DÜNYA MİRASI ADAYLARI İÇİN HEYECANLI BEKLEYİŞ - UNESCO KOMİTESİ İSTANBUL'DA

Yazılarımı okuyanlar hatırlayacaktır, hemen hepsinde "bir Unesco Dünya Mirası şehri” diye özellikle vurgularım. Bir gezgin olarak seyahat rotamı çizerken yolum mutlaka o ülkenin dünya mirası yerlerinden geçer. Ben gezmeyi, dünyadaki tüm güzellikleri görmeyi seviyorum; bu arada da özellikle Unesco’nun dünya mirası ilan ettiği yerleri gezen bir gezginim.
Dünya mirası nedir, nasıl miras olunur ve nereler dünya mirasıdır konulu bir yazımı daha önce sizlerle paylaşmıştım.


 

Tarihler boyunca yeryüzünde yaşayan tüm medeniyetler o devirlerdeki kültürlerini gelecek nesillere, yani bizlere yansıtan çeşitli eserler üretmiş. Asırlar sonra bile bizleri kendine hayran bırakan, olağanüstü şaheserler bırakmış ve insanoğluna belki de ileriki yıllar için çok büyük bir hizmette bulunmuşlar. Bizlere de bu değerleri korumak kalıyor. Tabii bu görevi bizim adımıza ülkemizde Turizm Bakanlığı, dünyada da UNESCO üstleniyor. Bundan sonra bize düşen görev ise ülkemizdeki bu değerlerin öncelikle farkına varmak, benimsemek, korumak, diğer milletlere tanıtmak ve bizden sonraki nesillere aktarmak.
 
Ülkeler, Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterdikleri yerleri, eserleri koruyacağına dair söz veriyor, listeye kabul edilen yerler için de "Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi" imzalarken bu ilkeleri kabul etmiş oluyorlar. UNESCO'nun dünya mirası ilan ettiği yerler ya da eserler artık sadece bulunduğu ülkenin değil; tüm dünyanın, tüm insanların ortak mirası kabul ediliyor.

Adaylar nasıl ve ne zaman listeye alınıyor, detaylı bir şekilde anlatmıştım sizlere. Bu senenin ise bizim için ayrı bir önemi ve heyecanı var. Her sene yaz aylarında toplanarak yeni miras alanları belirleyen Unesco Dünya Mirasları Komitesi bu sene kırkıncı kez toplanıyor. 10 - 20 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek toplantının bu yılki ev sahibi ise İstanbul. Komitenin yoğun gündemi çerçevesinde, dünya genelinde listeye kayıtlı bulunan 1031 alandan 156’sının koruma durumu raporları incelenecek, daha sonra da listeye alınacak yeni yerler açıklanacak. Terör olaylarıyla sarsılan ve turizm sektöründe büyük darbe alan ülkemiz için komiteden güzel haberler gelmesini bekliyoruz. Heyecan aday listesindeki yerlerin Dünya Mirasları Listesi'ne alınmasını bekliyoruz.

Son iki sene Türkiye’den ikişer yerimiz listeye alınmıştı hatırlarsanız:
*Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir – 2014)
*Bursa ve Cumalıkızık - Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğusu (Bursa – 2014)
 
*Efes Antik Kenti  (Selçuk - 2015) Bazı problemler nedeniyle tam 21 sene yedek listede bekleyen adayımız Efes için hasret nihayet son bulmuş ve artık bu önemli antik kentimiz bir dünya mirası olmuştu.
*Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri (Diyarbakır - 2015) – 8 bin yıllık tarihi ile, 82 burçlu muazzam surların en önemli özelliği, burçlarının büyüklük ve yükseklik (12 metre) bakımından dünyada birinci, uzunluk (5 km) bakımından ise Çin Seddi’nden sonra ikinci olması.
 
Türkiye'mizde UNESCO tarafından koruma altına alınan diğer dünya mirasları ise şöyle:

*İstanbul’un tarihi Alanları [1985] (kültürel)
*Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) [1985] - (hem kültürel, hem doğal miras)
*Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas) [1985] - (kültürel)
*Hattuşaş (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum) [1986] - (kültürel)
*Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta) [1987] - (kültürel)
*Xanthos – Letoon (Antalya – Muğla) [1988] - (kültürel)
*Pamukkale – Hierapolis (Denizli) [1988] - (hem kültürel, hem doğal miras)
*Safranbolu Şehri (Karabük) [1994] - (kültürel)
*Truva Antik Kenti (Çanakkale) [1998] - (kültürel)
*Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) [2011] - (kültürel)
*Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) [2012] - (kültürel)

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.