Dünyanın Dört Bir Yanından Hayranlık Uyandıracak Müzeler

Müze gezmekten çok keyif alan biriyseniz yaklaşık 2 aydır içinde bulunduğumuz süreçte evde kalmak sizi bir hayli üzmüş ve yıpratmıştır. Sağlığınız için evde kaldığınız bugünler bittiğinde ve yeniden kendinizi müzeleri gezmek için yollara vurduğunuzda mutlaka görmenizi önerdiğimiz müzeleri bu içeriğimizde derledik. Tabii bu süreçte evden müze ziyareti yapmak isterseniz de Online Gezilecek Müzeler yazımızı okumanızı öneririz.

Hazırsanız dünyanın dört bir yanından mutlaka görmeniz gereken müzeleri anlatmaya başlıyoruz.

Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi - Tayvan

1986 yılında kurulmuş olan müze Tayvan’ın en popüler turistik mekanı sayılabilir. Her yıl 3 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 22 dönümlük bir alanı kapsar ve kendi içerisinde de ayrı bölümler vardır.

Guggenheim Müzesi - Bilbao

11 metrekare üzerine kurulu bir modern sanat müzesidir. Daha çok 20. yüzyılın çağdaş sanatının temsil edildiği müzenin her yıl 1 milyonu aşan ziyaretçisi bulunmakta.

Guggenheim Müzesi

İslam Eserleri Müzesi - Doha

2008 yılında ziyarete açılmış olan müze Katar’ın başkenti Doha’nın simgesi haline gelmiştir. Yapay bir ada üzerinde bulunan müzede Katar kraliyet ailesinin 1980’den beri birçok ülkeden topladığı eşyalardan oluşan bir koleksiyon sergilenmektedir.

Louvre Müzesi - Paris

Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olmasının yanı sıra dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesidir. 7 bölümden meydana gelen Louvre Müzesi’nin tamamını dolaşmak günler sürer.

Louvre Müzesi

Salvador Dali Müzesi - St. Petersburg

Salvador Dali’nin Avrupa dışında çalışmalarının tamamını bulundurmaktadır. Koleksiyonun sergilenmesinin yanında bir de eğitici ve teşvik edici bir yönü vardır.

Hanoi Müzesi - Hanoi

Piramit tasarımlı olan Hanoi Müzesi’nde 50 binden fazla eser sergilenmektedir. Bu eserler Vietnam’ın tarih ve kültürüne aittir.

Devlet Tarih Müzesi - Moskova

Rusya, Kızıl Meydan’da bulunan müze 1872 yılında kurulmuştur. Tarihsel bir müze olup, koleksiyondaki eserler milyonlarcadır.

Devlet Tarihi Müzesi

İngiliz Müzesi - Londra

1753 yılında kurulmuş olan müzede dünyanın pek çok yerinden getirilmiş eskiçağ yapıtları bulunmaktadır. Koleksiyonlar ise de dört ana bölümde toplanmış. Bunlardan biri olan etnografi bölümüne “İnsanlık Müzesi” denmekte.

Kore Ulusal Halk Müzesi - Seul

Sayısı 4 bini aşan halkın günlük yaşamda kullandığı eşyaların sergilendiği müzede Kore kültürel inançları da gözlemlenebilir.

Kore Ulusal Halk Müzesi

Vatikan Müzeleri - Roma

2013 yılında 5 milyonu aşan ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden olmuştur. Rönesans döneminde inşa edilmiş olup önemli heykellere de ev sahipliği yapmaktadır.