklar St. Elizabeth’in mucizelerini temsil etmektedir. Fotoğraf: commons.wikimedia

Slovakya mutfağı, genel anlamda Avusturya ve Macar mutfağından izler taşımaktadır. Şehirde sayısız restoran yer almaktadır. Özellikle eski şehir bölgesi her zaman çok hareketlidir. Slovakya, Fransa, Arjantin, Japonya ve daha pek çok ülkenin yemeklerini tadabileceğiniz çeşitli mekanlar bulabilirsiniz. Ayrıca yol boyunca sıralanan bar ve kulüplerde mükemmel yerli bira ve şarabın tadına bakabilirsiniz.