Budapeşte'den Manzaralar

2014 yılının Aralık ayında fotoğrafçı Mark Mervai'nin Budapeşte'de başından geçen olayı sizlerle paylaşıyoruz. Diğer bir fotoğrafçıdan Mark'a gelen telefon, Budapeşte'de inanılmaz soğuk bir hava olduğunu, bütün bir semtin buzlar altında olduğunu, ağaçların donarak kırıldığını anlatıyordu. Mark bu telefon konuşmasının, kariyerinin en heyecan verici çalışmalarından birine sebep olacağından habersizdi.

Budapeşte

Sonraki gün erken saatlerde Mark, öbür fotoğrafçıyla buluşup ve Buda’nın tepesine çıktı.

Yalnızca şunu biliyorlardı; oraya gitmeleri gerçekten tehlikeliydi.

Budapeşte

Fakat oraya gidip fotoğraf çekmeyi çok istiyorlardı. Bu yüzden gözlerini kararttılar ve yola koyuldular. Otobüsten indiklerinde, sadece 5 metre uzakta ağaçların devrildiğini gördüler. 

Maceraları inanılmaz bir olayla başlamıştı. Daha önce ikisi de soğuktan kırılıp devrilen ağaçlar görmemişlerdi. Duyulan tek ses sokaklardaki ağaçların kırılan dallarının sesiydi. Semt, soğuk sebebiyle terk edilmişti, bütün evler ve sokaklar bomboştu.

Budapeşte

Başlarda buraya gelmenin çok da tehlikeli olmadığını düşünüyorlardı. Ancak her 10 dakikada bir ağaçların, arabaların ve evlerin üzerlerine devrildiğini görünce fikirleri yavaş yavaş değişmişti.

Mark, ona soruluduğunda "Şahsen hiç korkmadım çünkü işimi yapmak zorundaydım" diyor.

Budapeşte

"Doğanın gücünü insanlara göstermeliydim, orada başıma gelecekler önemli değildi" diye devam ediyor.

İkili uzun bir zaman boyunca devrilen ağaçları, kırılan dalları ve soğunun nelere sebep olabildiğini izlediler ve fotoğraf çekmeye devam ettiler.

Budapeşte

Soğuğun etkilerini oldukça güzel bir şekilde gösteren bu fotoğrafları çekmeyi bitirdiklerinde akşam olmuş ve dönüş vakti gelmişti...