Christchurch - Yeni Zelanda

Christchurch, Yeni Zellanda’nın güney adasının en büyük kenti ve aynı zamanda Yeni Zellanda’nın da 3. büyük şehri. Nüfusu 320.000 kişi civarında ve nüfusun %70’i genç

Yeni Zellanda’da İngiliz etkisinin en yoğunlukla görüldüğü yer burası. Buraya 19.yy’da İngiltere’den 700 - 750 kişi misyonerlik amacı ile hacı gelmiş. Şehrin tam ortasına da Christchurch katedralini inşaa etmişler. Bu görkemli katedrali yaptıktan sonra da burayı Londra’ya benzetmek için hazırlıklara girişmişler.

Christchurch’ün bir diğer adı ‘’garden city’’, boşuna değil tabii bu lakap şehrin her yerinde yemyeşil parklar ve bahçeler mevcut. 

Bunun yanında 35 hektarlık bir alana kurulmuş olan botanik bahçesi çok güzel ve bakımlı.İçinde türlü çiçekler yer alıyor ve bu park içinde her türlü spor yapma imkanı da mevcut. Biraz rahatlamak isteyenler için bu şehir birebir, ne hıncahınç turist kalabalığı ne de kuru gürültü var

Gündüzleri teleferik ile dağın tepesine çıkabilir burada hem birşeyler içip hemde manzaranın tadını çıkartabilirsin. Daha sonra yukarıdan izlediğiniz bu şehri yemekli tramvaylarla dolaşabilir oldukça güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Eğlenmek ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için şehirde bulunan İnternational Arctic Center oldukça uygun. Burada üzerinize termal giysiler ve ayaklarınıza çizmeler giydiriliyor, Antartika koşullarında yapılmış bir alana alıyorlar sizleri. Kuvvetli rüzgar estirip, kar yağdırıyorlar ve bunun oldukça gerçekçi bir deneyim olduğunu söylemekte fayda var.

Son olarak şehrin müzesi olan Christchurch Museum’a da gitmeyi unutmamalısınız.