Dünya Üzerindeki En Etkileyici Şatolar ve Kaleler

Saraylar, şatolar, devasa kuleler, etkileyici yaşamlar ve hikayeler. Pek çok insan bu korunaklı kaleleri ve yüksek duvarlı şatoları merak eder. İşte Dünya’daki en etkileyici ve ünlü bazı şato ve kaleler.

1. Potala Sarayı

Potala Sarayı etkileyici güzelliği ve büyüklüğü yanında Çin’in en önemli anıtsal yapıtı. Dağın eteğinde inşa edilen bu harika yapı ‘Dünya’nın damındaki inci’ olarak adlandırılıyor. Gerisini siz düşünün. 

Potala

2. Bran Kalesi

Bran Kalesi diğer adıyla Dracula’nın şatosu bir diğer adı ise Kazıklı Voyvodo’nun yeri. İşin aslı Dracula ve Kazıklı Voyvoda’nın aynı kişi. Tarih kitaplarında türlü işkenceleri ve kazıklarıyla ünlü Voyvoda, Bran Kalesi’ni sık sık kullanırmış. Kale, şatolar ve kaleler ülkesi Romanya’da yer alıyor. 

3. Hunyad Şatosu

Romanya’nın  bir başka dillere destan ve tarihi mekanı ise Hunyad Şatosu. Şato gotik mimarinin önemli bir temsilcisi. Oldukça kasvetli ve etkileyici olduğunuda eklemek gerekiyor. 

Hunyad

4. Palacio de Pena

Masal kalesi ya da masal şatosu; görenlerin aklına ilk buna getiriyor Portekiz’deki Palacio de Pena.  Pena Sarayı UNESCO tarfından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş. Avrupa romantik dönemin en eski örneklerinden biri burası. 

5. Malborn Kalesi

Durgun bir gölün ortasında bulunan ve Litvanya’nın Trakai bölgesinde yer alan Malborn Kalesi var sırada. Kalenin etrafında tekne turu yapılabiliyor. Burası Litvanya’nın mutlaka görülmesi gereken şehri ve kalesi.

6. Prag Kalesi

Çekya'nın başkenti Prag’da bulunan Prag Kalesi görünüşü ve boyutlarıyla oldukça ünlü bir kale. Dünya’nın en büyük kalelerinden birisi olan Prag Kalesi Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesidir. 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğindedir. 

Prag Castle

7. Chateau de Chaumont

Loire Vadisi’nde bulunan Chateau de Chaumont şatosu pek çok ünlü Fransız yöneticiyi ağırlamıştır. Duvarları ve odaları adeta tarihin birer yansıması halinde olan şato beyaz ve mavi renkteki mimarisiyle de göz dolduruyor. 

8. Château de Chambord

Fransa’nın ünlü ve devasa şatolarından biri daha; Château de Chambord. Klasik rönesans tarzında olan şato Kral 1. François tarafından yaptırılmıştır. Loire Vadisi’ndeki en büyük şato olma ünvanına da sahiptir.

9. Matsumoto Kalesi

Matsumoto Kalesi, Japonya'nın Nagano iline bağlı Matsumoto şehrinde bulunan bir Japon kalesidir. 1582 yılına kadar Fukashi Kalesi adını taşımakta olup günümüzde renginden dolayı halk tarafından "Karga Kalesi" diye hitap edilmektedir. Ve japonların narin şıklığını bu kale üzerinde de görebilirsiniz.

Matsumoto

10. Neuschwanstein Şatosu

Disneyland, Hong Kong Disneyland ve  Uyuyan Güzel Şatosu’nun modeli olan bu harika yapının adı; Neuschwanstein Şatosu. Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau Kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş olan, 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılmış kale günümüzde turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.