Dalyan -Türkiye ile İlgili Önemli Tavsiyeler

Türkiye’nin saklı cennet köşesi Dalyan. Burası pek çok deniz kenarı semtin aksine bozulmadan, doğası hırpalanmadan kalmış. Cennet kelimesi pek de abartı değil aslında.

Dalyan’da sizleri muhteşem bir doğa, dağlar, dutlar, göl manzaralı ve dağ yamaçlı yollar ve nar tarlaları bekliyor ilk olarak. Ayrıca buraya kadar geldiyseniz bir villada kalmanızı öneriyoruz. Çünkü Dalyan Türkiye’de villa turizminin ortaya çıktığı yer. Özellikle kalite arıyorsanız mutlaka bu seçeneği düşünmelisiniz.

Dalyan’ı önemli yapan ve dünyaya adını duyuran şey buradaki İztuzu Kumsalı’na gelip yumurta bırakan Caretta caretta’lar . Soyu tükenmekte olan bu canlılar buranın adeta simgesi. Bu devasa canlıların geldiği harika kumsal ilk adresiniz olmalı Dalyan’da.

İztuzu’nda beach clublar, çirkin müzikler yok. Zaten Caretta caretta’ların yumurtlama alanı olduğundan dolayı stratejik bir alan konumunda. Ayrıca kumsal herkese, her şeye örnek olacak temiz ve sarı. Suyu ise berrak ve serin. Burası denizin, yeşilin ve sarının karışımı bir yer. Burada biraz vakit geçirip rahatlayabilirsiniz.

İztuzu Kumsalı dönüş yolunda da gene, sizlere zakkumlar eşlik edecek. Harika bir göz ziyefetinden sonra Dalyan’ın meşhur kanalına gidebilirsiniz. Dalyan denizi ve doğası kadar tekne turlarının yapıldığı muhteşem kanalıyla da ünlü.

Kanalda tekneyle gezinti yapabilir ve mavi yengeçin tadına bakabilirsiniz. Buras uzun sazlıkları ve manzarasıyla mutlaka görmeniz bir yer. Karnı acıkanlar için kanal kenarında bulunan restoranlar envai çeşit balık sunuyorlar. Veya kanal vasıtasıyla İztuzu’na ulaşıp deniz kenarında gözleme tercih edebilirsiniz.

Mutlaka gitmeniz gereken bir diğer yer Kaunos Antik Kenti. Binlerce yıllın izleri ve insanların taştan yarattığı bu antik kent, hem manzarasıyla hem de kalıntılarıyla asla unutmayacağınız yerler arasına girecek.

Kaunos’un tiyatrosu, tapınağı  ve tanrı tapınakları hala güzelliklerini koruyorlar. Restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Özellikle 5.000 kişilik tiyatrosu insanı büyülüyor. Binlerce yıl önce insanların sanata verdikleri değer bir kez daha sizleri şaşırtmak için burada bekliyor.

Antik kentten sonra rotanızı Kaya Mezarları’na çevirebilirsiniz. Aynı zamanda burasının diğer adı Kral Mezarları. Kayaların içine oyulmuş bu mezarlar işçiliği ve sarp yamaçlara oyulmasıyla görenleri etkiliyor. Bu kadar yükseğe bu kadar güzel bir şey nasıl yapılır? diye düşünmeden edemeyeceksiniz.

Hem doğa hem de yemek severlerdenseniz, Köyceğiz Gölü ve ve gölün yanında bulunan mekanlar size oldukça uygun olabilir. Burada masanızı sıcak katmerler, tereyağlı yumurtalar ve ev reçelleri süsleyecek. Göldeki balık, kaplumbağa ve yengeçlerede paylarına düşen ekmek parçalarını vermelisiniz tabii.

Dalyan’ın bir diğer meşhur yeri Sultaniye Kaplıcaları, çamur banyosu ve buradaki doktor balıklar.

Vakti olanlar günlük tekne kiralayıp gölde yüzebilir ve güneşin batışı ile ayın çıkışını izleyebilirler. Akşam üzeri teknelerde yapılan balık ızgaralar ise gölün olmazsa olmazlarından. Sazlıklar arasında durgun bir su, sıcak balık ve etrafta uçuşan kız böcekleriyle her hücrenize kadar rahatlayabilirsiniz.

Burada araba, bisiklet veya motorsiklet kiralamak çok yaygın. Çünkü Dalyan ünlü uğrak yerleri dışında insanı  keşfetmeye çağıran yerlerle dolu. Kuş çeşitleri, tarlaları, dağları ve kıvrıla kıvrıla ilerleyen çiçekli yollarıyla burası kalbinizi çalacak bir yer.

1

Bölgeyi iyice keşfetmek ve bir hikaye bulmak isteyenler rotalarını İztuzu Kumsalı’nın biraz yukarısında bulunan Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine doğru çevirmeliler. Burada dev su kaplumbağalarını yakından görebilir ve çevreyi tehtid eden unsurları öğrenebilirsiniz. Ve Kaptan June’u yani Türkiye’deki çevre vakiflerının anası olan kadını tanıyabilirsiniz.

Caretta’ların farkına varan ve bu cennet mekanın beton yığınına dönüşmesini engelleyen İngiliz Kaptan June’un hikayesini öğrenebilirsiniz. Merkezdeki Kaplumbağalar yaralı olanlar. Burada hem bu büyük canlıları görüp şaşırabilir hem de pek çoğu insan kaynaklı hataların sonucunu görüp üzülebilirsiniz.

Kaplumbağaların soylarının tehlikede olması sebebiyle ülkeler arası yapılan çalışmalar ve projeler mevcut. Dalyan bu yüzden de önemli bir konuma sahip. Fakat civar şehirlerdeki halkın daha fazla bilinçlenmesinin gerektiği bir gerçek. Burada Türk araştırmacılardan ziyade yabancı araştırmacılar çalışıyor.

Dalyan’a çok yakın mesafede bulunan Sarıgerme’de kumsalı ve deniziyle görülmesi gereken bir yer. Özellikle su sporlarını sevenlerin uğrak mekanı burası.

2

Müptelası olacağınız bir yer Dalyan. Nar suyuyla, havasıyla, olmayan binaları ve berrak sularıyla aklınızda yer edecek nadir mekanlardan biri.

Dalyan bir kaç günde bitirilip öğrenilecek yer değil. Geçmişi ve kırsalı seviyorsanız o halde Çandır Köyü’ne uğramalısınız. Köydeki yörük evi Osmanlı’dan kalma yemek takımlarına, yörük kıyafetlerine, hikeyelere ve taze kocaman limonlara sahip. Evin sahibinin azmi ve topladığı bunca veri de göz dolduruyor. Buraya gelip demli bir çay içip tatlı bir muhabbete başlayabilirsiniz.

3

Eğlence ve kalabalık istiyorsanız Dalyan merkezde bir kaç mekan bulabilirsiniz. Veya güzel sunumlu restoranlar bir alternatif olabilir. Dalyan sokaklarında dolaşıp tezgahlardan kaplumbağa figürlü eşyalar ve süsler alabilirsiniz. Yemek olarak ise buranın en ünlüsü olan ‘mavi yengeç’i deneyebilirsiniz.

4

Akşamların olmazsa olmazı ise ışıklandırılmış haliyle daha da etkileyici olan Kral Mezarları olacaktır. Bir kaç fotoğraf çekip burayı gece görmeden gitmemelisiniz.

5