Cruise İle Dünyanın Keşfi-2

Gemiye binme vakti geldiğinde limana kadar yürümüş olan grup artık yorulmuştu. Hemen taksilere atlayıp otelimizden valizleri alıp bizi rüyalar alemine götürecek olan gemimize check-in yapmak üzere Cruise terminaline geliyoruz. Valizlerimizi kabinlerimize götürecek görevlilere kabin numara etiketlerimizi yapıştırdıktan  sonra salonda 1 saatlik bekleme sonucu gemi kartlarımızı elimize aldığımızda işte o güzel anlar başladı. Düşünsenize 3000 kişi gemiye biniyor ve hiçbir karışıklık ve düzensizlik yok. 

İşte şimdi gemimizin içerisindeyiz. Kapıdan girerken gemi kartınızın çıkardığı o dıt sesi, geminin lobisine geçtiğinizde beyninizin en ücra köşesine kadar sizi etkileyen o güzel koku ve manzaranın verdiği mutluluğu hiç unutmayın benim sevgili dostlarım. Gelin siz de bu mutluluğa ortak olun ve her ne olursa oldun hayatınızda bir kere dahi olsa bu Cruise deneyimini yaşayın.

Sabahtan beri Cenova’yı gezmek için koşuştururken, vakti değerlendirmek ve saat 2'de gemiye gelmek çok önemli. Bu arada gemi kartlarımızı aldıktan sonra geminin önünde grup pozu vermeden olmaz tabii ki. İşte öğle vakti gelmiş de geçmiş bile. Biz heyecandan acıktığımızı bile unutmuşuz. Haydi öyleyse geminin 14. katı bizi bekliyor. Açık büfe servis veren Bora Bora restoranımızdan hemen beğendiğimiz  yemekleri alalım ve bir güzel ilk yemeğimizi yiyelim. Karnımız doyduktan sonra da geminin keşfi ve gemi kalkmadan önce katılmamız gereken tatbikat var. Bakın altın kızlar ekibi tatbikatı pek önemsemişler ve batma heyecanını da resme yansıtmışlar. 

Tatbikat sonrası ne yapıyoruz. Sıra gemiyi keşfetmeye geldi. 17 katlı bu gemide öncelikle buluşma noktamızı belirliyoruz ve sonrasında gemiyi keşif gezmesi yapıyoruz. Buluşma noktamız her zaman 5. kattaki piyanonun başı ve oradaki lobby sahası.

Geminin hareket zamanı geldiğinde her zaman üst güverteye çıkarım. O kuğu gibi süzülüp limandan geminin ayrılışı var ya, işte o anda tüm evrene güzel niyetlerimizi göndeririz. Tanrıya bizi bu güzellikleri gösterdiği ve yaşattığı için şükrederiz. Hele bir de akşam güneşi arkamızdan batarken tüm şehri kıpkızıl renklendirdiği o an sizi doyumsuz manzaralarla başbaşa bırakır.  Tabii limandan ayrılırken tüm şehrin manzarası ve büyüklüğü de gözler önüne serilir.  Evet ya,  bunları yaşamak lazım, buraları görmek lazım.

Artık akşam oldu ve ilk gecenin heyecanı ile daha önce belirlenmiş yemek salonundaki masalarımızı kontrol ediyorum ve ikinci parti yemek yiyeceğimizden, bu gün önce tiyatroda şovları seyredeceğiz.  Şimdi gösteri zamanı. MSC bu şovlara özel bir önem veriyor. Öğrendiğime göre yılda 3-5 milyon Euro bu prodüksiyonlara yatırım yapıyorlar. Diğer gemilerde de şovları gördüğüm için kıyaslama yapma imkanım var. Mesela Amerikan firması Carnival Cruises’da şovlar daha basit ve tekdüze ama orada daha çok şamata var. Princess Cruise  gemilerinde daha çok meşhur sanatçılar sahne alıyor ve konser havasında geçiyor. Norwegian Cruise’da sahnede müzikaller ve teatral eserlerle birlikte şovlar ve stand- up'lar yer  alıyor. MSC de ise hem göze ve hem kulağa hitap eden şaşa, akrobasi ve  kostümlerin renkliliği daha ön planda. Bu kadar bilgiden sonra şovları seyrediyoruz ve sonra da akşam yemeği için restoranımıza, bizim için ayrılan masamıza gidiyoruz ve gelsin yemekler, tatlılar. Dondurmaları unutmayın. Aman fazla da yemeyin dikkat, kiloları dönünce vermek zor olabilir. Yemek sonrası gemi dolaşması ve hoppala yatak. Yorgunluk gözlerinizden belli, şimdi yatacağız, sabah Roma'da kalkacağız. İyi geceler. 

 

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.