Cruise Turu İçin Püf Noktalar

Hani büyük ikramiye çıkarsa planladığınız gemi ile dünya turu var ya, hepsi değilse de bir kısmını hemen yapın derim. Gemi turu kesinlikle yapılacak en güzel seyahat şekli bana göre...

Hiç bavul toplayıp boşaltmadan, birçok şehir görmek; gemide bulunduğunuz sürece birbirinden harika yemekler, zevkli aktiviteler ve güzel şovlar izlemek, dünyanın dört bir yanından gelmiş hoş insanlarla tanışmak için daha iyi bir fırsat olamaz.

Ama her şeyde olduğu gibi bu işin de türlü incelikleri var. Peki cruise turuseçerken nelere dikkat edilmeli:

1. Asla ucuza kaçmayın. Her seyahatte sineğin yağını hesaplayın, ama bu turda kesinlikle adı bilinmiş tüm dünyada filoları olan büyük gemileri ve firmaları tercih edin. Bu firmaların da eğer yeterince vaktiniz varsa çok uygun promosyonları olabiliyor. Yediğiniz yemeklerden uğrayacağınız limanlara kadar, gemi personelinden yolcu kalitesine kadar seçeceğiniz firma kabus veya rüya tatil arasındaki ince çizgiyi belirler. İtalyan ve Norveç firmaları yes, Yunan firmaları no!! (Ayrıntıları özelden mesajla sorun ; )

2. Eğer ilk gemi seyahatiniz ise size Türk rehber sağlayacak acente ile rezervasyon yapın. Gemi seyahatinin her aşamasında kendine göre özel kuralları vardır (bavul teslimi, depozit odeme, yemek saati seçimi, karadaki turlar vb). İlk seyahatte rehberiniz size bu kuralları Türkçe anlatırsa çok daha çabuk kavrarsınız. Kendiniz rezervasyon yaptırmak isterseniz de Direct Cruise Line vb. sitelerden yaptırabilirsiniz. Biraz karışık gelirse ben her aşamada yardıma hazırım : )

3. Gemi sallanır batarız, midem tutar, içim kalkar filan diye endişelenmeyin. Büyük cruise gemilerinde dalgaları içeriden hissettirmeyecek bir sistem vardır. Okyanusu geçerken dev dalgalarda bile sizi rahasız edecek bir sarsıntı olmaz. Ancak yine de endişelenirseniz küçük bir ipucu; orta kısımdaki kamaralar ön ve arka kamaralara göre çok daha iyidir.

4. Tek kişi asla çıkmayın. Bir kere tek kişilik kamara yok, dolayısıyla hemen hemen 2 kişi parasını zaten ödersiniz. İyisi mi yanınıza en az bir kiş daha bulun ücret yarıya düşsün. Hatta gemi turlarından 18 yaş altı yolcular sizinle aynı kamarayı paylaşırsa yalnızca cüzi bir vergi karşılığında ücretsiz olur. Çocuklar 18’i bitirmeden bu fırsatı değerlendirin.

5. Hangi tip kamara? İşte bu asrın sorusu! Çünkü gemide balkonlu dış kabin, balkonsuz pencereli kabin, ve iç kabin olmak üzere 3 seçenek vardır ki bunlar birbirinin iki katı, üç katı fiyatta olabilir. Ben yatmadan yatmaya giderim, ucuz olsun herkes aynı gemide nasılsa derseniz iç kabin harikadır. Ama yok, gözümü açtığımda hangi limandayım göreyim, balkonumdan deniz kokusunu yatağıma çekeyim derseniz kesenin ağzını açmak gerek.

6. Peki ya güzergah? İster Yunan adaları turu olsun, ister Norveç Fiordları ya da isterseniz Bahama Adaları... Gemi turlarında onlarca güzergah ve aynı güzergahlarda onlarca seçenek olur. Bunu seçerken öncelikle mevsim koşullarını dikkate alın derim. Yani kışın görmek ve yaşamak isteyeceğiniz bir rota yazın çok sıkıcı gelebilir. Ayrıca geminin günlük programını sıkı sıkı inceleyin. Limana kaçta yanaştığı, size limanlarda ne kadar serbest zaman vereceği ve toplamda kaç liman gezdireceği de seçiminizde önemli bir kriter olsun.

7. Yanınıza akşam için mutlaka çok abiye olmasa da 1-2 gece kıyafeti alın. Gemide gündüz şort-terlik dolaşırken akşamları zarif akşam yemekleri ve muhteşem şovlar için şık kıyafetler ve takımlar içinde süzüleceksiniz unutmayın. Erkekler için de geçerlidir : )

8. Şimdiye kadar yaptığınız tüm güzel tatilleri unutun. Cruise turu size unutulmaz ve harika bir tatil deneyimi yaşatacak. Sıcakkanlı personel, gün boyu süren aktiviteler, uğrayacağınız o güzel limanlar… Dönüşte tatilin her aşamasını çok özleyecek ve ilk fırsatta yenisini planlayacaksınız.

Etiketler

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.