Dambulla - Sri Lanka ile İlgili Önemli Bilgiler

Küçük bir kasaba olan Dambulla’nın, ziyaretçilerin uğrak mekanı olmasının sebebi en iyi korunmuş mağara tapınakları kompleksine ev sahipliği yapması. Kısacası Sri Lanka’dan gitmeden önce görmeniz gereken yerler arasına bir tanesini daha ekleyin.  Altın tapınak olarak bilinen bu mağara tapınakları  bir tepenin üzerinde yer alıyor ve buraya ulaşmak için önünüzde 300 basamak var.  Eğer çok geldiyse küçük bir not; Sigiriya Aslan Kayası’nın yanında devede kulak kalıyor bu rakam.

Mağara tapınaklarına tırmanmadan önce sizi üstünde devasa büyüklükte, altın renkli bir Buda Heykeli olan küçük bir tapınak karşılayacak. Görünüşü gerçekten göz dolduruyor.

Artık tırmanışa başlayabilirsiniz. Yukarı doğru çıkarken etrafta pek çok maymun oluyor belki ufak tefek yiyeceklerle onların sempatisini toplayabilirsiniz. Zaten yol üzerinde pek çok seyyar satıcı bulunuyor, oldukça mantıklı!

Tepeye ulaştığınızda mağara tapınaklarına girmeden önce belli başlı bazı kurallara uymanız gerekiyor. Girişte ayakkabılar çıkartılıyor ve altınızda kısa şort yada bacaklarınızı açıkta bırakan bir şey varsa bir örtü tedarik ediliyor.  Sonrasında tapınağa girebiliyorsunuz

Burası budist rahiplerin daha rahat meditasyon yapmaları için tasarlanmış bir yer. Yaklaşık 5 tane farklı tapınak var, bunlardan özellikle 3 tanesi Buda heykelleri bakımından oldukça zengin.

Buda’nın Nirvana’ya ulaşmış olma durumunu anlatan yan yatmış Buda Heykellerinin ayakları altında lotus çiçeği figürü bulunuyor. En devasa yan yatmış heykelin boyu ise tam 24 metre. Gerçekten görkemli.

Buranın tapınaklar kompleksi haline gelme hikayesi ise şöyle; M.Ö 1. yy’da kral tahta geçtiğinde Dambulla’daki mağaraya bir kaya tapınağı yaptırmış ve diğer kralların da buna eklemeler yaptırması sonucu bugün binlerce insanın akınına uğrayan muhteşem tapınaklar ortaya çıkmış. Son bir kısa bilgi ise Dambulla Kaya Tapınakları 1991 senesinde Unesco Dünya Mirasları listesine dahil edildi, gelip görmeniz için bir sebep daha.