Dublin - İrlanda ile İlgili Önemli Bİlgiler

Şatolar şehri Dublin’e geldiyseniz eğer ilk olarak Kilkenny Şatosu’na gitmelisiniz. Şatonun bahçesi, koridorları ve dehlizleri aklınızdan çıkmayacak türden.

Buradan sonra Bunratty Kalesi’ne uğrayabilirsiniz. 1200’lerden kalan bu kale 3 katlı ve oldukça etkileyici.

Bunratty Kalesi ilk olarak bir adanın üzerine inşa edilmiş. Yıllar içerisinde nehrin getirdiği alüvyonlar nedeniyle kara ile birleşmiş. 1960 senesinde ise yeniden restore edilmiş. İçinde dekor amaçlı çok sayıda geyik boynuzu kullanılmış. 10.000 yıllık geyik fosili olduğu söylenenler arasında.

Gitmeniz gereken bir diğer yer St. Patrik Katedrali. 90 m uzunluğundaki iç mekanı ile ülkedeki en uzun kilise unvanını taşıyor bu katedral. 45 m yüksekliğindeki kulesinde ise İrlanda’nın en büyük çanları mevcut. 14. Yüzyılda geçirdiği yangın sonrasında büyük hasar görmüş ve büyük bir restorasyon geçirmiş. Bu katedral aynı zamanda 1320 senesinde üniversite olarak görev yapmış. Bu özelliği ile İrlanda’daki ilk ve en eski üniversite olma unvanını da almış. 

Dublin

Katedral sonrasında ise Guiness Bira Fabrikası’na gidebilirsiniz. 2,5 hektar alan üzerine kurulu devasa bir fabrika. Günde 2,5 milyon fıçı bira üretiliyor burada. 1759 senesinde kurulmuş olan bu fabrika halen faaliyetine devam ediyor. Fabrika’nın içinde bir de süreci anlatan bir müze mevcut. 

Daha sonra Dublin’de alışverişin merkezi olan Grawton Caddesi’ne gelebilirsiniz. Bu cadde üzerinde pek çok alışveriş merkezi, ünlü markalara ait mağazalar, kafe ve restoranlar mevcut. Bu caddeye renk katan bir diğer unsur ise sokak sanatçıları. 

Biraz dinlenmek ve açık alanın tadına varmak istiyorsanız Dublin’in en eski yeşil park alanı olan St. Stephans Green’e gelmelisiniz. Bu park alanının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanıyor. Parkın içinde gösterişli bahçeler, havuzlar, ördekler ve konserler için oluşturulmuş büyük platformlar bulunuyor. Burada sandaviçinizi yiyip biraz rahatlayabilirsiniz. 

Dublin’de yapmanız gereken şeylerden bir diğeri kanal turu. Bu sayede pek çok önemli binayı görüp tanıyabilirsiniz. Gece gidilebilecek en hareketli bölge ise, Temple Bar bölgesi. Dublin, 24 saat yaşayan şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dünya’da kişi başına düşen pub sayısında en ön sıralarda yer alıyor. 

Dublin’in Georgian Meydanı rengarenk kapıları ile ünlü. Kapıların yan yana renkli boyanması iki şekilde açıklanıyor. Birincisi; eve sarhoş gelen kocanın evini rahat bulabilmesi. İkincisi ise, Kraliçe Victoria kocası Albert ölünce tüm kapıları siyaha boyatmış. Buna tepki için kapıların rengarenk boyandığı söyleniyor. 

İrlanda pubları, sokakları, şatoları ve renkli çizgileriyle diğer ülkelerden farklı bir iz bırakabilir sizlerde. Burası hem turistik destinasyonları hem de tarihiyle akıllardan çıkmayacak yerler arasında ilk sıralarda.