Cenova - İtalya Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Adına şarkılar yazılmış olan aşk şehri Portofino, bugüne kadar en güzel aşklara tanıklık etmiş. Romantizm arayan gezginler için popüler bir destinasyon. Portofino adı Fine Port yani Güzel Liman’dan geliyor. Latince anlamı ise Portus Deflini yani “yunusların limanı”. Portofino’nun İtalyanca anlamı ise “Son Liman”.

Portofino kuzeybatı İtalya’da Ligurya bölgesinde Cenova iline bağlı yaklaşık 500-600 kişinin yaşadığı küçük ama güzel bir tatil bölgesi. Portofino doğal bir liman olduğundan tarih boyunca yelkenlilere sığınak olmuş. Ortaçağ döneminde küçük bir balıkçı köyü iken 1950’lerde Vittorio Palentieri’nin “I find my love in Portofino” (Aşkımı Portofino’da buldum) şarkısı ile yıldızı parlamaya başlamış.

Yarım ay şeklindeki 150 - 200 adımlık koyun etrafını süsleyen pastel renkli sarı, turuncu, pembe, bej renkli evleri, evlerin altındaki sanat galerileri, şık butikleri, zeytinyağı-sabun-şarap mağazaları, kafe ve restoranları ile Avrupa, hatta dünya sosyetesinin gözbebeği olmuş durumda Portofino.

Pastel renkli villalar ve arkasındaki dik yamaçlardaki yemyeşil ormanların durgun sudaki yansıması muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Tepelerdeki eski şatoların pek çoğu dünyaca ünlü zenginlerin ve sanatçıların mekânı. Silvio Berlusconi’nin muhteşem malikânesi bunlardan yalnızca biri.

Buradaki eski binalar koruma altında ve aslına sadık kalınarak restore ediliyor. Çevre ve doğaya çok iyi sahip çıkıyorlar. Koydaki harika devasa yatlar ise birbiri ile yarışırcasına dizilmiş. Bu dev yatlar da dünya jet sosyetesine ait.

Portofino, uluslararası kültür ve sanat etkinliklerine sahne olan bir merkez haline dönüştüğünden, sanat limanı sloganı ile tanımlanıyor.

Portofino’ya geldiğinizde uğrayacağınız belli başlı iki nokta var. Bunlardan biri tepede yer alan Castello Brown Kalesi  17. yy.’da Cenevizliler tarafından savunma amaçlı yapılan kaleye Botanik Garden’ın yanındaki yoldan çıkılarak ulaşılıyor. Kalenin görülmeye değer bahçesinden muhteşem Portofino manzarasını seyretmeli ve objektiflerinize almalısınız.

Portofino’ya gelmişken beldenin biraz güneyindeki Cinque Terre denilen 5 küçük köyden oluşan bölgeyi mutlaka görmelisiniz. Burası geçmişte geçmişte Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manorola ve Riomaggiore isimli köylerin ortak adı. Cinque Terre “beş toprak parçası” anlamına geliyor. Bölge kültürel ve tarihi özellikleri nedeni ile UNESCO dünya mirası listesinde yer almış ve milli park ilan edilmiş.

Cinque Terre deniz kenarında dik yamaçlı dağlar, dağlara yaslanmış muhteşem evler, teraslanarak ekime açılmış üzüm bağları, zeytinlikler ve meyve bahçeleri ile görülmeye değer özel yerlerden biri.

Portofino ve Rapallo’dan bu bölgeye tekne turları yapılmakta. Rapallo diğer yerleşimlere göre bir hayli kalabalık.

Köyler arasında ulaşım için bir diğer alternatif ise yürüyerek gitmek. Muhteşem manzaralı özel patika yollarda yürümeyi tercih ederseniz her köy arasında yaklaşık 2 saatlik bir yolu göze almalısınız. Trekking meraklıları için doğa manzaralı patika yürüyüş parkurları oldukça cazip.