Doha - Katar ile İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Petrolün yarattığı ülke Katar ve onun Doha’sı. Gökdelenlerin, zenginliğin, paranın, lüksün, düzenin şehri.  Bir arap ülkesi olmasına rağmen kazıklanmak ve soyulmak tehlikesinin olmadığı yer. Şehrin amacı geleceğin Dubai’si olmak ve bu şekilde devam ettikleri sürecede olacakları kesin.

Kişi başına düşen milli gelir sıralamasında dünyada ilk sıraya oturan bir ülkede en çok bulunan şeyin alışveriş merkezi olması şaşırtmamalı sizi. Üstelik sürekli para harcayan Doha’lılardan dolayı mağazalar ve marketler gibi paranın geçtiği her yer gece yarılarına kadar açık.

Alışveriş ve para harcamak Doha’da bir yaşam tarzı adeta. Sırf alışverişte eşlik edip poşet taşıması için insan kiralanıyor burada.

Burada pek denize giremiyorsunuz çünkü şehir sürekli büyüme halinde olduğundan ve yapılanma devam ettiğinden atıkların denize atılması söz konusu. Fakat illa yüzüp güneşlenmek istiyorsanız, Sheraton Otel’in beachi bir alternatif olabilir. Ve burada da şaşırmayın bikinililer, haşemalılar hepsi bir arada karşılıklı saygı mevcut her daim.

Burada normalde pahalı olan şeyleri şaşırtıcı ucuzlukta bulabilirsiniz. Mesela inci burada neredeyse bedava gibi bizim fiyat skalamızla karşılaştırıldığında.

Eski şehrin yanı başında yükselen farklı mimari yapıdaki eser gözünüze çarpabilir. Burası Ulusal Müze. Aynı zamanda Rüzgar Kulesi Evi olarakta biliniyor. Sadece Doha’nın değil tüm Katar’ın en büyük müzesi. Mimarisi helozon gibi ve iç içe sarılmış duvarlardan oluşuyor. Hava akımı yaratması için bu şekilde inşa edilmiş. Müzede 2 bölüm var; bir taraf müze, diğer taraf akvaryum. Burası restorasyon çalışmaları sonrası Aga Khan Ödülü'nü almış ayrıca.

Doha’da her çeşit yemeği bulabilirsiniz. Fiyatlar genelde uygun, porsiyonlar büyük, çalışanlar ise oldukça güleryüzlü.

Burada sanat galerileri ve sokak eğlenceleri de oldukça ünlü. Gece yaşamı sürekli hareketli. Herkes istediği gibi eğleniyor. Saatin kaç olduğu farketmez korkmanıza gerek yok çünkü suç oranının yüzde sıfır olduğu bir yerdesiniz.

Bütün zenginliğine ve rahatlığına rağmen Doha’nın ve Katar’ın en çok akılda kalan yanı çöl safarisi. Çölde ATV motorlarla delicesine bir safari.  Kumları savura savura, tepeleri aşabilirsiniz. Yolun düzlüğü, tümseği bu araçları durdurmuyor.

Mola yeri olarak Adventure Park denilen bir alanda duruluyor. Önü deniz, arkası çöl olan muhteşem bir yer burası. Deniz taşsız ve yumuşak. Yengeçler ve vatozlar çölün kuraklığına inat denizin bereketini gösterircesine ortada.

Etrafta develer, bedevi çadırları ve başka ATV’ler göze çarpıyor. Buraya verilen paranın karşılığını kesinlikle alacaksınız.

Katar gerçekten zengin bir ülke fakat bunu kullanmayı iyi bilmişler. Suç oranı yok, sağlık hizmetleri mükemmmel, eğitim onlar için çok önemli. Spor ve kültür aktiviteleri konusunda da oldukça ilerideler. Mutlaka buraya gelip bu ülkeyi ve yaşama şeklini görmeli biraz şaşırmalısınız.