Cordoba - İspanya ile İlgili Önemli Bilgiler

Cordoba, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs yani Andalusia bölgesinin 8 şehrinden biridir. Cordoba, Guadalquivir’in nehir yatağında kurulmuş olan tarihi bir şehirdir. İlk olarak Romalılar tarafından kurulmuştur. Cordoba, 716 senesinde Müslüman Arapların eline geçmiştir ve bu dönemin etkilerini şehirde hala görmek mümkündür.

Cordoba şehri, Endülüs'ün farklı tarihi dokusuyla farklı bir İspanya deneyimi yaşatabilir. Arap etkisinin yoğun olduğu Cordoba'da özellikle farklı tarzdaki camiler oldukça ilgi çekicidir. Üç büyük dine ait dini yapıları ile dikkat çeken şehirde görülmesi gereken en önemli yer, La Mezquita adındaki camii-katedraldir. Cordoba Camii olarak da anılan bu katedral görünümündeki camii şehirdeki en önemli yapıdır.

Camii ilk olarak 785 senesinde inşaa edilmiş olsa da, daha sonraları 3 kez ilaveler yapılarak büyütülmüştür. Toplam 856 sütunlu caminin içine, 16.yy’da 156 sütunu yıkılarak bir de katedral yapılmıştır. Bu yapının içinde, Müslümanlık ve Hristiyanlık resmen içiçe geçmiş vaziyettedir.

Caminin tuğla ve taştan yapılmış, kırmızı beyaz renkteki kemerleri oldukça etkileyicidir. Bu kemerler sayıca da fazla olduğundan, ortaya çok güzel bir doku çıkmıştır.

Oldukça geniş olan bu caminin içindeki ufak odacık halindeki bölmelerde, heykeller, haçlar, mumlar ve çiçekler bulunmaktadır.

Calle de Flores adı verilen Çiçekler Sokağı, bembeyaz badanalı evlerin dış cephelerine asılmış olan çiçek saksıları ile rengarenk ve cıvıl cıvıl bir görsellik sunmaktadır.

Cordoba’da yemek yemek için 2 önemli alan bulunmaktadır. Birinci alternatif, Cordoba Camii çevresindeki restoranlardır. Diğeri ise Plaza Corredera'dır. Plaza Corredera, Madrid'deki Plaza Mayor'un daha ufak bir versiyonudur.

Hediyelik eşya dükkanları ile dolu olan daracık Cordoba sokaklarında gönlünüze göre alışveriş yapabilir, İspanya’ya özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hediyelik eşya almak için en fazla çeşidi bulabileceğiniz yer Cordoba Camisi çevresidir. Ancak burası çok turistik olduğundan fiyatlar, paralel sokaklarındaki dükkanlara kıyasla biraz daha yüksektir. Concepcion Caddesi, Cruz Conde Caddesi, Gran Capitan Bulvarı, Ronda de los Tejares Meydanı şehirde alışveriş dükkanlarının toplandığı yerlerdir. Zoco bit pazarında ise çeşitli antika ürünleri ve ikinci el eşyaları da bulmanız mümkündür.