Bursa'da Roma Döneminden Kalma Tiyatro Bileti Bulundu

Türkiye'nin dört bir yanında Antik Roma döneminden kalma yapılara rastlamak mümkün. Özellikle Antik Roma tiyatrolarının keşfedildiği kazı çalışmaları, bugüne dek ülkemizin birçok bölgesinde yapıldı ve yapılıyor. Bursa İznik'te 1980'li yıllardan beri sürmekte olan Roma tiyatrosu kazı çalışmalarında, oldukça dikkat çekici bir tarihi esere rastlandı. Kazılar esnasında M.S. 6. yüzyıla ait bir tiyatro bileti bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2009 yılında kazı ve restorasyon çalışmalarını yeniden başlatmıştı. 


Kaynak: Bursa Valiliği

Uzmanlar, yuvarlak para şeklinde olan ve üzerinde kabartmalı bir şekil taşıyan antik tiyatro biletinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bunun nedeni, bu tarihi eserin yüzyıllar önce Roma döneminde de insanların biletle tiyatro izlediğini kanıtlıyor olması. Ayrıca topraktan yapılmış buluntu, bilet kesildiğinin yanı sıra, kazı yapılan alanda tiyatro oyunlarının sergilendiğini de gösteriyor. Keşfedilen tiyatro bileti, pişmiş topraktan yapılmış. 


Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bursa İznik'teki antik tiyatronun inşa tarihi, M.S. 2. yüzyıla dayanıyor. Yapı, dönemin Roma İmparatoru Trajan tarafından inşa ettirilmiş. Antik tiyatronun tragedyalar, komedyalar ve toplantılar için yapıldığı biliniyor.

Buna benzer bir gelişme, daha önce de yine İznik'te aynı kazı bölgesindeki temizlik çalışmaları esnasında meydana gelmişti. 2012 yılında İznik Antik Roma Tiyatrosu'nda 2000 yıllık Helence bir yazıt keşfedilmişti. Uzmanlar, bu yazıtın da bir tiyatro bileti olabileceği kanaatindeydi. İznik İlçe Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, İznik Müze Müdürlüğü yetkililerinin bu konuda çalışmlarını sürdürdüğünü belirtmiş; ancak yazıtın o döneme ait bir tiyatro bileti olup olmadığı henüz kanıtlanamamıştı. Yazıtın çevirisiyle ilgili araşıtırmalar sürmekteydi. Ancak en son bulgu, o dönemin gösterilerinde de biletli sistemin kullanıldığını kesin bir şekilde kanıtlamış oldu. Bilim insanları, antik tiyatro biletini, yazar ve tarihçi olan Bithynia Valisi Plinius'un kayıtlarından bilinen tiyatronun orkestra bölümünde buldular.

Tiyatroyu yaptıran ve doğum adı Marcus Ulpius Traianus olan Roma imparatoru Trajan, M.S. 18 Eylül 55 tarihinde İspanya doğumlu bir imparator. Ölüm yeri ise bugünkü Türkiye. İmparator, Kilikya'da, yani bugünkü Adana civarında hayata gözlerini yummuş. İznik'teki tiyatroyu yaptıran ve doğuya yönelik izlediği genişleme politikasıyla bilinen imparator Trajan'ın döneminde Roma İmparatorluğu, tarihindeki en geniş sınırlara ulaşmıştır. Savaşçı bir kişiliğe sahip olan Trajan, ayrıca başta doğum yeri İspanya'ya olmak üzere imparatorluğun dört bir yanına yaptırdığı yapılar, yollar ve limanlarla bilinmektedir.

İznik Antik Roma Tiyatrosu'nda sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar kemer tokası, 300'ü aşkın sikke, birçok pişmiş toprak kandil, haç, çivi ve günlük olarak kullanılan seramikler gün ışığına çıkarılmıştı. En son keşfedilen tiyatro bileti, hem arkeoloıji dünyası hem de tiyatro tarihi adını büyük bir önem taşıyor. Kazı heyeti başkanı bilim insanı Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, buluntunun kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

İznik'teki antik tiyatro, Roma döneminde kentin savunması sırasında büyük bir tahribata uğramıştır. Bu tahribat, sahne binasına uzanan Roma yolunun ortaya çıkarılmasını zor kılıyor. Şu ana kadarki çalışmalarda, seyirci oturma sıralarını taşıyan tonozlu galeriler gün ışığına çıkarıldı.

Turistik ziyarete bir süredir kapalı olan Antik Roma tiyatrosunda yürütülen kazı çalışmaları halen devam ediyor.

Etiketler