Dubai, çölün ortasında yaratılmış bir medeniyet. Deniz kenarı boyunca yükselen gökdelenler, modern mimarinin eseri birbirinden etkileyici yapılar ile göz dolduruyor. Ortadoğu’da bir geçiş noktasında yer aldığından da oldukça fazla turistin uğrak noktası.

https://gezimanya.com/dubai

Burada ilk olarak Palmiya Adası, Burj El Arab ve Atlantis’e gitmelisiniz. Buraları şehrin öne çıkan yerleri ve bir nevi simgeleri. Palmiye adasına giriş yapabilmek için içeride mutlaka bir mülkünüz olması gerekiyor. O nedenle sadece yanından geçmekle yetinebilirsiniz, tabii içeride bir mülkünüz varsa da sizlerle arkadaş olmak isteriz. Buranın özelliği yukarıdan bakılınca palmiye şeklinde olması ve tamamen okyanustan çekilen kumlarla doldurulmuş bir ada olmasından geliyor.

Burj Al Arab

Atlantis Oteli’nin önemi ise içinde çok büyük bir akvaryum olması. Önceden rezervasyon yaptırarak bu devasa akvaryumda tüplü dalış yapabiliyorsunuz. 

Etrafa bakınca, çok lüks arabalar dikkatinizi çekecektir. Sokak kenarlarına parkedilmiş Bentley’ler, Aston Martin’ler.. Benzin çok ucuz ve burasıda zengin bir ülke.

Dubai

Dubai’nin olmazsa olmaz bir diğer yeri marina. Önünde plajı olan orta büyüklükte bir cadde, Avrupa’yı aratmayan tarzda cafe’lerle süslenmiş. Kulaklarınızı müziğe, gözlerinizi yan masada oturan yöresel kıyafetli Arap erkeklerine kapatırsanız Avrupa’da hissedebilirsiniz. Ama güzel olan tarafı insanlar birbirine müdahale etmiyor. Çok fazla yabancı çalışan olduğu için çok kozmopolit bir ülke. Turiste de çok alışkınlar. Şortlu ve çarşaflı bir arada durabiliyor, olması gerektiği gibi.

Kenti tepeden görmek isterseniz  ucuz sayılamayacak bir fiyata  848 metre yükseklikte yer alan dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’ya çıkmalısınız.

Burj Khalifa

Buranın ünlü alışveriş merkezlerinden biri Mall of Emirates. Burayı özellikle akşam saatlerinde tercih edebilirsiniz çünkü hemen önünde dans eden havuz yer alıyor. Farklı müzikler eşliğinde yüzlerce fıskiyenin katkısıyla oluşan muhteşem su dansı gerçekten görülmeye değer.

Alışveriş merkezinin içinde büyük bir de kayak pisti bulunuyor. İşte bu da paranın gücü. Dubaililer çölün ortasına kar yağdırıp kocaman bir pist yapmışlar. Gerçekten etkileyici. Dışarısı 25 – 30 dereceyken burada kayak yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Yapay kar olmasına rağmen doğalına oldukça yakın ve pist bir alışveriş merkezinin içi için azımsanamayacak kadar uzun.

Dubai