Chiapas - Meksika ile İlgili Önemli Bilgiler

Chiapas, Meksika’nın güneydoğusunda bulunan bir eyalettir. Başkenti Tuxtla Gutierrez kentidir. Diğer önemli kenti ise San Cristobal de las Casas'tır. Chiapas, Maya Uygarlığı'nın kalıntılarına ev sahipliği yaptığı için, tarihi açıdan oldukça önemli bir eyalettir. 

Chiapas eyaletinin en önemli turistik noktaları arkeolojik alanlardır. Maya döneminden kalma bir çok kalıntıya ev sahipliği yapan bu bölgede, Maya kültürünün derinlemesine anlatıldığı turlarla bu muazzam uygarlık hakkında pek çok şeyi görebilir ve öğrenebilirsiniz.

Başkent Tuxtla'ya 45 dakikalık mesafede yer alan El Sumidero Kanyonu'nda tekne turuna katılabilir ve buradaki doğal yaşamı görebilirsiniz. Bu kanyon oldukça dik ve etkileyicidir. İçerisinde bir de Kristof Colomb Mağarası yer almaktadır.

San Cristobal, koloniyal dönemden kalma eski şehirlerden biridir. Rengarenk boyalı 2 katlı sevimli evlerin süslediği daracık sokaklarda dolaşabilir, fotoğraf çekebilirsiniz. 

Şehirde görülmeye değer yapılardan biri, San Cristobal Katedrali'dir. Katedralin önündeki pazar yeri de bir o kadar renkli ve güzeldir. 

Aqua Azul Şelaleleri, San Cristobal kentinden 170 km mesafede yer almaktadır. Bu şelalelerin en büyük özelliği içerisinde çok sayıda kurbağanın yaşaması ve gün ışığının eğimine göre şelalenin renk değiştirmesidir.

Palenque kenti ise Aqua Azul'dan 60 km mesafede yer almaktadır. Palenque'nin en önemli özelliği ise, 16 kilometrekarelik büyük bir alanı kaplayan Maya uygarlığının en önemli arkeolojik bölgesine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. 

Palenque’nin tarihi M.Ö 2300’e kadar dayanmaktadır. 1785 senesinde bulunan şehir orman içerisinde kaldığından günümüze kadar korunabilmiştir. 

Bu bölgedeki piramitlerde de, aynı Mısır Piramitleri'nde olduğu gibi mezar odaları bulunmaktadır, fakat içleri tamamen boşaltılmıştır. 

Çevrede bulunan Maya köylerine giderek de bu kültürü yakından tanıyabilirsiniz. Bu köylerden en ilgi çekici olanlarından biri Juan Chamula'dır. Bu köyün girişinde üzerlerine koyun postu geçirmiş yerlileri görebilirsiniz. Köye girişin tek yolu bu yerlilere bahşiş vermektir. Bu köyde resim çekmek ve kamera ile kayıt yapmak kesinlikle yasak. Bunun sebebi ise eski ancak hala yaşatılan bir Maya inanışına dayanmaktadır.

27 Maya dilinden biri olan Tzotzil dilinin konuşulduğu San Juan Chamula, halen Maya geleneklerinin devam ettirildiği nadir bölgelerden biridir. Bu nedenle yıllar boyunca antropologların ilgi odağý olmuştur. Koloniyal döneme ait olan bu köy Pazar günü kurulan pazarı ve kilisesi ile ünlüdür.   

Diğer bir ilgi çekici yer ise San Lorenzo Zinacantan'dır. Zinacantan, yerel halkın konuştuğu Tzotzil dilinde "Yarasaların Evi" anlamına gelmektedir. Yemyeşil tepelerin arasında yer alan bir vadide saklı olan Zinacantan, Maya kültürünün günümüzde yaşatıldığı bir bölgedir. 

1925 – 1935 seneleri arasında yapılmış olan San Lorenzo adındaki kilise aynı zamanda kasabanın ön adıdır. 1975 senesinde çıkan bir yangında zarar gören kilise yeniden inşa edilerek günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. Çok sade ve bembeyaz olan bu kilise kasabanın en dikkat çekici yeridir.   

Tuxtla şehri dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki zengin canlı çeşitliliğini burada yakından görebilirsiniz.