Cottonera - Malta ile İlgili Önemli Bilgiler

Malta’nın Cottonera bölgesi diğer adıyla Three Cities, 6 -7 bin yıllık geçmişi olan, savaşlar ve badireler atlatmış bir yer. St. Jean Şövalyeleri adaya geldiklerinde “üç şehir” diye adlandırılan bu bölgeye yerleşmişler. Bu 3 şehir; Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) ve Sengla (Isla) olarak adlandırılıyor. St. Jean Şövalyeleri ilk iş olarak limana uzanan eski kaleyi güçlendirerek Aziz Angelo Kalesi olarak adlandırmışlar. Kale 1565 Osmanlı kuşatmasında çok sıkı bir direniş göstermiş. Günümüzde kalenin bir kısmı tarikata kiralanmış ve ziyarete kapalı durumda.

Vittoriosa şehri Aziz Angelo Kalesi'nin arkasında kurulmuş. Şehir Ortaçağ dönemindeki halinde, sokaklar çok kıvrımlı ve labirent gibi.

Binalar dönemin tüm özelliklerini taşıyor. Liman bölgesi çok daha bakımlı, yat ve gezi tekneleri ile dolu. Burada Aziz Laurents Kilisesi ve kilisenin önünde 1979’da bu rıhtımdan gemiye binerek adayı terk eden son İngiliz valisini temsil eden bronz heykel figürlerin bulunduğu “özgürlük anıtı” yer alıyor. Kıyının bu bölümündeki kemer altından ilerlerseniz Denizcilik Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Diğer şehir Senglea (Isla), Vittoriosa’nın karşı kıyısındaki koyda bulunuyor. Save Have Garden’dan Valetta ve Vittoriosa’nın nefis manzaralarını seyredebilirsiniz. Save Haven Garden burçları üzerinde Malta’nın sembollerinden biri olan antik taş gözetleme kulesi Vedette, bütün ihtişamı ile sizi selamlıyor. Bu gözetleme kulesi üzerindeki kulak ve göz motifleri kuleden her şeyin görülüp işitileceğini anlatıyor.

Diğer 3. şehir Cospicua (Bormla), Senglea ve Vittoriosa arasındaki bölgede kurulmuş. 16. yy.’da bu 3. şehrin en büyüğü imiş, ancak 2. Dünya Savaşı’nda çok büyük hasar görmüş, daha sonra yeniden inşa edilmiş. Büyük üstat Nicola Cottoner zamanında yeni bir saldırı ihtimaline karşılık 1680’de bu 3 şehir devasa bir savunma hattı ile birleştirilmiş.

Üç  Şehir'i gezdikten sonra adanın güneyinde bulunan Malta adasının en büyük koyu Marsaxlokk’a gelebilirsiniz. Burası oldukça güzel bir balıkçı kasabası. Limanda, Luzzu adı verilen geleneksel balıkçı tekneleri ve ağlarını onaran balıkçılarıyla burası önemli bir turistik bölge.

Karınları acıkanlar ve damak zevklerine yenisini eklemek isteyenler için; kıyı şeridinde balık restoranları ve cafeler yerlerini almış durumda.

Bu bölgede her gün kurulan yöresel pazar bulunuyor. Bu pazardan Malta’ya özgü masa örtüleri, danteller, şövalye bibloları, kilden yapılmış Malta Venüsleri, luzzu denilen lacivert, sarı, kırmızı, yeşil boyalı her iki yanında osiris gözü bulunan geleneksel balıkçı tekne minyatürleri, Malta haçı, cam objeler, Malta’ya özgü şarap ve kaktüs meyvesinden yapılmış Bajtra likörü ile katkı maddesiz meşhur Gozo ketçapı alabilirsiniz.

Mavinin ve güzelliğin ülkesi Malta belleklerinize kazanıcak yerler arasında yer alıyor.