Dijital Aşı Pasaportu Uygulaması Hakkında Güncel Bilgiler

Coronavirüs için aşı bulunduğundan beri ülkelerin gündemini teşkil eden konuların başında "Coronavirüs Aşı Pasaportu" geliyor. Aşı pasaportunun ne olduğunu bilmeyenler için tanımlayacak olursak bu pasaport koronavirüs aşısı olan kişileri gösterecek dijital bir belge olacak. Hatta hazırlanacak dijital aşı pasaportlarının bazı versiyonları kişinin daha önce Covid-19 geçirip geçirmediğini de gösterecek ve böylelikle bu pasaport, gidilecek ülkenin seyahat severlerin geçmişleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını sağlayacak. Yazılımcılar, özellikle havayolları ve diğer endüstri grupları için uzun zamandır konuyla ilgili bir yazılım geliştirmeye çalışıyorlardı. Bu yazılımın hazırlanması özellikle ileride aşı olan kişilere özel etkinlikler düzenleyeceği için önem arz etmekteydi. Geçtiğimiz günlerde Bahreyn'den dijital aşı pasaportu uygulamasına geçtikleriyle ilgili bir açıklama geldi. 

23.02.2021

Almanya'dan Dijital Pasaport Açıklaması Geldi

Dijital Aşı Pasaportu ile ilgili açıklama yapan ülkelerden biri de Almanya oldu. Şöyle ki Alman hükümeti 01.01.2022 tarihi itibariyle "Dijital Aşı Pasaportu" uygulamasına geçeceklerine onay verdi ve konuyla ilgili “Bunun için yeterince çalışma yapıldı. Uluslararası alanda bize bir engel çıkacağını sanmıyoruz” dedi. Aşı olduğunu cep telefonundaki uygulama üzerinden onaylayabilen kişiler bu sayede uçakla seyahat edebilecek. Yani "Dijital Aşı Pasaportu" sayesinde Türkiye'ye corona nedeniyle vize vermeyen ülkelerle ilgili vize problemi çözülecek. Kısacası son gelişmelere göre yakın zamanda seyahat etmeye başlamayı hedefleyen kişilerin aşı olduktan sonra yaptırdıkları aşıyı dijital ortama farklı dillerde kaydetmeleri gerekiyor. Bu pasaporta bilgilerin girilmesi yalnızca seyahat için gerekli değil. Aynı zamanda yakın zamanda aşı olduğunu dijital olarak kaydeden kişilere özel  etkinlikler düzenlenecek. Dijital Aşı Pasaportu bu noktada da önem arz ediyor. 

1

18.02.2021

Bahreyn Dijital Aşı Pasaportu'na Geçtiğini Açıkladı

Körfez ülkesi Bahreyn, korona yüzünden durma noktasına gelen seyahatleri hareketlendirmek için Dijital Aşı Pasaportu uygulamasına geçen ilk ülkelerden biri oldu. Hayata geçirilen "BeAware" uygulamasında yeşil rozetle birlikte kişinin adı, doğum tarihi, uyruğu ve yaptırdığı aşı yazıyor. Bahreyn'e giriş yapmak isteyen kişilerin uygulamaya göre aşısını 21 gün arayla 2 doz alması ve antikor oluşumu için 2 hafta beklemesi gerekiyor. Uygulamada aşı sertifikalarının sahte olup olmadığı ise QR kodu sayesinde saptanıyor.

Bahreyn'de şu an Pfizer/BioNTech aşısı, Çin'li Sinopharm şirketinin geliştirdiği aşı, Oxford Üniversitesi- Astra Zeneca aşısı ve Rusya'nın Sputnik V aşısıyla ücretsiz aşılama yapıyor.

1

Diğer Ülkelerden Haberler

"Coronavirüs Aşı Pasaportu" hakkında diğer ülkelerden de haberler gelmeye devam ediyor. Danimarka da bu ay sonuna kadar aşı pasaportunun ilk versiyonunu hayata geçireceğini açıkladı. İsveç uluslar arası bir standart belirleneceğini düşünerek süreci yaza kadar ertelemişken İzlanda'da ise geçen aydan beri aşı sertifikaları dağıtılıyor.