Bükreş - Romanya Hakkında Merak Edilenler

Romanya’da Bükreş’e geldiğiniz zaman Champs-Élysées benzeri caddeyi, Zafer Takı'nı ve geniş bulvarları görünce neden buraya ‘Küçük Paris’ dendiğini daha iyi anlayacaksınız.

Bükreş

Bükreş’te mutlaka görülmesi gereken 1 numaralı yer Parlamento Binası (Casa de Poporului). Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci en büyük idari binası olan Parlamento Binası'nın 1.100 odası bulunuyor ve 350.000 m² alanı kaplıyor. Çavuşesku bu binayı yaptırırken Romanya’nın yirmi yıllık bütçesini tüketmiş, o yüzden Romen halkı bu binayı hiç sevmiyor. İçerisini 15-20 kişilik gruplar halinde kapıya pasaportunuzu bırakarak gezebiliyorsunuz. 1,5 saat süren turdan ayrılmak ise yasak.

Bir diğer önemli yer Herăstrău Parkı’ndaki Açık Hava Köy Müzesi. Parkın içine Romanya’nın tüm bölgelerinden geleneksel evler, kiliseler, yel değirmenleri inşa edilmiş, içlerine girip dolaşabiliyorsunuz. Buradan bir kaç hediyelik eşya da alabilirsiniz.

Bükreş

Bükreş, gerçekten ucuz bir yer, sokaklarda dolaşırken fakirliği bir şekilde hissediyorsunuz ama caddeleri, sokakları, binalarıyla gene de Avrupa kültürü etkisini farketmemeniz imkansız. 37 müze, 22 tiyatro, konser salonları, opera binası ve 18 sanat galerisi ile kültürel açıdan dolu dolu bir şehir. Bükreş Ulusal Sanat Müzesinde (MNAR; Muzeului Naţional de Artă al României) 70 binin üzerinde eser bulunuyor, 4 katlı kocaman müzenin ulusal galeri bölümünde Romanyalı sanatçıların eserlerine yer veriliyor.

Bükreş

Bükreş’te Odeon Tiyatrosu önünde bir de Atatürk büstü bulunuyor. Türkler tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu meydana Atatürk Meydanı adı verilmiş.

Bükreş’te her yerde ‘covrigi’ satılıyor, bizim simitin Romen versiyonu, ancak onlar bizden farklı olarak hamurları kaynar suya atıp öyle fırına veriyorlar, sonuç çıtır çıtır değil ama inanılmaz lezzetli. Giderseniz çikolatalısını mutlaka deneyin. Yemekten bahsetmişken, Romanya’da yemekler oldukça çok güzel, lahana sarmaları aynı bizimkilere benziyor, tek fark onlar etin içine domuz eti de karıştırıyorlar. Mititei ise fazlasıyla lezzetli bir köfte. Onun dışında sizi kendinizden geçirecek lezzette çeşit çeşit çorbaları var (ciorba). Restorana oturduğunuzda önünüze kocaman köy ekmeği gibi bir ekmek getiriyorlar.

Bükreş