Demir Perde'nin Batılısı: Bratislava

Eski adı Presporok olan Bratislava, Viyana’ya sadece 50 kilometre mesafede. Yarım milyonluk nüfusuyla ülkenin % 10’unu bünyesinde barındırıyor.

5000 yıllık prehistorik tarihiyle kent bünyesinde antik topluluklar barındırmış ve tarih sahnesinde de Slovaklar, Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler ve Yahudiler tarafından kültür bombardımanına tutulmuş.

1541 yılında Macaristan’ın fethinden sonra günümüz Slovakya’sına akınlar başladı. 1596 yılında Eğri Kalesi’nin alınmasıyla ülkenin güneyi fethedildi. 1663’te Uyvar’ın alınmasıyla Bratislava’ya bir adım daha yaklaşılmıştır.

1

Almanlar’ın Pressburg olarak isimlendirdiği Bratislava’ya 60 km kala duran Türk orduları 22 yıl boyunca ülkemizi bu kente komşu etmişler ve Viyana üstüne de buradan yürümüşler.

9. yüzyıldan günümüze kadar çeşitli zamanlarda restore edilen Bratislava Kalesi kentin en dikkat çeken yerlerinden. Osmanlı tehlikesine karşın pek çok ekleme yapılan kale Barok tarzda adeta yeniden inşa edilmiş. Sovyet döneminde meclis olarak da kullanılan kale en son 2010 yılında restore görmüş ve beyaza boyanmıştır.

Sovyetler demişken 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin arasında kalan Slovakya işgale uğramış ve 1945 yılında SSCB tarafından kurtarılarak Doğu Blok’unun bir parçası olmuştur.

Sovyetlerin anısına yaptırılan Slavin Anıtı bir askeri mezarlıktır. 1960 yılında bitirilen ve yapımı 7 yıl süren anıt, 40 metre yüksekliğindedir.

2

Soğuk savaş döneminde komünizmin etkisinde kalan Çekoslovakya’da 1989 yılında patlak veren Kadife Devrim ile komünizm yıkılmış ve 1992 yılının son günü de Çek Cumhuriyeti ve Slovakya barışçıl bir biçimde ayrılmıştır.

Şehrin merkezinde, Bratislava’nın en eski ve en büyük katedrali olan St. Martin’s Katedrali Macarlar tarafından 1204 yılında yapılmış olup 1452 yılında Papa tarafından da kutsanmıştır. Gotik tarzda inşa edilen yapının çan kulesi 85 metre yüksekliğindedir.

1885 yılında Neo-Rönesans akımına uygun olarak yapılan şehir tiyatrosu kent meydanında bulunmakta. 1972 yılında yeni binasına taşınan ulusal tiyatroda bazı özel günlerde oyunlar oynanmaktadır. 

Most Slovenského Národného Povstania Türkçe adıyla “Slovak Ulusu Kurtuluş Köprüsü” 1972 yılında tamamlanmıştır. 21 metre yukarıda, köprü ayaklarının üstünde bir de restoran bulunmaktadır.

Heykeller şehri olarak da anılan Bratislava’da Napolyon, Cumil, Schöner Naci sembolleşmiş ve her biri pek çok anı barındıran tanınmış heykeller. Kentte dolaşırken hiç ummadığınız yerde heykellerle karşılaşmak pek mümkün. 

3

Bryndzové Halušky, Kapustnica, Jaternice, Buchty ülkenin yöresel tatlarından olup, buraya has peynirler ve farklı işçilikleriyle nam salan mücevheratlar da turistlerin en çok rağbet ettiği ürünlerdir. 

Biz size Bratislava ile ilgili bildiklerimizi anlatmaya çalıştık. Eğer başka kişilerden de Bratislava’yı okumak isterseniz aşağıdaki gezi notlarımızı da okumanızı öneririz.

Bratislava’da kısa bir süre kalacaksanız Bratislava’da Bir Gün yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer süreniz daha uzunsa Bratislava’da İki Gün yazımızı okumalısınız.

Heykellerle ünlü bu yerin heykellerini yazarımızın kaleminden okumak isterseniz de Şaşırtan Heykelleri ile Bratislava yazımıza göz atmalısınız.

Tüm Bratislava gezi notları için tıklayın.

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.