Coimbra - Portekiz ile İlgili İlginç Bilgiler

Portekiz’in diğer şehirlerine kıyasla daha ucuz olan ve bünyesinde oldukça fazla üniversite barındıran Coimbra’sı. Burası bir üniversite şehri.

İlk olarak Coimbra’nın eski şehir merkezinden başlayabilirsiniz turunuza. Deskadas Caddesi kentin en önemli caddelerinden biri.  Burada St. Barteloma ve St. James Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ardından Ferrara Borges Caddesi üzerinden ilerleyip Santa Cruz Manastırı’na ulaşabilirsiniz.

Santa Cruz Manastırı 1131’de St. Agustin anısına yapılmış, 1521’de yenilenmiş. Santa Cruz Katedrali içinde Kral Alfonso’nun mezarı bulunuyor. Katedralin iç duvarlarındaki mavi beyaz seramiklerle dini figürler resmedilmiş. Bu katedral kentin en önemli katedrali.

Eski şehrin daracık ve yokuşlu ara sokaklarında mutlaka dolaşmalısınız, seramik kaplı şirin binalar ve parke taşlarla kaplı yollar oldukça güzel.

Portekiz’in en eski katedraline gitmelisiniz eski şehirde. Buranın adı Arg Katedrali ve 1162’ye tarihleniyor. Romanesk tarzda yapılmış bu katedralde eski kralların mezarları bulunuyor. Katedrale ilave yapılan şapel ise 16. yy.’da eklenmiş.

Üniversiteler şehrinde üniversiteye uğramamak olmaz. Coimbra Üniversitesi çok geniş bir alana kurulmuş. Bütün fakülteler burada. Aslında bu üniversite ilk olarak 1290’da önce Lizbon’da kurulmuş. Burası ise eski Kraliyet sarayıymış. 1537’de Lizbon’daki üniversite Coimbra Kraliyet Sarayı içine yerleştirilmiş.

Üniversitenin büyük dikdörtgen avlunsunun 3 tarafı eski saraya ait binalarla çevrili. 4. cephe ise Coimbra manzaralı bir seyir terası. Avlunun tam ortasında eski katedrali ve Portekiz’de pek çok önemli eseri yapan Portekiz’in Mimar Sinan’ı D. Jono’nun (1502-1557) heykeli bulunuyor.

Bu geniş avlu etrafında üniversite yönetim binası, kütüphane, Sn. Michel Şapeli, 34 metre yüksekliğindeki Mafra Kulesi, akademik bir hapishane (öğrenciler için) ve kütüphane özellikle görülmeye değer. Kütüphane ve Sn. Michel Şapeli’ni turistik amaçla gezmek isterseniz ayrı bir ücrete tabi.

Üniversitede ikinci kattaki derslikler turistler tarafından gezilebiliyor. Dersliklerin duvarları da yine porselen ve seramiklerle bezenmiş. Ne de olsa eski bir saray. Bu üniversiteyi gezince öğrencilik yıllarınıza dönmek isteyebilirsiniz.