Çocuklarla Tatil Rotaları

Yoğun bir eğitim öğretim dönemi sonrasında okulların ara tatile girmesi ile çocuklar ve ailelerin en önemli gündem maddeleri sömestr tatili olacaktır. Pek çok ailenin tatile az bir zaman kala planladığı aktiviteler ve gezi rotaları tatil boyunca keyifli vakit geçirip dönemin yorgunluğunun atılmasını sağlar. Sömestr tatilinde çocukları ile beraber güzel bir tatil geçirmeyi planlayanlar, özellikle kış aylarında çokça tercih edilen etkinliklere yönelmektedir. Bunların başında kar eğlenceleri ve kayak sporu ile iç içe keyifli anlar yaşanabilecek olan kayak tatilleri geliyor. Dört mevsimin doyasıya yaşandığı ülkemizde kayak tatili için oldukça uygun yerler söz konusudur. Bunun yanı sıra sömestr tatilinde yaşadıkları şehirdeki ünlü müzeler ve farklı yerleri gezen aileler de tatilin tadını çıkarmanın farklı yollarına başvurmaktadır. Şimdi yoğun bir eğitim öğretim dönemi sonrasında sömestr tatilinde dinlenmek ve eğlenmek isteyen tatilciler için ilgi ve istek doğrultusunda tercih edilebilecek tatil rotalarını detaylandıracağız.

Sömestr'da Kayak Tatili Tercih Edenler

Kış aylarında gerçekleşen sömestr tatilinde yapılacak en güzel aktivitelerden birisi şüphesiz kayak etkinliğidir. Karın tadının doyasıya çıkarılacağı kayak merkezleri, sömestr zamanı pek çok kişinin ziyaret akınına uğrar. Dört mevsimin doyasıya yaşandığı ülkemizde kayak tatili için birçok adres vardır. Özellikle Bolu, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerde çok güzel vakit geçirilebilecek kayak merkezleri vardır. Şimdi sömestr tatilinde ailecek karın tadını çıkarmak isteyenler için birbirinden güzel kayak merkezlerine yakından bakalım.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış turizminin önemli yerlerinden biri olan Bolu'da önemli kayak merkezleri bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi, en meşhur adreslerden biri olup İstanbul'a ve Ankara'ya 2,5 saatlik uzaklıktadır. Kış aylarında yapılacak en güzel aktivitelerden biri için Kartalkaya Kayak Merkezi'ni ailecek tercih edebilirsiniz. Kartalkaya Kayak Merkezi'nde çeşit çeşit konaklama imkanları, kar eğlenceleri ve her seviyeye uygun pistler bulunuyor. Bu açıdan çocuklu ailelerin en fazla tercih edeceği yerlerden birisi Kartalkaya Kayak Merkezi’dir. Siz de Sömestr tatilinde çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için gezi rotanıza Kartalkaya’yı eklemelisiniz.

1

Kartepe

Kış aylarında keyifli vakit geçirilecek gezi rotalarından birisi de Kocaeli’de bulunan Kartepe’dir. Sömestr tatilinde çocukları ile beraber karın tadını çıkarmak isteyen aileler için Kartepe harika bir seçenek. Marmara Bölgesi’nde en yüksek üçüncü nokta olan Kartepe, Sakarya ve Yalova’ya yakın bir konumdadır. Kayak ve snowboard sporları ile yakından ilgilenenlerin özellikle kış aylarında akın ettiği Kartepe, söemstr tatillerinin de cazibe merkezlerindendir. Karın ve kayak sporlarının tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak yeri olan Kartepe’de ailecek keyifli bir tatil geçireceğiniz uygun konaklama yerleri de bulunmaktadır. Sadece oda, kahvaltı ve yarım pansiyon gibi seçeneklerin bulunduğu Kartepe otelleri her bütçeye uygun yapılarıyla ziyaretçilerin hizmetindedir. Eşsiz doğal güzellikleri ile ziyaret edenleri kendisine hayran bırakan Kartepe’de kayak aktivitesi dışında yapılabilecek etkinlikler de vardır. Bunlar yamaç paraşütü, dağ yürüyüşü, kuş gözlemciliği, paintball ve dağ bisikleti etkinlikleridir. Bunlar gibi daha pek çok aktivite sömestr tatilini Kartepe’de geçirmek isteyenler için keyifli seçenekler arasındadır.

Sömestr Tatilini İstanbul’da Geçirenler

Sömestr’da tatili fırsat bilen pek çok aile kendini karın tadını çıkarabilecekleri farklı şehirlerdeki ünlü kayak merkezlerinin bulunduğu yerlere atar. Ancak onların aksine tatilde de İstanbul’da kalmayı tercih edenler de vardır. Sömestr tatilinde İstanbul’da kalmayı düşünenler için yapılacak güzel aktiviteler bulunuyor. Şimdi sömestr tatilinde İstanbul’da kalanlar için ideal tatil rotalarına ve uygun etkinliklere göz atacağız.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Adıyla özellikle daha küçük yaşta olan çocukların en baştan ilgisini çekecek olan Oyuncak Müzesi, ebeveynleri de heyecanlandıracak şeyler sunuyor. Müze 2005 yılından beri hizmet veriyor. Müzede Sunay Akın'ın 20 yılda 40'ın üzerinde ülkeden toplamış olduğu oyuncaklar sergileniyor. Müzenin geniş koleksiyonunda 1700'lerden kalma oyuncaklar görebilirsiniz. Geniş koleksiyonu ile dikkat çeken müzede kitap sohbeti ve tahta boyama atölyesi gibi farklı etkinlikler de bulunmakta. Sömestr tatilinde çocuklarıyla beraber keyifli bir gün geçirmek isteyenler Göztepe'de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi'ni tercih edebilir.

2

İstanbul İllüzyonlar Müzesi

Sömestr tatilini İstanbul'da geçirecek olanlar için ilgi çekici yerlerden birisi de İstanbul İllüzyonlar Müzesi'dir. İstiklal Caddesi'nde bulunan müzede yer alan Sonsuzluk Odası, Aynalı Oda ve Vortex Tüneli gibi ilginç alanlar ziyaretçiler için ilgi çekici olacaktır. Sömestr tatilinde çocukları ile birlikte merak uyandırıcı saatler geçirmek isteyenler için İstanbul İllüzyonlar Müzesi harika bir seçenek.

İstanbul Torium Snowpark

Kış aylarında gerçekleşen Sömestr için yapılacak en iyi aktiviteler kuşkusuz kayak tatilidir. Sömestr'da kayak tatiline gidemeyecek olanlar için ise İstanbul Torium Snowpark çok güzel bir alternatif. Beylikdüzü'nde bulunan İstanbul Torium Snowpark, 4 mevsim açık olan bir kar eğlence merkezidir. Dileyen konuklar burada kayak merkezlerimde olduğu gibi kar üzerinde kayak, snowrafting, snowboard ve kar yürüyüşü gibi aktivitelere katılabilir. Tatilde İstanbul'da kalıp karın tadını çıkarmak isteyenler için Beylikdüzü'nde bulunan Torium Snowpark ideal bir seçenektir. 

Sömestr Tatilinde İstanbul Dışında Olacaklar

Sömestr tatilinde İstanbul’da yapılacak pek çok güzel aktivite bulunmaktadır. Bununla beraber tatil tercihini İstanbul dışında düşünenler için de çeşitli tatil rotaları bulunuyor. Sömestr boyunca güzel vakit geçirebileceğiniz bu yerler farklı etkinlik imkanları ile tatilcileri kendine çekiyor. Şimdi sömestr tatilinde dümeni İstanbul dışına çevirmeyi düşünen tatilciler için uygun rotalara daha yakından bakalım.

Eskişehir

Sömestr tatilinde şehir dışına çıkmayı planlayanlar için güzel seçeneklerden birisi de Eskişehir. Eskişehir, Türkiye'nin en keyifli ve en modern şehirlerinden biridir. Pek çok kişinin ziyaret etmeyi düşündüğü Eskişehir, çocuklu aileler için de pek çok seçenek sunuyor. Balmumu Heykeller Müzesi, Havacılık Müzesi ve Odunpazarı Evleri bunlardan bazılarıdır. Tatil rotasına Eskişehir'i ekleyenlerin şehirde yapacağı en güzel aktivitelerden birisi de gondol turudur. Ülkemizde Venedik kanallarının hissettirdiği deneyimi yaşayabileceğiniz Eskişehir'in Porsuk Çayı'nda ailecek güzel bir sömestr tatili geçirebilirsiniz.

3

İzmir

Ülkemizin incisi olan şehirlerden birisi İzmir'dir. Özellikle yaz tatillerinde çok güzel vakit geçirebileceğiniz İzmir, sömestr tatili içim de tatil rotasına eklenebilecek güzel bir seçenek. İzmir şehrinde sömestr tatili planlayanlar için yapılacak çeşitli aktiviteler vardır. Bunlar arasında öne çıkan seçeneklerden birisi Nesin Matematik Köyü ziyaretidir. Tatil sırasında çocuklarının eğlenirken verimli vakit geçirmesini de isteyen ebeveynler, çocuklarını Şirince Köyü'nde bulunan Nesin Matematik Köyü’ne götürebilir. Nesin Matematik Köyü'ndeki matematik, felsefe ve sanat atölyelerinde oldukça verimli bir tatil imkanı ziyaretçileri bekliyor. Böylece çocuklar eğitim öğretim döneminin sonuna gelinen bu günlerde keyifli bir tatil deneyimi yaşarken akademik açıdan da faydalı bir tatil geçirip derslerinden geri kalmamış olur. Yine İzmir'de Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampını ziyaret edebilirsiniz. Uzay kampında hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli programlar vardır. Tatil rotasına İzmir'i ekleyen konuklar, sömestr tatilinde bu bölgelerde ailecek keyifli vakit geçirebilir. 

Gaziantep

15 günlük sömestr tatilinde ailecek keyifli ve faydalı bir tatil geçirilecek yerlerden birisi de Gaziantep'tir. Tarihi ve kültürel güzellikleri ile öne çıkan Gaziantep, sömestr tatilini daha kapsamlı geçirmek isteyen gezginler için doğru adres. Şehre gelen ziyaretçilerin gitmesi gereken yerler arasında en başta Zeugma Müzesi geliyor. Çingene Mozaiği gibi pek çok ünlü eseri görebileceğiniz Zeugma Müzesi’nde verimli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Gaziantep gezisinde Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret edip eşsiz el sanatlarını inceleyebilirsiniz. Yine çocuklarınızla beraber güzel vakit geçirebileceğiniz Oyun ve Oyuncak Müzesi de güzel seçenekler arasındadır.

Gaziantep denince akla gelen en önemli özelliklerden birisi de zengin mutfak kültürüdür. Özellikle hayli köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep mutfağı, şehirde son yıllarda artan gurme turizmini de beraberinde getiriyor. Siz de çocuklarınızla birlikte Gaziantep'e gelip bu ünlü mutfağın lezzetlerini yakından deneyimleyebilirsiniz.

Şanlıurfa

Sömestr tatilinde uzun soluklu bir seyahat planlayanlar için ülkemizin incilerinden birisi de Şanlıurfa. Tarihi ve kültürel güzellikleri ile büyüleyen Şanlıurfa, sömestr tatilinde çocuklarınızla oldukça önemli yapılar görebileceğiniz bir bölgedir. Özellikle dünya tarihinde çok büyük bir çığır açan Göbeklitepe, Şanlıurfa gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şanlıurfa il merkezinin 20 km kuzeydoğusunda bulunan Göbeklitepe, günümüzden 12.000 yıl öncesinde henüz avcı toplayıcı yaşam tarzını benimsemiş olan insanların meydana getirdiği bir inanç merkezidir. Arkeoloji tarihinde çok önemli bir gelişme olan bu yapıyı özel kılan şeylerden birisi de o dönemde herhangi bir alet ya da makine olmaksızın tamamen insan gücü ile oluşturulmuş olmasıdır. İnsanlık tarihi açısından köklü değişimin nedeni olan bu yapı, insanların yerleşik hayata geçişinin tarım ile başladığı tezini de çürütmüştür.

Sömestr tatilinde Şanlıurfa gezisini tercih edenler için görülmeye değer dini, tarihi ve kültürel açıdan öneme sahip olan farklı yerler de vardır. Bunlar arasında bulunan çok sayıda turistin de ziyaret ettiği Balıklıgöl ile Halfeti, şehrin önemli merkezlerinden bazılarıdır. Medeniyetler beşiği Şanlıurfa’da tarih boyunca bölgede iz bırakmış olan Sümerlerden Romalılara dek pek çok milletin etkisini hissedebilirsiniz. Ayrıca tarihi ve kültürel özelliklerinin yanı sıra tıpkı Gaziantep gibi Şanlıurfa da zengin mutfağı ile şehri ziyarete gelenleri memnun edecektir.

4

Çıldır Gölü - Kars

Sömestr tatilinde ülkenin farklı bölgelerine gitmeyi planlayanlar için sunacağımız seçeneklerden birisi de kış aylarının tüm güzellikleri ile yaşandığı şehirlerden biri olan Kars’ta yer alan Çıldır Gölü’dür. Büyüleyici doğal güzellikleri ile ilgi çeken Çıldır Gölü’nün kış tatili açısından öne çıkan özelliklerinden birisi Ocak ve Mart ayları arasında gölün donuyor olmasıdır. Donan Çıldır Gölü üzerinde atlı kızaklarla gezi yapabilirsiniz. Çocuklu aileler için güzel bir tercih olacak bu bölgede heyecan verici ve bir o kadar eğlenceli vakit geçirilecek.

Uzun bir eğitim öğretim dönemini geride bıraktığımız şu dönemde çocukların heyecanla beklediği sömestr tatili sonunda geldi. Özellikle çocukların büyük heyecan ile beklediği sömestr tatilinde yapılacaklar her aile içerisinde planlanmaktadır. Tatilde yapılacak aktivite tercihleri ve tatilin yapılacağı yer tercihleri doğrultusunda farklı sömestr tatili planları ortaya çıkmaktadır. Kimi aileler kış aylarının tadını doyasıya çıkarıp geride kalan dönemin yorgunluğunu kayak sporu ile atmak istemektedir. Bazıları ise tatili eğlenceli olduğu kadar verimli de geçirerek önce gelen müzeler ve daha farklı yerleri gezmeyi planlamaktadır. Tüm bunlar doğrultusunda sömestr tatilinde çocuklarınızla beraber tercih edebileceğiniz çeşitli tatil rotalarını derledik. Farklı isteklere ve imkanlara göre değişiklik gösteren seçeneklerin her biri eğitim öğretim döneminin yorgunluğunu geride bırakmak için idealdir. Siz de bulunduğunuz şehre, tatile ayırdığınız vakte ve yapmak istediğiniz aktivitelere göre sizin için en uygun sömestr tatili planınızı ayarlayıp ailecek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.