Corona Günlerinde Seyahat

Corona virüsü gündeminde güvenli seyahat etmek mümkün mü? Yazımızda virüse dair güncel bilgiler ışığında bu soruyu yanıtlamaya çalışacağız.

Corona virüsü ilk kez Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı ve bugüne dek başka ülkelere de yayılarak binlerce insanın ölümüne sebep oldu. Toplam ölü sayısı 2700’ü bulurken virüsün bulaştığı kişi sayısının 78 binlere ulaştığı açıklandı. 29 ülkede görülen virüs, insanların gündelik yaşamlarını olduğu kadar seyahat planlarını da olumsuz etkiledi. Hem yaşadığımız şehirde hem de seyahatlerimizde virüse yakalanmamak için almamız gereken çok önemli tedbirler var.

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Virüsün yayılma hikayesi distopik filmleri andırıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği söylenen virüsün ilk ortaya çıkışıyla ilgili yaygın hikayenin başrolünde bir yarasa var. Çin’in ormanlık bölgelerinde dolaşan bir yarasa bünyesindeki Corona virüsü (Kovid-19) dışkı yoluyla ormana bırakıyor. Buradan diğer hayvanlara geçen virüsün insanlarla teması ise avlanma sonucunda oluyor. Virüsün yolculuğu bundan sonra hız kazanıyor, Çin’deki yaban hayvan pazarları bu hızdaki en önemli katalizör…

Virüs insanlara bulaştığında aslında tipik grip hastalığı belirtilerini gösteriyor. Boğaz ve baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı, yüksek ateş gibi belirtiler giderek ağırlaşıyor ve özellikle yaşlıları ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişileri ölüme sürükleyebiliyor.

Corona Virüsü Haritası 

Bu noktaya kadar virüsün ortaya çıkışı ve Çin’de yayılışının adımlarını izledik. Çağımızda dünyanın sınırları muğlaklaşmış durumda. Herkes iş ya da tatil gibi sebeplerle dünyanın herhangi bir yerinden başka bir noktasına seyahat edebiliyor. Böyle olunca da virüsün Çin dışına yayılması için fazla zaman gerekmedi. Corona virüs Japonya, Güney Kore gibi Asya ülkelerinin yanında Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerine de yayılmış durumda. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de (CDC) resmi sitesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde teyit edilmiş 53 Kovid-19 vakası olduğunu duyurdu.

Corona Virüsünün Görüldüğü Ülkeler Hangileridir?

Vuhan’dan dünyaya yayılan virüs birçok ülkede sağlığı tehdit etmeye devam ediyor. Çin’den sonra ölümlerin en çok görüldüğü ülke ise İran ve Güney Kore. Çin dışında 26 ülkede tespit edilen Corona virüsle ilgili Türkiye’den yalnızca bir vaka örneği bulunuyor. Salgının komşu ülke İran’a kadar gelmesi panik yaratsa da bizde şu an için her şeyin kontrol altında olduğu açıklanıyor. Koronavirüsün görüldüğü ülkelerin tam listesi şöyle:

Çin, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Singapur, Vietnam, Tayland, Tayvan, Avustralya, Malezya, Filipinler,İtalya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Sri Lanka, Yunanistan, Lübnan, Nepal, Kamboçya, Belçika, Mısır, İsveç, Rusya, İspanya, Finlandiya, İsrail, Hırvatistan ve Hindistan.

Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Virüsten korunmak için yapılacaklar gayet pratik önerilerden oluşuyor. Kişisel hijyene daha fazla dikkat etmek, insanlarla temas edilen yerlerdeyken maske takmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak en önemli üç korunma maddesi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerilerinde de öne çıkan başlıklar bunlar.

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüs’ten korunma yollarını bu maddelerle açıklıyor:

-Öksürürken ya da hapşırırken mutlaka ağzınızı kapatın.

-Kişisel temizliğinize büyük özen gösterin. Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkayın.

-Bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir beslenme programı izleyin. Çiğ ve az pişmiş hayvansal gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

-Ateş, öksürük veya nefes alma güçlüğü gibi şikayetleriniz varsa mutlaka bir doktora görünün.

-Toplu taşıma araçları gibi insanlarla uzun süreli ve yakın temas halinde bulunduğunuz yerlerde mutlaka maske takın.

Corona Virüsü Yüzünden Seyahat Yapılamayacak Ülkeler Hangileridir?

Korona virüsün henüz net bir tedavisi bulunmadı. Yine de vaka sayısı ile ölüm oranlarını karşılaştırdığımızda virüsün yüzde yüz ölümcül olduğunu söylemek mümkün değil. Virüse karşı tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar sürerken bireysel olarak virüsten korunma yollarının yanında seyahat planlarında da dikkatli olmakta fayda var. Virüs sebebiyle gidilmeyecek ülkelerin başında elbette Çin geliyor. Zaten birçok ülke Çin’e seferleri karşılıklı olarak dondurdu. Güney Kore de vaka sayısının fazla olduğu ülkeler arasında. Komşularımızdan İran da şu an için seyahat planlarında olmaması gereken ülkelerden. Avrupa’da virüs kaynaklı en çok vakanın görüldüğü ülke olan İtalya’nın da şu günlerde seyahat edilmesi sakıncalı ülkeler arasında yer aldığını belirtmek gerek.

Virüsten Korunarak Seyahat Edebilir miyiz?

Dünyanın herhangi bir noktasına iş ya da tatil amaçlı seyahat planlarınız varsa virüsün çok yaygın biçimde görüldüğü yerleri planlarınızdan çıkarmak, atacağınız ilk adım olmalı. Zaten bu bölgelerin birçoğuna seyahat etmek sınırlandırılmış durumda. Sonrasında bu maddelere dikkat ederek yolculuk esnasında ve vardığınız bölgede kendinizi koruyabilir, virüse karşı güvende olabilirsiniz:

-Her nereye gidiyor olursanız olun seyahatlerinizin başlangıcından sonuna dek yüz maskenizi takmalısınız. Özellikle uçak gibi çok sayıda insanın kapalı mekanda soluk alıp verdiği ortamlarda bu birincil şart. Mümkünse seyahatiniz süresince yüz maskenizi takmanızda fayda var.

-Seyahat ettiğiniz yerde konaklayacağınız yer hijyen koşullarını sorunsuz karşılamalı. İç mekanların yeterince havalandırılmış olduğundan emin olun, siz de kaldığınız odayı sık sık havalandırın.

-Yeme-içme seçeneklerinde çok dikkatli davranmalısınız. Hayvansal gıdalardan uzak durmakta fayda var. Yemek yediğiniz yerlerin ve kullanılan malzemelerin hijyen şartlarına uyup uymadığına dikkat etmelisiniz.

-Yeni tanıştığınız kişilerle el sıkışma, öpüşme gibi temaslardan kaçının.

-Müze, kilise gibi tarihi ve kültürel yerleri gezerken kalabalık gruplarla temasınızı minimumda tutmaya çalışın.

-Yanınızda ıslak mendil ve hijyen için kullanabileceğiniz kolonya benzeri sıvılar bulundurun. Sık sık elinizi ve yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin.