Datça - Türkiye ile İlgili Önemli Bilgiler

Datça için en net tanımlama kuşkusuz ki, “Ege ve Akdeniz’in kucaklastığı yer” olacaktır. Marmaris’ten batıya doğru uzanan 70 kilometre uzunluğundaki Datça Yarımadası’nın bir tarafı Ege’ye, diğer tarafı ise Akdeniz’e bakıyor. Yarımada boyunca toplam 52 farklı koy bulunuyor. Yarımadanın en uç noktasında yer alan Knidos Antik kentinin bulunduğu noktadan iç limanın Akdeniz, dış limanın ise Ege denizi olduğunu görmeniz mümkündür.

Datça’nın en büyük özelliği muhteşem bir doğaya sahip olması. Datça’nın merkezi tipik Ege ve Akdeniz kasabalarından farklı değil. Merkez bölgede yer alan kare biçimli koya kumluk plajı deniliyor. Bu plaj çevresinde sıralanmış küçük kafe ve restoranlar Datça’nın en hareketli bölgesi. Bu kafe ya da restoranlarda mutlaka tatmanız gereken lezzet kabak çiçeği dolması ve Ege’ye has zeytinyağlılar.

Merkeze yine yürüme mesafesinde olan Taşlık plajı da kent merkezinden fazla uzaklaşmak istemeyenler için diğer bir seçenektir.

Datça'da günü birlik tekne turlarına katılırsanız, Kargı Koyu da görülebilecek yerlerden bir tanesidir. Kargı Koyu'nun en popüler plajları Palamutbükü ve Hayıtbükü'dür. Bu bölgeler merkezden bir hayli uzaktadır. Her ne kadar bu bölgelere toplu taşıma olsa da, zaman kaybetmemek için en iyi yol araç kiralamaktır.

Merkezden 35 km uzaklıkta yer alan Knidos Antik Kenti, Datça’nın en batısında Reşadiye Beldesinde bulunmaktadır. Knidos Antik Kenti’nin tarihi milattan önce 2.000 senelerine kadar dayanmaktadır.

Antik kentte 2 tane  amfi tiyatro bulunuyor. Bunlardan biri 5.000 kişilik, diğeri ise 20.000 kişilik. En parlak döneminde kentte toplam 70.000 kişi yaşıyormuş. Antik kentin o dönemde sütunlar ile çevrili 4 ana caddesi varmış. Şu an sadece 6 sütun ayakta kalmış. Bizans’ın son dönemlerinde yaşanan depremler ve korsan saldırıları nedeniyle kent terk edilmiş.

Datça’da ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri de Eski Datça. Can Yücel’in adının verildiği bir sokağın da yer aldığı bu bölge begonyaların süslediği eski Datça evleri ile ziyaretçileri büyülüyor.

Eski Datça'daki, ufak kafeler görülmeye değer. Birçok eski Datça evi, sanat galerisi olarak hizmet veriyor. Burada bol vakit geçirebilirsiniz.

Datça’yı tek bir cümle en net tanımlayan kişi ise ünlü tarihçi Strabon’dur: “Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça Yarımadası'na bırakır”