Budva - Karadağ

Budva şehri, Karadağ’da bulunan bir sahil kentidir. Çok sayıda turisti ağırlamasından dolayı Karadağ’ın Miami’si olarak lanse edilmektedir. Bu şehrin bulunduğu bölge, ülke turizminin en merkezi bölgesi konumundadır. Budva şehri çok eski bir tarihe sahiptir. Yaklaşık 2500 yıllık geçmişiyle, Adriyatik Denizi kıyısında bulunan en eski yerleşim birimlerinden bir tanesidir.

Budva kenti küçük bir yer olduğu için, tüm şehri 1 - 1.5 saatte yürüyerek dolaşabilirsiniz. Şehrin özellikle Old Town (Eski Şehir) bölgesi oldukça ilgi çekicidir. Bu bölgede Yunan ve Roma uygarlıklarından kalmış olan çok sayıda eseri de görebilirsiniz.

Şehrin oldukça etkileyici denizi ve plajlarında da dinlenerek güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Boka Kotorska bölgesine düzenlenen bot turlarına katılabilirsiniz.

Şehrin etrafında bulunan Kotor, Herceg Novi, Sveti Stefan gibi bölgeleri de otobüs seferleriyle ziyaret edebilirsiniz.

Sveti Stefan, Budva kentine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. 15. yüzyılda balıkçı köyü olarak bir adanın üzerine kurulmuştur. Bu ada yerleşimi dar bir kıyı şeridi ile ana karaya bağlıdır. Köy tahliye edildikten sonra bu bölge büyük bir otele dönüştürülmüştür. Karadağ’ın en lüks oteli ve tatil beldesi olma özelliğini taşımaktadır.

Küçük bir adanın üzerine kurulmuş olan, etrafı surlar ile çevrili bu harika yapının kara ile tek bağlantısı, 250 metrelik doldurma bir yoldan ibarettir. Adaya ulaşan yolun başlangıcının her iki tarafı da plaj olarak kullanılmaktadır.

Adanın sokakları ve avlusu halen orjinal halini korumakta olup, otel odaları olarak kullanılan evler lüks eşyalar ile döşenmiştir. Konaklama fiyatları oldukça yüksektir. Kale içinde, ufak kafeler, barlar ve pizzacılar çoğunluktadır.

Şehrin Old Town bölgesi çeşitli butik dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle tasarım dükkanlarında yer alan ayakkabı ve kıyafet fiyatları oldukça yüksektir. Yine aynı bölgede yer alan bazı mağazalarda dünyaca ünlü markaların ürünlerini de bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra şehirde gezinti yaparken çok daha ucuz ve kaliteli ürünler de bulmanız mümkündür. Elbiseden güneş gözlüğüne bir çok ürünü bulabileceğiniz dükkanlara sahip olan bu şehirde siz de gerek zevkinize göre gerekse bütçenize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Eski kent bölgesinde çok sayıda alkollü içki, puro ve sigara satan dükkana da rastlayabilirsiniz.

Budva özellikle yaz aylarında çok dinamik bir gece hayatına sahiptir. Şehirde çok sayıda bar ve gece kulübü bulunmaktadır. En yoğun dönemi olan yaz aylarında bu gece kulüplerinde oturucak yer bulmakta bile sıkıntı çekebilirsiniz.