Cape Town Hakkında Merak Edilenler

Afrika’nın en güney ucu olan Cape Town’un en önemli yeri Masa Dağı (Table Mountain). Tepesinde çoğu zaman bulut olduğundan dolayı, buluta masanın örtüsü diyorlar. Masa şeklinde dümdüz bir dağ ve 1.086 metre yüksekliğinde. Kentten Masa Dağı’na bakıldığında sağ tarafında Lions Head’i (Aslan Başı), sol tarafında ise Devil’s Peak’i (Şeytan Tepesi) görebilirsiniz. Ayrıca Masa Dağı’na çıkabilmenin tek koşulu hava şartlarının müsait olması.

Masa Dağı’nın üzerinde bukalemun, oklu kirpi, , kaya tavşanları, Habeş maymunları ve sincap gibi pek çok canlı yaşıyor. Burada maki gibi çalılıklar, çok değişik çiçek ve bitkiler de görebilirsiniz. Dağda 1.500’e yakın değişik nadir bitki çeşidi bulunuyor.  3 km genişliğindeki bu alan dünya mirasları listesinde yer alıyor.

Cape Town şehir merkezinde bir çok iş merkezi ve gökdelen mevcut. Varlıklı aileler genellikle şehrin dışında konumlanmış olan lüks villalarda yaşıyorlar.

Cape Town’un merkezindeki en turistik bölgeler Viktoria ve Alfred Waterfront. Bu bölgede 3 tane havuz var;  Victoria,  Alfred ve Yeni Havuz. Etrafta pek çok dükkan, alışveriş merkezi ve restoran bulabilirsiniz. Buradaki beş katlı Two Oceans Akvaryumu’na da mutlaka uğramalısınız.

Green Market ve sokak pazarları da ilgi çekici yerler arasında. Özellikle de Trafalgar Meydanı ve buradaki çiçekçiler görülmeye değer. Halkın rengini ve kültürünüde oturup izleyebilirsiniz.

Malay Mahallesi’de gidebileceğiniz yerler arasında. Buradaki nüfusun %80’i Müslüman olduğu için aynı zamanda Müslüman mahallesi olarak da anılıyor. Bu mahallede rengarenk tek ve iki katlı evler var. Her sokak başında oyun oynayan çocukları görebiliyorsunuz.

Burada yapabileceğiniz bir diğer aktivite fok ziyareti. Seal Adası’na gidip fokları izleyebilir hatta arada yunuslarıda görebilirsiniz.

Fokların ardından ümit burnuna gidebilir ve güzel manzaralar yakalayabilirsiniz.

Hint Okyanusu tarafında penguenlerin sürü ile yaşadıkları bölgeler de bulunuyor. Burası aynı zamanda penguenlerin yumurtlama bölgesi. Bu bölgede penguenler ile birlikte yüzme fırsatı da bulabilirsiniz. Küçük boyutlardaki bu penguenleri, onların kumlara çukurlar açmalarını, yumurtalarını korumak için üzerlerinde oturmalarını izlemek ayrıca keyifli bir aktivite. Bu minik smokinlileri mutlaka izlemeli ve onlar ile aynı ortamda denize girmenin keyfini çıkarmalısınız.