Darüsselam - Tanzanya ile İlgili Önemli Bilgiler

Tanzanya’nın en gelişmiş ve büyük kenti olan Dar Es Salaam, 4,5 milyon kişilik nüfusa sahip. “Barışın yurdu” anlamına gelen Dar es Salaam, sadece Tanzanya için değil Afrika içinde finansal ve politik anlamda büyük önem arz ediyor.

Dar es Salaam’da sizleri karşılayacak ilk manzaralar yolda sabah kahvaltısı için kahve içen halk olacaktır. Sabah kahvaltısı burada alışılagelmişin dışında kalıyor. Yolun kenarlarında oturmuş halk ve ellerindeki kahve fincanları oldukça güzel görüntüler sunabilir sizlere.

Sabah saatlerinin en hareketli yerlerinden biri balık pazarı. Balık pazarındaki tezgahlarda çeşitli deniz kabukları, kurutulmuş hediyelik deniz canlıları ve envai çeşit deniz ürünü bulabilirsiniz. Fiyatlar konusunda ise mutlaka pazarlık yapmalısınız. Pazarın içlerine doğru ilerledikçe gittikçe artan bir balık kokusu burnunuza çarpacaktır. Bazı tezgahlarda denizden yeni çıkmış balıklar satılırken bazı tezgahlarda hemen orada pişirilmiş deniz ürünleri mevcut. Halkın dokusunu burada gözlemleyebilirsiniz.

Çevredeki kafalarının üzerinde sepetler ve kovalar taşıyan renkli giyimli kadınlar ise pazara ayrı bir görsellik katıyor.

Buradan sonra gidilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise Kikitu meyve sebze pazarı. Tropikal meyve cennetinde meyve pazarı gezmeden olmaz. Pazarın girişinde bisikletle dolaşıp Hindistan cevizi satanları görebilirsiniz. İstediğiniz anda, hemen Hindistan cevizini hazırlatabilir ardından suyunu içip yiyebilirsiniz.

Pazarda en fazla karşılaşılacak meyveler muz ve muz çeşitleri, ananas, papaya, passion fruit, jack fruit, avakado, mango ve karpuz. Tanzanya’da yılın her ayı karpuz yetiştirilebiliyor. Küçük bir bilgi burada karpuzun adı; içi su dolu kap anlamına gelen kikiti vaji.

Meyve pazarında yolunuza devam ederken kümes hayvanlarının bulunduğu bölümle karşılaşabilirsiniz. Her çeşit kümes hayvanını da buradan canlı canlı almak mümkün.

Ülke barış ülkesi olarak adlandırılıyor bu sebeptende pek çok yerden göç alıyor. Yüzlerce etnik köken ve farklı dil bulunmasına rağmen insanlar huzurlu bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar. Hatta hassas bir konu olduğu için 1967 yılındaki sayımlardan sonra hiç bir sayımda insanların dinleri sorulmamıştır.

Yeni bulunan doğalgaz kaynakları ile de gelecek vaad eden bir ülke burası. Ayrıca Tanzanya çok büyük altın rezervlerine sahip. Altın rezervi bakımından dünyada üçüncü sırada olduğu söyleniyor. Yeraltı ve yer üstü zenginlikleri olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biri.

Topoğrafya ve iklim koşulları nedeniyle ülke topraklarının sadece yüzde dördü tarıma elverişli olsa da, ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Çalışan iş gücünün yüzde sekseni tarımla uğraşıyor. Fakat buna rağmen burası ‘’Barışın Ülkesi’’ olmaya devam ediyor.

Ayrıca buranın Coco Sahilleri oldukça ünlü ve insanların rahatlama alanı. Sizde mutlaka bunun tadını çıkarmalısınız. Adının Coco olması, sahil boyunca çok sayıda coconat ağacı olmasından geliyor. Bu kumsalda sokak tezgahlarına rastlamak da mümkün. Sizde biraz meyve alıp insanları incelemeye ve Afrika’nın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.