Dünyada Pankek Günü Gibi Harika Bir Gün Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Evet dünyada böyle harika ötesi bir gün var! Tatlı, şuruplu, tereyağlı, ballı, minik, küçük ve sevimli pankekleri sizlerle paylaşmak ve 17 Şubat 2015 Pankek Günü’ne selam etmek isteriz. İşte dünyanın çeşitli yerlerinden bölgelere, ülkelere has pankekçikler.. 

1.Malezya

Bu da Malezya’nın çıtır, taze ve fıstık ezmeli pankeki.

2.Çin

Çin pankek konusunda ilginç bir damak tadına sahip. Yeşil soğanlı pankekler yapıyorlar ve genellikle dilimlenmiş halde servis ediyorlar.

3.Etiyopya

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere bu ülkede pankek düz ve kabarık olmayan bir şekilde yapılıyor. Aslında pek çokları bunu gözlemeye benzetse de yuvarlak şekli ve tek kat olması sebebiyle pankek dünyasına dahil edilmiş.

2

4.Hindistan

Bu iştah açıcı ve krep-pankek arası bir formda olan şey Hindistan’a ait. Et ve sebzeyle ikram edilen pankek oldukça güzel.

5.Japonya

Japonya her şeyde olduğu gibi bunda da ‘’çok nevi şahsına münhasır’’ bir havada. Lahana ve ızgara ikilisyle yapılan bu pankek soslarla renkleniyor.

6.Avustralya

İngiliz tarzında Avustralya krebi böyle oluyormuş.

3

7.Avusturya

Bu karemelize olmuş ve parçalanmış halde servis edilen pankek ünlü bir geçmişe sahip. Diğer adı İmparator Pankek’i-Emperor’s Pancake olan ünlü tatlı İmparator Franz Joseph I’in favorisiymiş.

8.Doğu Avrupa

İnce tabakasıyla bilinen bu pankek ise karabuğdayla yapılıyor.

9.Fransa

Fransa’nın tabağı bize daha bir tanıdık sanki. İnce, kolay koparılan, tatlı veya tuzlu olarak servis edilen pankek.

4

BONUS: Bizde de akıtma gibi yöresel adlarla bilinen son dönemde krep kelimesine doğru evrilen süper bir şey var. Bizce pankek sınıfına bile dahil olabilir. Annelerimizi, anneanne ve babaannelerimizi öperiz!