Diyarbakır - Türkiye ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Dicle Nehri kenarlarında kurulmuş tarihi 7.500 sene öncesine dayanan bir kent Diyarbakır. Sanki her sevgiliden bir yadigar almışçasına görüp geçirdiği 26 farklı medeniyetten izler taşıyor Diyarbakır.

Güneydoğu Anadolu’nun bilinen ilk kenti olan Diyarbakır, bundan yaklaşık 5 bin yıl önce, ilk olarak iç kale denilen yerde kurulmuş. Ardından da şehir surlar ile çevrilmiş. Bu surlara ilk biçimini Romalılar vermiş. Diyarbakır’ın en önemli yapılarından biri işte bu surlar. Fakat tabii ki de Diyarbakır gezilecek yerler bu surlardan ibaret değil. 

Yeniden surlara dönecek olursak surların iki özelliği bulunuyor. Birincisi üzerlerinde 12 medeniyete ait yazıların bulunması, ikincisi ise Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olması.

1

Surların üzerinde bulunan 82 tane farklı burç burayı daha cezbedici bir hale getiriyor. Taşın üzerinde yapılan bir görsel şenlik gibi.

Surların üzerinden şehrin manzarasını izleyebilir belleklerinize ve fotoğraf makinalarınıza güzel anlar kaydedebilirsiniz. Ardından  Dicle üzerinde yer alan ünlü Dicle Köprüsü’nü nam-ı diğer ‘On Gözlü Köprü’yü görebilirsiniz.

Diyarbakır pek çok medeniyeti beşiğinde sallamış, dinlere, dillere ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu dönemlerden kalan en önemli eserlerden biri Ulu Camii. Anadolu’nun en eski yapılarından biri olan camii  pek çok tadilat ve badire geçirmesine rağmen hala ayakta.Hatta dilerseniz bu camii ile ilgili bir bilgi daha verelim. Ulu Camii, M.S. 639 yılında şehrin İslam orduları tarafından ele geçirilişinin ardından Mar-Toma Kilisesi'nin camiiye çevrilmesiyle yapılmıştır ve ülkemizdeki en eski camiilerden biri olarak dikkat çekmektedir.

Taş işlemeleriyle ünlü Şeyh Safa Camii, minaresiyle dikkat çeken Şeyh Mutahhar Camii, tek kubbesiyle ve taşlarıyla tanınan Behrampaşa Camii görülmesi gereken önemli yapılar arasında yer alıyor. 

2

Diyarbakırda gezerken dar ve çıkmaz sokaklar göze çarpıyor. Ve geleneksel Diyarbakır evlerindeki bazalt taşları tabii. Eski Diyarbakır evlerine, günümüzde müze olarak kullanılan Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın evlerini örnek olarak gösterebiliriz.

Diyarbakır aynı zamanda müzeleriyle de görülmesi gereken bir yer. Diyarbakır Müzesi ve 9000 yıllık Çayönü buluntuları ilk sıralarda bulunanlar. Çayönü’nde bulunan antik kent ilk yerleşik hayata geçilen yer olarak biliniyor ve buradan çıkarılanlar Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. 

Diyarbakır bunların yanında kiliselere, mezarlara ve daha nice hanlara hamamlara ev sahipliği yapan bir kent. Gelip mutlaka ziyaret etmelisiniz. Geldiğiniz zaman ise, karpuzundan, ciğerinden, kadayıfından ve de keşkeğinden yemeden gitmemelisiniz.Hatta buraya kadar gelmişken Diyarbakır'ı yansıtan süs eşyalarından da alarak zaten ömür boyu unutamayacağınız bir deneyimi satın aldığınız objelerle de sonsuza dek ölümsüz kılmayı da ihmal etmemelisiniz.