Colombo - Sri Lanka ile İlgili Önemli Bilgiler

Sri Lanka; göz yaşı şeklinde bir ülke, anlamı ise saygıdeğer ve kutsal topraklar demek. Hakkında Türkçe gezi rehberinin bile zor bulunduğu belki bulunmadığı, 20'li yaşlarda olan grubun pek çoğunun ‘Ayşegül Sri Lankada’ adlı çocuk kitabıyla tanıdığı bu yer aslında savaşlar, sömürgeler atlatmış fakir bir ülke. Fakat tüm bunlar buranın Hint Okyanusu’nun incisi ve bir harikalar diyarı olduğu gerçeğini değiştirmemiş.

Bu diyarın başkenti Colombo. Buraya geldiğinizde size biraz keşmekeş görünen ama aslında öyle olmayan bir trafik karşılayacak. Bunun nedeni ise Sri Lanka trafiğinde sollamanın serbest olması. Kimsenin acelesi yok, ve bir araç diğerine korna çaldığında insanlar buna bozulup kızmıyor, ona yol vermeyi tercih ediyorlar.

Colombo’da gündüzleri vakit geçirmek için Colombo Ulusal Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi ve The Dutch Period Museum iyi birer alternatif olabilir. Fakat Dehiwala Hayvanat Bahçesi özellikle çocuklu aileler için çok daha eğlenceli bir yer olacaktır.

Fakat daha aktif bir şeyler yapmak isterseniz buraya çok yakın mesafede bulunan Pinnawala Fil Yetimhanesi’ni ziyaret edip hem doğaya dokunup hem de devasa hayatlara göz atabilirsiniz.

Sri Lanka genel olarak sıcak bir ülke olduğundan ve bir okyanus ülkesi konumunda bulunduğundan harika sarı, sıcak kumsallara da sahip. Serinlemek ve yüzmekte burada bir alternatif. Negombo kumsalları sizi bekliyor.

Başkent Colombo’da yemek için herhangi bir fikriniz yoksa, bilmelisiniz ki baharatlı yiyecekler sizi bekliyor. Soğan, sarımsak, köri burada en çok kullanılan baharatlardan. Hopper adı verilen pide veya ekmek üzerinde servis edilen pişmiş yumurta da tatmanızı önerdiğimiz cinsten. Fotoğraf: lonelyplanat.com

Colombo’dan ayrılmadan önce biraz alışveriş yapmak isterseniz, ahşap işleri, seramikler, çömlekler, pek çok çeşitte kumaş, danteller, yerel kıyafetler ve maskeler en göze çarpan cezbedici şeyler. Çarşı pazar dolaşmak istemeyenler içinse en önemli alışveriş merkezi Odel Alışveriş Merkezi.

Colombo Sri Lanka’nın başkenti olsa da, bu ülkeyi tanımak için biraz daha yöresel şehirlere gitmelisiniz. Nuwara Eliya’ya, Pinnawala’ya, Habarana’ya ve diğer şehirlere gittiğinizde ne demek istediğimizi anlayabilir, bu küçük, fakir ve aynı zamanda mutlu ülkeyi her şeyiyle tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.