Venezuela’nın Canaima bölgesi doğayla, yeşille, kumsalla, şelaleler ve pek çok canlı türüyle kucaklaşacağınız bir yer. Canaima’ya hava ve nehir yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.  Hava yolu sizlere bu güzel cennet mekanda zaman kazandırabilir.

Buraya geldiğinizde konaklayacağınız lodgelar sizleri oldukça etkileyebilir. Tamamen doğanın içinde ve metropol kirliliğinden uzak bu yerler oldukça rahatlatıcı ve unutulmayacak türden.

Venezuela

Kalacağınız yerlere yerleştikten sonra ayakkabılarınızı çıkarıp kendinizi beyaz kumsallara salabilirsiniz. Canaima kendine özgü bir bölge gerçekten, suyun kahverengi olan tonu da buna dahil. Fakat içiniz rahat edebilir bu renk tonu suyun içindeki magnezyum oranıyla bağlantılı.

Burada biraz oturup gün batımının romatikliğine ve anlamına hayret edebilirsiniz. Bu esnada kulağınıza gelen tek ses coşkun akan şelalelerin sesi olacaktır.

Sabahları erken uyanıp etrafta pek kimse yokken kumsalın sesini dinleyebilirsiniz. Nasıl mı? Kumsal, Quartz taşının zaman içinde parçalanmasıyla oluştuğundan, çıplak ayakla üzerinde yüründüğünde mekanik sesler çıkartıyor.

Venezuela

Burada lagünün içinde yerel halkı banyo yaparken, diş fırçalarken veya çamaşır yıkarken görebilirsiniz. Bu sizi tedirgin etmesin buranın tarzı bu.

Burada yapılan en büyük ve en etkileyici aktivite kano ile yapılan şelaleler turu. Canaima Ulusal Parkı’nın dünyanın en büyük 7. parkı olduğu düşünülürse etkilenmeye hazır olabilirsiniz. Ve yanınıza mutlaka yedek t-shirt, kaymayan ayakkabı ve yağmurluk almalısınız.

Can yeleklerinizi giyip suyun içinde ilerledikten bir süre sonra karşınıza heybetli şelaler ve Tepui denilen muhteşem jeolojik oluşumlar çıkacaktır. Islanmadan önce bu muhteşem manzarayı hafızanıza, kameranıza veya fotoğraf makinanıza kaydedebilirsiniz.

Canaima

Bu bölgedeki zengin bitki örtüsü, çok çeşitli hayvanlar, yüzlerce çağlayan ve şelaleleri ile insanda hayranlık uyandırıyor. Fakat bu kadarla sınırlı değil bu şelalelerin içinde olmak istemez misiniz?

Burada kumsala yanaşıp rehberler eşliğinde şelalenin arkasına tırmanıp, yürüyüş yapabilirsiniz. Muhteşem bir akustik, görüntü ve serinlik sizleri burada karşılayacaktır. Şansınıza gökkuşağı çıkabilir ve siz unutamyacağınız hatıralara sahip olabilirsiniz.

Şelalelerden sonra muhteşem Tepuileri ziyaret edebilirsiniz. Burada mevsimin yağışlı olmamasına özen göstermek gerekiyor yoksa gideceğiniz yollar sular altında kalabiliyor.

Canaima

Tepuilerin muhteşem manzarasını da soluduktan sonra tekrar aşağıya inebilirsiniz. Ve güneşin batışını ayın yavaşça belirginleşmesini, hafif bir rüzgar mırıltısı ve şelalelerin sesleri eşliğinde izleyebilirsiniz.

Dünyanın en yüksekten akan şelalesi olan Angel Fall da Venezuela’da bulunuyor. Fakat buraya ulaşmak için kısa bir yolculuk ve tabiiki şelalenin aktığı yeri görmek için uçağa ihtiyacınız var.

Küçük ve 5 kişilik uçkalarınızla yavaş yavaş havalanmaya başlarken fotoğraf makinalarınızın ayarlarını hazırlamakta fayda var. Sonrasında ise anın tadını çıkarabilirsiniz.

Canaima

Angel Fall, adını bu bölgede altın ve değerli taşlar aramaya gelen Jimmy Angel’dan almış. Jimmy Angel, eşi ve iki arkadaşı 1933 senesinde altın ve değerli taş aramak üzere bu bölgeye gelmişler. Bulundukları pır pır uçak 1933 yılında Auyan Tepui’a inmiş. Ancak uçak iniş yaparken sıkışmış ve tekrar havalanamamış. 12 gün boyunca Angel çifti ve iki arkadaşı Şeytan Kanyonu'nda mahsur kalmışlar. 12 gün boyunca yaşam mücadelesi vermişler ve sonunda bir kasabaya ulaşarak kurtulmuşlar. Bu olay sonrasında bu bölgeye ve şelaleye Angel adı verilmiş.

Canaima Ulusal Parkı’nda bölgenin insanlarını tanımak için de mutlaka zaman ayırmalısınız. Bu bölge insanlarına genel olarak verilen isim Pemon. Pemon kabilesi kendine has bir dil konuşuyor ve bu dile Pemon dili diyorlar. Artık pek kalmamış olsa da yöresel kıyafetleri ağaç kabuklarından yapılmış kıyafetler ve tüylerle süslenmiş aksesuarlar.

Canaima

Köylerin içinde çok sayıda çocuk görebilirsiniz. Bunun bir nedeni yöre halkının doğum kontrol yöntemleriyle henüz tam anlamıyla tanışmış olmamalarından kaynaklanıyor. Evlerdeki ihtiyaçlar minimum düzeyde hayat genelde kapının önünde evin dışında akıyor. Çocuklar dışarda banyo yaptırılıyor. İnsanlar temizlik için lagünü kullanıyor.

Burada hayat alışılmışın dışında akıyor ve pek çok şey şaşırtıcı ölçüde doğal.